29. dubna  2002 v 11:56  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Plzeň

V Plzni se líhnou mláďata

V sobotu se v plzeňském hnízdě na katedrále sv. Bartoloměje vylíhla první dvě mláďata. Další mláďata se vylíhnou pravděpodobně v nejbližších dnech nebo dokonce hodinách.

Krmení

Krmení

Inkubace vajíček trvala celkem 32 dnů. První mládě se vylíhlo v časných ranních hodinách a druhé mládě odpoledne. Sokolí samička Anna je po většinu času zahřívá, a tak se může zdát, že ve hnízdě jsou stále ještě pouze vajíčka. Samička se jen občas zvedne, aby je nakrmila potravou, kterou do hnízda přináší sameček. Mláďata zůstanou v hnízdě samotná až po několika dnech, kdy budou mít lépe vyvinutou termoregulaci. Minimálně dalších 14 dnů se pak nebudou pohybovat mimo hnízdo a kamera poskytne detailní záběry. 

I když ještě neznáme pohlaví mláďat, vypisujeme "konkurs" na výběr nejvhodnějších jmen. Návrhy na jména plzeňských mláďat je možné zasílat na e-mailovou adresu sokoli@rozhlas.cz; autoři vítězných návrhů obdrží CD z produkce vydavatelství Radioservis. 

V Praze zůstává samička Týna stále osamocena a bezpochyby už letos nebude hnízdit. 

Autor:  Jaroslav Hruška, mb 
 

Nové články v rubrice

 • O projektu, o lidech

   
 • Historie hnízdění sokola stěhovavého v Plzni

  Hnízdění sokolů na území města Plzně je spojeno s jejich vypouštěním, které probíhalo od roku 1992. První pozorování se datují od roku 1996, kdy byla v Plzni pozorována dospělá samice. Dne 3.4. byl centru města pozorován...

   
 • Katedrála svatého Bartoloměje

  Město Plzeň a kostel svatého Bartoloměje k sobě nerozlučně patří již od doby svého založení v roce 1295. V roce 1993, kdy bylo založeno Plzeňské biskupství, se kostel sv. Bartoloměje stává katedrálou, tedy biskupským...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas