10. června  2002 v 10:12  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Plzeň

Zpráva z Plzně: Elišce se nepovedl první let

V pátek bylo nalezeno přímo pod katedrálou sv. Bartoloměje na nám. Republiky jedno z mláďat. Později bylo zjištěno, že se jedná o samičku, která byla pojmenována Eliška.

Mládě musí zvládnout ihned po prvním vzlétnutí, které je samo o sobě problematické, i přistávací manévr. Pokud se jedná o mláďata z městských biotopů, nemá mládě prakticky šanci bez problémů přistát na množství strmých střech. V přirozených hnízdních biotiopech tento problém odpadá, neboť mládě má šanci zachytit se travních porostů na skále či větví stromů a po několik pokusech se v letových schopnostech zdokonalí. Ve městě je v případě neúspěchu mládě odkázáno na pomoc člověka. 

Eliška byla odvezena do záchranné stanice ptactva, kde zůstala jeden den na pozorování. Druhý den byla vypuštěna členy ČSOP na střechu Hutního projektu, kde její přítomnost ihned zaregistrovali oba rodiče. Ti se postarali o její krmení a dohled nad dalším letem. Problémy s vylétáváním mláďat nejsou v Plzni vzácností, neboť mláďata byla několikrát nalezena spadlá v centru města. V loňském roce došlo ke kurióznímu zranění mláděte, když narazilo do stojícího bagru. V roce 2000 se jedno mládě zabilo při lovu poté, co narazilo do skleněné výplně okna. Doufejme, že v letošním roce budou mít mláďata více štěstí. 

Autor:  Jaroslav Hruška
 

Nové články v rubrice

 • O projektu, o lidech

   
 • Historie hnízdění sokola stěhovavého v Plzni

  Hnízdění sokolů na území města Plzně je spojeno s jejich vypouštěním, které probíhalo od roku 1992. První pozorování se datují od roku 1996, kdy byla v Plzni pozorována dospělá samice. Dne 3.4. byl centru města pozorován...

   
 • Katedrála svatého Bartoloměje

  Město Plzeň a kostel svatého Bartoloměje k sobě nerozlučně patří již od doby svého založení v roce 1295. V roce 1993, kdy bylo založeno Plzeňské biskupství, se kostel sv. Bartoloměje stává katedrálou, tedy biskupským...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas