7. června  2002 v 16:41  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

Poštolky v srdci rozhlasu

Kamera od 27. dubna sleduje hnízdo a poštolky se střídají. Je zajímavé, že zpočátku neseděly tak pilně. Vajíčka zůstávala opuštěná i několik minut, než se poštolka vrátila na hnízdo. Bylo to v době, kdy bylo hodně velké teplo a sluníčko opírající se do střechy, pod kterým je hnízdo, vyhřálo prostor hnízda jako inkubátor. Poštolka nezřídka seděla na vajíčkách tak, že některé bylo celé vidět. Když se ochladilo, poštolky seděly pečlivěji a vajíčka byla zakrytá zcela.

Vajíčka

Vajíčka

V poslední době se dá pozorovat, že sedí jakoby intenzivněji. A dokonce, když se objeví druhá poštolka z páru a ozve se, můžeme pozorovat, že se na hnízdě vystřídají tak, že jsou vajíčka odkrytá pár sekund. Kamera, která je sleduje je uzpůsobena na noční vidění a prostor je přisvětlován IČ světlem. Můžeme proto i v noci sledovat, co se na hnízdě děje. Mám pocit, že se mláďata musí vylíhnout každou chvíli, ale Luboš Peške jim dává ještě týden času. Tak se necháme překvapit. 

Autor:  Hynek Bulíř
 

Nové články v rubrice

 • O projektu Sokoli v srdci velkoměsta

  Přenos "Sokoli v srdci velkoměsta", nad nímž převzal záštitu primátor hlavního města Prahy ing. Jan Kasl, navazuje na obdobné projekty "Kristýna živě" (1998, přenos hnízdění čápů černých) a "Mládě milénia" (2000, přenos...

   
 • 17. června  2002 v 10:27       rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

  Pražské poštolky: Vylíhla se čtyři mláďata

  "V sobotu 15.6. v 19.30 na hnízdě poštolky na budově rozhlasu zaznamenal dvě vylíhlá mláďata, ráno v Meteoru jste se o nich nezmiňovali, takže patrně novinka... " Tak to bylo první zpozorování pohybu mláďat na hnízdě...

   
 • 28. května  2002 v 12:22       rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

  Poštolky

  Počínaje včerejším večerem, máme v Praze opět jednu kameru. Nedívá se už ale do opuštěného hnízda na Týnském chrámu, nýbrž do budovy Českého rozhlasu, kde začaly hnízdit poštolky. Více o tomto malém sokolovitém dravci... .

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas