17. června  2002 v 10:27  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

Pražské poštolky: Vylíhla se čtyři mláďata

"V sobotu 15.6. v 19.30 na hnízdě poštolky na budově rozhlasu zaznamenal dvě vylíhlá mláďata, ráno v Meteoru jste se o nich nezmiňovali, takže patrně novinka... " Tak to bylo první zpozorování pohybu mláďat na hnízdě od Davida Schovánka.

Dnes - v pondělí 17.6. 2002 - odletěla poštolka v 9 hodin z hnízda pro potravu. Zanedlouho se vrátila s kořistí. Byla to velká myš. V tom okamžiku se mláďata, která do té doby nebylo možno spočítat, protože hnízdo vypadalo jenom jako chundelaté klubíčko, vztyčila. Začala natahovat zobáčky k dospělé poštolce. Napočítali jsme celkem čtyři mláďata. Jedno vajíčko stále leží v hnízdě neporušené. Poštolka krmila mláďata a ta začala být po několika minutách malátná a postupně jejich aktivita klesala, až zůstala na hnízdě nasycená a nehybná. Pak je dospělá poštolka přikryla a sama usnula také. 

Autor:  Hynek Bulíř
 

Nové články v rubrice

 • O projektu Sokoli v srdci velkoměsta

  Přenos "Sokoli v srdci velkoměsta", nad nímž převzal záštitu primátor hlavního města Prahy ing. Jan Kasl, navazuje na obdobné projekty "Kristýna živě" (1998, přenos hnízdění čápů černých) a "Mládě milénia" (2000, přenos...

   
 • 7. června  2002 v 16:41       rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

  Poštolky v srdci rozhlasu

  Kamera od 27. dubna sleduje hnízdo a poštolky se střídají. Je zajímavé, že zpočátku neseděly tak pilně. Vajíčka zůstávala opuštěná i několik minut, než se poštolka vrátila na hnízdo. Bylo to v době, kdy bylo hodně...

   
 • 28. května  2002 v 12:22       rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

  Poštolky

  Počínaje včerejším večerem, máme v Praze opět jednu kameru. Nedívá se už ale do opuštěného hnízda na Týnském chrámu, nýbrž do budovy Českého rozhlasu, kde začaly hnízdit poštolky. Více o tomto malém sokolovitém dravci... .

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas