5. června  2001  rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

Úterý 5. června 2001

Podrobné záznamy z úterý 5. června

Dění na Týně reportuje Daniel Šach: 

9.00 - 13.00 

- po nástupu do funkce "pomocníka" p. Borovicky jsem byl zpraven o stávající situaci a pomocí erárního dalekohledu jsem postupne objevoval jednotlivé cleny sokolí rodiny. 

- Anežka se nacházela na okraji strechy lode Týnského chrámu a od pádu ji "chránil" drátený snehový zátaras. Chránil ji ovšem i od vetších pokusu v pohybu. Do 11.00 hod se témer nepohnula z místa, obcas pozorovala (asi nás pozorovatele), obcas protáhla pres dráty krídlo. Po jedenácté se však s krikem vydala, konecne, smerem ke Štupartské, kde na ni na konci strechy od predchozího odpoledne cekala hrdlicka. Ihned se do ní pustila, nacež "jak široká, tak dlouhá" na hrdlicce usnula, a to v poloze s roztaženými krídly, což nás primelo volat okamžite Dr Peške. Ten naše obavy uklidnil a naordinoval vyckávání. Ve 12.45 se Anežka opet probudila. Týna ji dvakrát navštívila a zrejme spokojena, že Anežka má co jíst, odletela na vež sousedního Sv. Jakuba, na která strávila celé dopoledne (9.00 -.13.00) až na nekolik výletu na Týn a zpet. 

- Maria se nacházela na ochozu Týna smerem do Ungeltu. Do 11.10 byla pomerne v klidu. Pak zacala cvicit krídla, až perí lítalo, nacež po ochozu prebehla s krikem smerem do Celetné. Týna ihned priletela od Jakuba na pomoc. Hrdlicku, kterou ráno ulovila a ponechala na z ochozu visutém okapu, prenesla k Marii. Pak jsme videli radostné mávání krídly doprovázené krikem a poté jsme už jen pozorovali, jak od "materské" veže Týna vyletuje holubí perí. 

- Tycho se za celou dobu z veže Týna ani nehnul, a to ani pri nízkých preletech vrtulníku, zrejme byl v naprostém klidu, narozdíl ode mne, neboť mel jiste v zorném poli obe dve mládata a vedel své. 

Dění na Týně reportuje Michal Konečný: 

12.30 Týna krmila Mariu na římse, k Anežce neletěla 

15.30 

Tycho se snažil ulovit holuba na náměstí, bez úspěchu, asi po 10 min. se objevil i s kořistí na vežičce, když tam mláďata nenašel, pochutnal si sám. 

Anežka celou dobu na střeše, krmila se mrtvým holubem, který tam je už od pondělí u okapu; nad sřechou udělala mírný oblouček ve vzduchu (asi 2 metry) 

Dění na Týně reportuje Kateřina Hrubá: 

16.00 - na začátku mého pozorování byla Maria v oblouku ozdobného zábradlí na věži s hnízdem a Anežka v okapu, dala se pozorovat ze stanoviště u CK Fischer. Tycho se chvíli zdržoval na vedlejší věži (vedle věže s hnízdem) na hvězdě. Týna nebyla vůbec v dohledu. Toto trvalo do 17.00 hodin, kdy se vrátila Týna. Přiletěla k mláděti v okapu, které se mezitím posunulo na druhou stranu kostela, takže už nebylo viditelné od cestovní kanceláře, ale z druhé strany od Týnské ulice. Že se mládě v okapu hýbe, bylo patrné z toho, že mu koukala nejdříve hlavička, potom křídlo, chvílemi nebylo vidět vůbec. Týna hned zase odletěla. 

V 17.15 přiletěl samec (usadil se na svoje místo na hvězdě na vedlejší věži) i samice (usadila se na kamenný kříž hned vedle věže s hnízdem), Maria na chvíli zmizela ze svého "obloučku" na ochozu, takže nebyla vidět. Za chvíli se rodiče opět vzdálili, později přilétla Týna na okap k místu, kde se nacházela Anežka, a roztrhala holuba. Poté odletěla na věž Jakuba. Maria se opět objevila na ochozu. Tycho zůstal na svém místě. 

V 18.10 byl slyšet křik, Tycho odletěl a za chvíli se vrátil, Maria se pohybovala po ochozu a Anežka byla pořád na témže místě v okapu. 

V 18.45 Týna kroužila nad chrámem. 

V 18.50 Tycho přiletěl s potravou na zábradlí věže s hnízdem, ale Marii nekrmil, ani sama nejedla. Týna přiletěla s potravou k okapu, hned odletěla, část potravy jí upadlo na střechu. Anežka nejedla, stále v okapu koukala jen hlavička. 

V 19 hodin , kdy moje pozorování skončilo, rodiče na blízku nebyli, děti stále na svých místech. 

 

Nové články v rubrice

 • O projektu Sokoli v srdci velkoměsta

  Přenos "Sokoli v srdci velkoměsta", nad nímž převzal záštitu primátor hlavního města Prahy ing. Jan Kasl, navazuje na obdobné projekty "Kristýna živě" (1998, přenos hnízdění čápů černých) a "Mládě milénia" (2000, přenos...

   
 • 17. června  2002 v 10:27       rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

  Pražské poštolky: Vylíhla se čtyři mláďata

  "V sobotu 15.6. v 19.30 na hnízdě poštolky na budově rozhlasu zaznamenal dvě vylíhlá mláďata, ráno v Meteoru jste se o nich nezmiňovali, takže patrně novinka... " Tak to bylo první zpozorování pohybu mláďat na hnízdě...

   
 • 7. června  2002 v 16:41       rubrika: Sokoli v srdci velkoměsta - Praha

  Poštolky v srdci rozhlasu

  Kamera od 27. dubna sleduje hnízdo a poštolky se střídají. Je zajímavé, že zpočátku neseděly tak pilně. Vajíčka zůstávala opuštěná i několik minut, než se poštolka vrátila na hnízdo. Bylo to v době, kdy bylo hodně...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas