30. září  2011 v 12:38  rubrika: Vrubozobí

Zrzohlávka rudozobá

Zrzohlávka rudozobá - samec - Foto: Duncan Wright, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Zrzohlávka rudozobá - samecFoto: Duncan Wright, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Na našem území patří zrzohlávka mezi občas hnízdící a nehojně protahující druhy. Podle dochovaných údajů zrzohlávky v druhé polovině 19. století úplně vymizela z Čech, ale zůstala zachována tradiční hnízdiště na jižní Moravě u Lednice.

Po 2. světové válce se začaly počtzy lednické populace zvyšovat a zrzohlávka se šířila i do okolních oblastí. V 50. letech zrzohlávka zahnízdila i Českobudějovicku a později i na Třeboňsku. 

 

Zrzohlávka rudozobá

Vložit na svůj web

Vzhledem k tomu, že na území celé Evropy hnízdí asi 8-12 tisíc párů, je zrzohlávka považována za ohrožený druh. Na našem území byla pro její ochranu vyhlášena ptačí oblast, která je důležitá jako zastávka zrzohlávek. Jsou to Lednické rybníky, kde se během léta shromažďuje a pelichá více než 350 těchto ptáků. Pokud byste chtěli vidět tuto krásnou kachnu v přírodě a nespokojíte se pouze s návštěvou zoologické zahrady, navštivte rozhodně během jara Lednické rybníky. 

Základní údaje 

Zrzohlávka rudozobá (Netta rufina) rozhodně nezapře své jméno. Ve svatebním šatě má kačer rezavě červenou hlavu s krátkou chocholkou a vysokým čelem. Stejně zbarvený krk, karmínový zobák a červené nohy. Hlas kačera připomíná volání poláka velkého. 

Autor:  Pavel Pelz
 

Nové články v rubrice

 • 4. října  2011 v 16:10     Audio  rubrika: Vrubozobí

  Kopřivka obecná

  Sotva jarní slunce a teplý vítr roztají ledy a zaleskne se volná vodní hladina na našich rybnících, nastává rychlý návrat vodních ptáků ze zimovišť na hnízdiště. Nejdříve se objeví nejrůznější druhy kachen, mezi nimiž...

   
 • 4. října  2011 v 14:48       rubrika: Vrubozobí

  Lžičák pestrý

  Jednoslabičný hluboký hlas této zajímavé kachny měl možnost zaslechnout jen málokdo. Lžičák pestrý totiž patří v současné době mezi naše nejvzácnější vodní ptáky.

   
 • 3. října  2011 v 11:04     Audio  rubrika: Vrubozobí

  Hohol severní

  Pro hohola severního, jedné z našich vzácnějších kachen, je typický mechanicky vznikající zvuk, který vyluzují jeho letky při letu. Právě tento typický svistot nás často na letícího hohola upozorní.

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas