30. května  2003  rubrika: Žáby

Ropucha zelená

Ropucha zelená - Foto: Richard Bartz, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

Ropucha zelenáFoto: Richard Bartz, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.5

Ropuchu zelenou můžeme představit jako krasavici mezi našimi žábami - díky zelenavým a hnědavým skvrnám je totiž krásně mramorovaná. Narozdíl od ostatních ropuch je vázána na nížiny a teplejší oblasti; kdysi byla u nás rozšířena poměrně hojně, dnes už je jí méně. Její hlas jakoby ani nepatřil žábě.

 

Ropucha zelená

Vložit na svůj web

Někdo hlas ropuchy zelené přirovnává k hlasu cvrčilky, někdo zas k hlasu krtonožky. 

Cvrčilky jsou malí ptáci příbuzní rákosníkům a skutečně hlasem hodně připomínají ropuchu zelenou. Ale ozývá se dlouhou dobu, až několik minut. 

 

Krtonožka obecná

Vložit na svůj web

Krtonožka patří mezi rovnokřídlý hmyz. Má ovšem asi takovou sílu hlasu, jako když se někde v dáli ozývá žába. A také se ozývá delší dobu. 

Zatímco dříve se za ropuchou zelenou jezdilo na jižní Moravu, kde pod lampami ve vesnicích byly večer stovky až tisíce těchto ropuch, tak dnes si stačí zajet někam na okraj Prahy, kde jsou sídliště a kde zůstane trochu vody - a tam všude se s ní setkáme. Řekl bych, že je to tak trochu synantropní druh, který provází člověka. 

Základní údaje

Ropucha zelená (Bufo viridis). Samičky dosahují velikosti až 9 cm, samci jsou drobnější. Žije ve stepních oblastech a v kulturní krajině. Často proniká i do lidských sídel, podmínkou však je, aby poblíž byla voda vhodná k rozmnožování. Její potravou je především hmyz a další drobní živočichové. Ropuchy zelené se v místech hojného výskytu večer shromažďují pod lampami pouličního osvětlení a lapají hmyz přilákaný světlem. Rozmnožování probíhá v dubnu až květnu, kdy samička klade do vody provazce 3000 až 5000, vzácně dokonce 12 000 vajíček. Pulci před ukončením proměny dorůstají délky až 4,5 cm. Ohrožený a zvláště chráněný druh.
Autor:  Vladimír Hanák
Pořad: Vlastní příspěvek  |  Stanice: Nová Média
 
 

Nové články v rubrice

 • 23. ledna  2004       rubrika: Žáby

  Skokan štíhlý

  Na území České republiky žije 13 druhů žab. Není to mnoho, a proto má každý druh nějaké to "nej". Skokan štíhlý jich má hned několik. Za prvé je ze všech našich žab nejotužilejší. Ze zimního spánku, který tráví buď...

   
 • 19. září  2003     Fotogalerie  rubrika: Žáby

  Skokan hnědý

  Jedno přísloví říká, že na svatého Řehoře čápi letí přes moře a žába hubu otevře. A skutečně i v době, kdy ještě panují noční mrazíky a kdy ve vodách je ledová tříšť, je už možné slyšet žabí hlasy. Vůbec nejotužilejší...

   
 • 12. září  2003     Audio  rubrika: Žáby

  Kuňka žlutobřichá

  Kuňku žlutobřichou nalezneme téměř výhradně v kalužích na blátivých lesních, méně často polních cestách, případně v zatopených příkopech podél těchto cest. V rybníce jsem tento druh nikdy nenalezl. V této souvislosti...

   

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2019 Český rozhlas