Dobráci roku22. dubna  2016 v 15:10  

Hasiči z Horní Kalné si hravě poradí nejen s kalnou vodou

SDH Horní Kalná - Foto: Aleš Vaníček

SDH Horní KalnáFoto: Aleš Vaníček

Losování z dosud přihlášených sborů určilo v pátek 15. dubna, že jako další sbor jsme navštívili v soutěži Dobráci roku obec Horní Kalná. Medailonek tamních dobrovolných hasičů odvysílal Český rozhlas Hradec Králové v pátek 22. dubna po 15. hodině!

Horní a Dolní Kalná jsou dvě dlouhé obce jižně od Vrchlabí. V délce více než 6 km lemují Kalenský potok až k jeho ústí do potoka Čisté. 

Původně šlo o jednu obec, která se rozdělila až v polovině 19. století. Důkazem toho jsou i výrazy v lidové mluvě („Kalenčák“, jít „do Kalnejch“), dnes už většinou používané jen staršími lidmi. 

Označení Kalná pochází z přídavného jména kalný. Bývá spojováno s vodou zdejšího potoka zkaleného vždy po dešti typickou červenou hlínou. 

Historie sboru: 

Dobrovolná hasičská organizace v Horní Kalné byla založena v květnu roku 1885 pod vedením pana Jezdinského a pana Plecháče. Přihlásilo se 37 mladých lidí, kteří rukou dáním, složením slibu a přísahou se zavázali, že budou plnit všechna ustanovení čestně a bez požadavků na odměnu po vzoru stanov hasičského sboru v Dolní Kalné a Čisté. 

SDH Horní Kalná - rok 1930 - Foto: SDH Horní Kalná

Po zřízení hasičské organizace hrál důležitou roli výcvik s pořízenou ruční stříkačkou, která musela být obsluhována osmi muži. Postupně byla hasičská zbrojnice dovybavena nutnou výzbrojí - na tu byla pořádána sbírka, ale mnohé hasiči dostali i darem či pořídili z členských příspěvků. V roce 1905 byla postavena hasičská zbrojnice, která s menšími úpravami slouží dodnes. 

18. března 1892 vyrazil sbor ke svému prvnímu hasebnímu zásahu - požáru domku Františka Bartoše č. 16. Po mnoho let dopravovali hasiči stříkačku sami nebo s občasnou výpomocí místních sedláků. To dokumentuje zápis z téhož roku. 7. listopadu se vydali hasiči k požáru Františka Tauchmana v Dolní Kalné: „Stříkačce vyjel naproti Josef Nosek s koněm a dopravil ji i zpět.“ 

V loňském roce jsme uspořádali Oslavy 130. výročí založení našeho sboru, které bylo spojeno se sjezdem rodáků a přátel obce Horní Kalná. Hasiči se podíleli především na organizaci celé akce - ať už se týká programu či zajištění občerstvení… Vše vyvrcholilo ohňovou show a půlnočním ohňostrojem. 

Dnes: 

Aktuálně čítá náš sbor 144 členů, z toho 26 mladých hasičů, 42 žen a 76 mužů. Dá se říci, že cca polovina obyvatel obce Horní Kalná (360 obyv.) je našimi členy.  

Sbor v naší obci plní nejen funkci požárnickou, nýbrž zajišťuje i kulturní a společenské dění v obci. Tradičně každý rok pořádáme: Hasičský bál, Pálení čarodějnic, Sběr železa, Nohejbalový turnaj, Zvěřinové hody, Hájenkafest. 

SDH Horní Kalná - Foto: SDH Horní Kalná

Letos nás čeká již 8. ročník zmíněného festivalu. Představí se zde jak místní kalenské kapely, tak kapely z nejbližšího okolí. Tato akce je co do velikosti tou největší, kterou naši hasiči organizují, a počet účastníků se častokrát blíží ke čtyřem stům. 

Již několik let pořádáme vždy na konci prázdnin soutěž v požárním útoku - O pohár starosty. 

Snažíme se každoročně odměňovat aktivní členy nějakým výletem. Navštívíme kulturní památky a užijeme si dobrého pití a jídla. 

Požární sport: 

V požárním sportu SDH Horní Kalnou reprezentují družstva dětí, mužů a žen. Na závodech se nám celkem daří. Důkazem toho je hasičská zbrojnice vyzdobená získanými poháry. 

SDH Horní Kalná - ženy útočí - Foto: SDH Horní Kalná

Během celého roku se všechna družstva zúčastňují soutěží, a to nejen na okrskové úrovni, ale naše hasičská mládež i na úrovni okresní. Společně se také účastníme na hasičských pohárech v požárním útoku v našem okolí a vždy nějaké družstvo doveze pohár. Letos se nově soutěžilo v tzv. Lize 7. okrsku „hostinnsko“. Zde se naši muži i ženy umístili shodně na konečném třetím místě. 

Činnost mladých hasičů Horní Kalná 

Kolektiv mladých hasičů v Horní Kalné byl založen v roce 1998. S tímto nápadem přišel současný hlavní vedoucí Rostislav Mejsnar. Začínalo se tehdy s 12 členy. V současné době máme dohromady 26 členů a celému kolektivu se věnují čtyři vedoucí. 

Hlavní naší činnosti je příprava na různé závody - Uzlovka, hra Plamen, závody jednotlivců v 60 a závody v požárním útoku. Největšího úspěchu jsme dosáhli v roce 2014. Poprvé v hornokalenské historii jsme se dostali do krajského kola hry Plamen, kde jsme obsadili krásné 8. místo. 

SDH Horní Kalná - Foto: Aleš Vaníček

Pomoc při povodních: 

1997 - 10 lidí pomáhalo při odstraňování škod při povodních v Klášterské Lhotě, byla vyhlášena i sbírka a materiální a finanční pomoc z Horní Kalné byla doručena do postižených oblastí.
2002 - 21 lidí pomáhalo v obci Křešice na Litoměřicku, byla vyhlášena sbírka a vybral se obnos 31.000 Kč, který předal pan starosta v Křešicích.
2013 - materiální pomoc při povodních v Rudníku. 

Zásahová činnost a technika 

Jsme zařazeni do skupiny JPO V, což je ta nejnižší skupina a nejsme povoláváni k výjezdnímu hašení požárů. Naše výjezdová jednotka má 17 členů a v posledních letech naštěstí nemáme důvod k výjezdům v naší obci. Poslední požár domu v Horní Kalné byl u Koudelků v roce 1996, od té doby hořely již jen paseky, nebo něco jiného, ale ne domy. 

SDH Horní Kalná - Foto: Aleš Vaníček

Momentálně disponujeme dvěma požárními stříkačkami PS 12, z nichž jedna je majetkem sboru a je používána výhradně na závody a druhou máme obecní zásahovou. Obecní úřad koupil hasičům v roce 2014 nový vůz. Je to devítimístný Ford tranzit vyroben roku 2010. 

Spolupráce s obcí 

Fungujeme jako taková obecní technická četa, když je cokoli potřeba, tak obec osloví hasiče a řeší s námi možná řešení. Pomáháme s čištěním propustků pod silnicemi, rekonstrukcí budov svépomocí a mnohé další. Následně jsme za naši pomoc od obce podporováni v naší činnosti. 

Dobráci roku - Foto: Khalil Baalbaki

Svůj sbor můžete přihlásit ZDE: Online přihláška do soutěže Dobráci roku 

Dobrovolné hasiče z Horní Kalné můžete až do pátku 29. dubna 2016 do 15:00 podpořit v soutěži Dobráci roku zasláním SMS ve tvaru DOBRACI (mezera) KALNA na číslo 900 11 04. Technicky zajišťuje ATS Praha. Cena jedné SMS je 4,- Kč včetně DPH. 

Text zprávy nesmí obsahovat písmena s háčky a čárkami. 

Počet hlasů z jednoho telefonního čísla není omezen. Na každou zaslanou SMS přijde odpověď - zpětná potvrzující SMS, že hlas byl přijat. 

Držíme palce hasičům z Horní Kalné, ať uspějí! 

Losování z dosud přihlášených sborů v pátek 22. dubna určilo, že jako další navštívíme v soutěži Dobráci roku obec Černčice. Jejich medailonek bude odvysílán v pátek 29. dubna po 15. hodině! 

Autor:  Jiřina Mužíková  (muš)

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  D11EXIT 84-Sedlnice, práce na silnici, levý jízdní pruh uzavřen, Od 22.09.2017 07:30 Do 22.09.2017 15:00, , údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace