Glosa dne11. srpna  2017 v 10:35  

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stopFoto: Petr Voldán

Za dovolenkovými nebo prázdninovými zážitky nemíří všichni jen do teplých krajin. Své příznivce má i sever Evropy, i když to hned nemusí být extrém kdesi kolem Polárního kruhu. Příjemnou, pohodovou, přitom i docela dynamickou atmosféru může nabídnout například hlavní město Finska.

Helsinky mám rád. Proto je dnes chci doporučit a ve zkratce představit také vám, posluchačům. Jenže kam dřív, když lákadel je skutečně “habaděj”. Tak třeba radím po vlastní zkušenosti i pár míst, kde jsme v Helsinkách zanechali nějakou českou stopu. A začal bych rovnou na traktoru, protože název naší značky “Zetor” si Finové povýšili hned na všechny traktory. Ve Finsku traktor = Zetor. V Helsinkách najdete restauraci, kde Zetor je nejen v názvu, ale kde si můžete dát některou z místních specialit usazeni za volantem traktoru nebo si ji nechat naservírovat na kapotu. 

S notnou dávkou pýchy, podpořenou špetkou nostalgie, bych pak přidal ještě naši stopu další. 

Helsinský medailově zlatý stadion, kde zářily hvězdy světové atletiky - manželé Zátopkovi. Za ohromný životní zážitek v té souvislosti považuji možnost držet v ruce oštěp, kterým Dana Zátopková právě v Helsinkách vyhrála olympijské zlato a také šanci projít se po dráze, kde doběhl zlatý i její manžel Emil. Na - pro nás památný - stadion se v Helsinkách můžete podívat i z věže, kterou Finové postavili do výšky přesně 72 metrů a 71 centimetrů. Což je délka zlatého hodu jejich oštěpařského šampióna Matti Järvinena z olympiády v roce 1932. Tak moc Finové milují hod oštěpem. 

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Když už jsem nakousl ty české stopy v Helsinkách, pak si tu na mnoha místech můžete připomenout i chuť našeho piva v restauracích a pivnicích s českými názvy - Vltava, Hádanka nebo Milenka. 

Ale pojďme Helsinkami dál 

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stopFoto: Petr Voldán

Určitě přitom doporučuji zavítat do některého z moderních a hlavně architektonicky pozoruhodných kostelů. Ten, kterému se říká “Skalní” na Chrámovém náměstí už je turisty doslova okupován od roku 1969. Jedinečnou atmosféru prostoru vylámaného do žulové skály a ozařovaného denním světlem prosklenou střechou stojí za to okusit. 

Ale tak jako mě i vás bezpochyby zaujme i jedna z posledních architektonických perel Helsinek - Dřevěná “Kaple ticha” Kamppi. Záměrně umístěná do rušného centra města je nádhernou oázou klidu a už jen pohled na jemné, ladné oválné tvary budovy, obložené smrkovými lamelami, přímo pohladí. 

A já se dnes Helsinkami nechal tak unést, že už vám ani nestačím říci podrobnosti k celé části města, kterou všudypřítomný světoznámý finský design pojmenoval „Design district Helsinky“, jen vás upozorním na možnost vydat se po stopách velikánů jako je architekt a designér Alvar Aalto, autor Egypťana Sinuheta Mika Waltari nebo skladatel Sibelius, který má v Helsinkách pomník ze šesti set ocelových trubek. Čtyřiadvacet tun kovu evokuje hudební nástroj nejen názvem “Nehrající varhany”, ale ve větru i zajímavými zvuky. Nedošlo ani na saunovou kulturu nebo spojení Finů s přírodou. 

Zkrátka je toho ještě hodně - Helsinky prostě musíte vidět a my se tam v rozhlasovém cestování možná ještě někdy vrátíme. 

Na prázdninová páteční dopoledne jsme pro vás připravili zajímavá putování, která připravuje novinář Petr Voldán.  

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 18. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Jak je ti

  Je naším zvykem nahlížet k sousedům, když na naší zahrádce se vyskytuje mnoho slimáčků, a málo kapustičky. Předčasné volby v Rakousku ještě neskončily, zbývá připočítat téměř milion korespondenčních hlasů, ale už se...

   
 • 17. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Páteřní systém

  Jeden z nejslovutnějších neurochirurgů se u vědomí svých devíti křížků vyjádřil v tisku poněkud méně uctivě na adresu léčitelů a čínské medicíny. V pokročilém věku si už člověk tolik servítků nebere, což snadno pochopí...

   
 • 16. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Slunečná návnada

  Vííkend se vydařil, kdo mohl, vyrazil ven. Echo slunečného víkendu doléhá až do dnešního rána - konkrétně v pravidelné glose Petra Voldána pod titulkem “Slunečná návnada”:

   
Královehradecký kraj
  D11, mezi km 62.3 a 68, ve směru Hradec Králové, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 19.10.2017 07:30 Do 19.10.2017 13:45, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: ŘSD
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 22.10.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, částečná uzavírka - dokončovací práce, Vydal: ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace