Glosa dne11. srpna  2017 v 10:35  

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stopFoto: Petr Voldán

Za dovolenkovými nebo prázdninovými zážitky nemíří všichni jen do teplých krajin. Své příznivce má i sever Evropy, i když to hned nemusí být extrém kdesi kolem Polárního kruhu. Příjemnou, pohodovou, přitom i docela dynamickou atmosféru může nabídnout například hlavní město Finska.

Helsinky mám rád. Proto je dnes chci doporučit a ve zkratce představit také vám, posluchačům. Jenže kam dřív, když lákadel je skutečně “habaděj”. Tak třeba radím po vlastní zkušenosti i pár míst, kde jsme v Helsinkách zanechali nějakou českou stopu. A začal bych rovnou na traktoru, protože název naší značky “Zetor” si Finové povýšili hned na všechny traktory. Ve Finsku traktor = Zetor. V Helsinkách najdete restauraci, kde Zetor je nejen v názvu, ale kde si můžete dát některou z místních specialit usazeni za volantem traktoru nebo si ji nechat naservírovat na kapotu. 

S notnou dávkou pýchy, podpořenou špetkou nostalgie, bych pak přidal ještě naši stopu další. 

Helsinský medailově zlatý stadion, kde zářily hvězdy světové atletiky - manželé Zátopkovi. Za ohromný životní zážitek v té souvislosti považuji možnost držet v ruce oštěp, kterým Dana Zátopková právě v Helsinkách vyhrála olympijské zlato a také šanci projít se po dráze, kde doběhl zlatý i její manžel Emil. Na - pro nás památný - stadion se v Helsinkách můžete podívat i z věže, kterou Finové postavili do výšky přesně 72 metrů a 71 centimetrů. Což je délka zlatého hodu jejich oštěpařského šampióna Matti Järvinena z olympiády v roce 1932. Tak moc Finové milují hod oštěpem. 

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Když už jsem nakousl ty české stopy v Helsinkách, pak si tu na mnoha místech můžete připomenout i chuť našeho piva v restauracích a pivnicích s českými názvy - Vltava, Hádanka nebo Milenka. 

Ale pojďme Helsinkami dál 

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stopFoto: Petr Voldán

Určitě přitom doporučuji zavítat do některého z moderních a hlavně architektonicky pozoruhodných kostelů. Ten, kterému se říká “Skalní” na Chrámovém náměstí už je turisty doslova okupován od roku 1969. Jedinečnou atmosféru prostoru vylámaného do žulové skály a ozařovaného denním světlem prosklenou střechou stojí za to okusit. 

Ale tak jako mě i vás bezpochyby zaujme i jedna z posledních architektonických perel Helsinek - Dřevěná “Kaple ticha” Kamppi. Záměrně umístěná do rušného centra města je nádhernou oázou klidu a už jen pohled na jemné, ladné oválné tvary budovy, obložené smrkovými lamelami, přímo pohladí. 

A já se dnes Helsinkami nechal tak unést, že už vám ani nestačím říci podrobnosti k celé části města, kterou všudypřítomný světoznámý finský design pojmenoval „Design district Helsinky“, jen vás upozorním na možnost vydat se po stopách velikánů jako je architekt a designér Alvar Aalto, autor Egypťana Sinuheta Mika Waltari nebo skladatel Sibelius, který má v Helsinkách pomník ze šesti set ocelových trubek. Čtyřiadvacet tun kovu evokuje hudební nástroj nejen názvem “Nehrající varhany”, ale ve větru i zajímavými zvuky. Nedošlo ani na saunovou kulturu nebo spojení Finů s přírodou. 

Zkrátka je toho ještě hodně - Helsinky prostě musíte vidět a my se tam v rozhlasovém cestování možná ještě někdy vrátíme. 

Na prázdninová páteční dopoledne jsme pro vás připravili zajímavá putování, která připravuje novinář Petr Voldán.  

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop - Foto: Petr Voldán

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 19. srpna  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Turistický ruch

  Blíží se to výročí, blíží. K půlnoci nebe dunělo jinak než o bouřce, a o jedné hodině už zvonil telefon s tou zprávou k nevíře: jsou tady, ta vojska z dávných kronik, a obsazují Prahu od Ruzyně. Bratrství na věčné časy...

   
 • 18. srpna  2017 v 10:35     FotogalerieAudio  rubrika: Glosa dne

  Habaděj na cestách: Štrasburk aneb metropolí Alsaska obdivovanou tramvají i pěšky

  Dnes vás zvu do francouzského Štrasburku - města, které si možná, tak jako i Brusel, spojujete s institucemi Evropské unie. Brána do Alsaska ale nabízí spoustu lákadel. Některá jsou i méně známá a tak se je pokusím...

   
 • 18. srpna  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Není to jen o střevíčcích

  Jak jde k sobě výstava dámských módních střevíčků, množství mužů v expozici a úvahy o řemesle? Dovíte v následující pravidelné páteční glose Petra Voldána:

   
Královehradecký kraj
  Od 19.8.2017 09:10 do 12:00; D11 - 77.1km na trase Praskačka - Praha; porouchané vozidlo, očekávejte zdržení; zpevněná krajnice uzavřena; cisterna v odstavném pruhu, došlo k úniku PHM, hasiči a PČR na ...
  D11, km 77.6, ve směru Praha, porouchané vozidlo, očekávejte zdržení, Od 19.08.2017 09:10 Do 19.08.2017 13:10, vojenská cisterna v odstavném pruhu
  D11, mezi km 75.2 a 76, ve směru Hradec Králové, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, práce na zpevněné krajnici, Od 19.08.2017 07:23 Do 19.08.2017 12:00, pokládka VDZ, výstavba informačních ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace