Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop

Za dovolenkovými nebo prázdninovými zážitky nemíří všichni jen do teplých krajin. Své příznivce má i sever Evropy, i když to hned nemusí být extrém kdesi kolem Polárního kruhu. Příjemnou, pohodovou, přitom i docela dynamickou atmosféru může nabídnout například hlavní město Finska.

Helsinky mám rád. Proto je dnes chci doporučit a ve zkratce představit také vám, posluchačům. Jenže kam dřív, když lákadel je skutečně “habaděj”. Tak třeba radím po vlastní zkušenosti i pár míst, kde jsme v Helsinkách zanechali nějakou českou stopu. A začal bych rovnou na traktoru, protože název naší značky “Zetor” si Finové povýšili hned na všechny traktory. Ve Finsku traktor = Zetor. V Helsinkách najdete restauraci, kde Zetor je nejen v názvu, ale kde si můžete dát některou z místních specialit usazeni za volantem traktoru nebo si ji nechat naservírovat na kapotu.

S notnou dávkou pýchy, podpořenou špetkou nostalgie, bych pak přidal ještě naši stopu další.

Helsinský medailově zlatý stadion, kde zářily hvězdy světové atletiky - manželé Zátopkovi. Za ohromný životní zážitek v té souvislosti považuji možnost držet v ruce oštěp, kterým Dana Zátopková právě v Helsinkách vyhrála olympijské zlato a také šanci projít se po dráze, kde doběhl zlatý i její manžel Emil. Na - pro nás památný - stadion se v Helsinkách můžete podívat i z věže, kterou Finové postavili do výšky přesně 72 metrů a 71 centimetrů. Což je délka zlatého hodu jejich oštěpařského šampióna Matti Järvinena z olympiády v roce 1932. Tak moc Finové milují hod oštěpem.

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop

Když už jsem nakousl ty české stopy v Helsinkách, pak si tu na mnoha místech můžete připomenout i chuť našeho piva v restauracích a pivnicích s českými názvy - Vltava, Hádanka nebo Milenka.

Ale pojďme Helsinkami dál

Určitě přitom doporučuji zavítat do některého z moderních a hlavně architektonicky pozoruhodných kostelů. Ten, kterému se říká “Skalní” na Chrámovém náměstí už je turisty doslova okupován od roku 1969. Jedinečnou atmosféru prostoru vylámaného do žulové skály a ozařovaného denním světlem prosklenou střechou stojí za to okusit.

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop

Ale tak jako mě i vás bezpochyby zaujme i jedna z posledních architektonických perel Helsinek - Dřevěná “Kaple ticha” Kamppi. Záměrně umístěná do rušného centra města je nádhernou oázou klidu a už jen pohled na jemné, ladné oválné tvary budovy, obložené smrkovými lamelami, přímo pohladí.

A já se dnes Helsinkami nechal tak unést, že už vám ani nestačím říci podrobnosti k celé části města, kterou všudypřítomný světoznámý finský design pojmenoval „Design district Helsinky“, jen vás upozorním na možnost vydat se po stopách velikánů jako je architekt a designér Alvar Aalto, autor Egypťana Sinuheta Mika Waltari nebo skladatel Sibelius, který má v Helsinkách pomník ze šesti set ocelových trubek. Čtyřiadvacet tun kovu evokuje hudební nástroj nejen názvem “Nehrající varhany”, ale ve větru i zajímavými zvuky. Nedošlo ani na saunovou kulturu nebo spojení Finů s přírodou.

Zkrátka je toho ještě hodně - Helsinky prostě musíte vidět a my se tam v rozhlasovém cestování možná ještě někdy vrátíme.

Na prázdninová páteční dopoledne jsme pro vás připravili zajímavá putování, která připravuje novinář Petr Voldán.

Habaděj na cestách: Helsinky - Bílá perla severu, město kultury, designu i mnoha českých stop
autor: pvo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.