Glosa dne17. července  2017 v 06:50  

Petr Voldán: Boj s elektro větrnými mlýny

žehlička - Foto: Fotobanka stock.xchng

žehličkaFoto: Fotobanka stock.xchng

Když vám teď přečtu titulek pravidelné pondělní glosy Petra Voldána - “Boj s elektro větrnými mlýny“ - asi nebudete z tématu hned moudří. Ale jak už jsme si zvykli, Petr Voldán si se zdánlivě nesrozumitelným spojením v příštích necelých třech minutách určitě poradí:

Už víme, že kdo bojuje s větrnými mlýny, vede boj předem prohraný. Alespoň tak obrazně charakterizujeme marné souboje trochu vznešenějším slovníkem. No a s elektro větrnými mlýny to vidím podobně. Proč vám povím hned. Na Don Quiotskou dráhu se totiž podle mě vydali poslanci Evropského parlamentu. Nevím, jestli jen proto, aby naznačili, že jim naše spotřebitelské problémy leží na srdci a nebo, že snad skutečně věří v konečnou výhru nebo alespoň pozitivní změnu. 

Každopádně se v minulých dnech opět vyslovili proti plýtvání materiálem, surovinami i energiemi kvůli krátké životnosti elektrospotřebičů a jejich časté neopravitelnosti. Což přináší neustálý koloběh nákupů nových spotřebičů a hromadění elektroodpadu. Europoslanci přicházejí s nejrůznějšími nápady - zavést prý štítek životnosti spotřebiče, stanovit výrobcům povinnost vyrábět opravitelné výrobky nebo umožnit jejich opravu výměnou součástek a ne celých bloků - pochopitelně mnohem dražších než drobnost - a podobně.  

lednice, lednička, kuchyně, chladnička - Foto: Kyrre Gjerstad, licence Creative Commons Atribution-NonCommecial-NoDerivs 2.0 Generic

Bohulibé a logické myšlenky, kterým asi zatleskáme všichni. Kdo by neznal vztek, když musíte vyhodit ruční mixér kvůli umělohmotné součástce, zákonitě opotřebované mnohem dřív a nezvratně narozdíl od dříve používané kovové. A nebo patálii s výměnou kompaktního světlometu u moderního auta, když odejde pouhá žárovka. Jenže ta je tak moderní, že ji sami někdy kvůli záruce ani vyměnit nemůžete. Každodenní příběhy. 

Ale je tu veliké, podstatně ALE 

Podniká se přece, aby se vydělalo, kvůli zisku. Kdo bude kupovat elektrospotřebiče, chrlené firmami v milionech kusů, kdyby mixér, žehlička, mobil a další vydržely skoro celý život. Trh by byl hned nasycený a co potom. Ani auta už nevydrží co dřív, což nese jednak pokrok konstrukční i materiálový, ale i hlavní cíl majitelů firem. Vyrábět víc a víc a víc. A v tom je ten háček ne-li hák.  

Jak europoslanci nebo jiná instituce donutí soukromé podnikatele, abychom to měli jako zákazníci jednodušší, neřkuli levnější. Proto jsem skeptik a boj s elektro větrnými mlýny vidím v duchu tradice obrazného vyjádření - jako marný. A tak už raději příjemné pondělí i celý týden. 

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 25. července  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Uvolněná atmosféra

  Čeština je opravdu jazyk vtipný a tvárný. Kdo by hádal, že ve fasciklech justice najde jen zkostnatělé ptydepe, hluboce by se mýlil.

   
 • 24. července  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Internetové divení - no a co

  Češi málo využívají internet v mobilu. Víkendová zpráva inspirovala autora pravidelné pondělní glosy a vy si teď poslechněte, co si o takovém závěru průzkumu v zemích Evropské unie Petr Voldán myslí. Nápověda v titulku...

   
 • 22. července  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Máslo – římská II.

  Makroekonomie umí najít fakta a argumenty pro zdůvodnění ekonomických jevů. Pracuje s exkluzivními soubory dat, poohlédne se ve srovnávacích studiích do historie, a vydá souhrnný počet pro ty, které to zajímá. Ve srozumitelném...

   
Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace