Glosa dne19. května  2017 v 06:50  

Petr Voldán: Bouráci versus Oskaři

Stavební jeřáb - Foto: Fotobanka Pixabay

Stavební jeřábFoto: Fotobanka Pixabay

Na jedné straně prestižní mezinárodní ceny – jako ta pro rekonstruovaný Kuks, na druhé nenávratně zbořená architektonická svědectví historie. Paradox, kterému dnes věnuje svoji pravidelnou páteční glosu Petr Voldán. A titulek je opět výmluvný: Bouráci versus Oskaři:

Já vím, že označení "bouráci" je trošičku nepřesné pro skupinu lidí, která bezohledně, řekl bych nemilosrdně likviduje některé stavby u nás. Nicméně možná se zrovna tito agilní bourači budov, údajně nezajímavých, nicméně odpovídajících duchu měst a nesoucích stopy historie a na druhé straně budovatelé uniformních, povětšině nepříliš hodnotných skleněných krabic v našich městech v nitru považují právě za "bouráky". Jinak řečeno za borce, co dokáží všechno, co si umanou. S pomocí horentních finančních částek dokáží - často i navzdory mínění odborníků - nějak přesvědčit úřady nejen o nutnosti bourat, ale hlavně stavět. A tak mizí aktivitami těchto "bouráků" ojedinělé vily a jiné stavby i známých architektů a místo nich se množí hlavně sklem obložené hranatiny bez nápadu. 

Kuks - Foto:  Národní památkový ústav

Proti bourákům stojí ale naštěstí pořád ještě odborníci se vkusem, citem, pokorou k řemeslu. A tak máme mimo jiné aktuálně nejprestižnější evropskou cenu památkové péče - prý jakéhosi Oscara pro autory rekonstrukcí památek, jako příklad vpravdě příkladného přístupu ke kulturnímu dědictví. Barokní areál v Kuksu si to určitě zaslouží, tak jako všichni, kteří za obnovou a novým, moderním posláním památky byli a jsou.  

Zní vám to podivně - moderní poslání památky? Možná v tom je jeden z problémů - že u některých zdánlivě bezcenných budov, které se nepodařilo dostat na seznam chráněných objektů, ale bezpochyby cenu už jen pro ducha místa a atmosféru měst mají, nejsme schopni najít ono propojení s dneškem. A tak až moc často vyhrávají "bouráci nad Oscary" - moc a cynismus peněz nad odkazem historie i řemeslem předků. Ještě, že ne vždycky.  

Mimochodem, Evropskou stavbou roku 2017 byla jen před pár dny vyhlášena rekonstrukce bytového domu se zhruba 500 byty v Amsterdamu - stavba ze šedesátých let minulého století, laicky řečeno ohromný panelák... Ale teď už příjemný pátek i celý víkend. 

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. června  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Jak čelit

  Koupili jsme domů balený makovec. V typizované špajzce do rána neuvěřitelně ožil a žena nad ním vydala zlomený výkřik. Kdo jednou učinil zkušenost s návštěvou sídlištních faraonů, ten ví.

   
 • 23. června  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Teče nám do bot

  Rozhlasové téma týdne - voda - se týká doslova každého z nás. Jeho probírání ze všech možných pohledů, především s ohledem na to, že vody neustále ubývá, vyvolává spoustu dalších otazníků. Pár z nich glosuje, jako už...

   
 • 22. června  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Předpoklady

  Předpokládat, že v politice hrají hlavní roli osobní a vzhledové předpoklady, vyznívá foneticky jako hříčka se slovy. Ale personální rošády, jichž býváme němými a topornými svědky, vypovídají o něčem jiném.

   
Královehradecký kraj
  D11, mezi km 75.4 a 86.2, ve směru Hradec Králové, pomalu jedoucí vozidlo údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 26.06.2017 07:15 Do 26.06.2017 14:00, , sekání trávy a údržba travních porostů, zdroj: Ř ...
  silnice III/30319, silnice III/30320, Police nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, práce na silnici, Od 10.04.2017 07:00 Do 27.08.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice č. III/30319 a silnice č. III/30320, ...
  silnice II/281 (ulice Turnovská), Sobotka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 22.06.2017 09:00 Do 29.06.2017 23:59, Uzavírka a zvl. užívání ul. Turnovská v Sobotce pro opravu povrchu vozovky v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace