Glosa dne19. května  2017 v 06:50  

Petr Voldán: Bouráci versus Oskaři

Stavební jeřáb - Foto: Fotobanka Pixabay

Stavební jeřábFoto: Fotobanka Pixabay

Na jedné straně prestižní mezinárodní ceny – jako ta pro rekonstruovaný Kuks, na druhé nenávratně zbořená architektonická svědectví historie. Paradox, kterému dnes věnuje svoji pravidelnou páteční glosu Petr Voldán. A titulek je opět výmluvný: Bouráci versus Oskaři:

Já vím, že označení "bouráci" je trošičku nepřesné pro skupinu lidí, která bezohledně, řekl bych nemilosrdně likviduje některé stavby u nás. Nicméně možná se zrovna tito agilní bourači budov, údajně nezajímavých, nicméně odpovídajících duchu měst a nesoucích stopy historie a na druhé straně budovatelé uniformních, povětšině nepříliš hodnotných skleněných krabic v našich městech v nitru považují právě za "bouráky". Jinak řečeno za borce, co dokáží všechno, co si umanou. S pomocí horentních finančních částek dokáží - často i navzdory mínění odborníků - nějak přesvědčit úřady nejen o nutnosti bourat, ale hlavně stavět. A tak mizí aktivitami těchto "bouráků" ojedinělé vily a jiné stavby i známých architektů a místo nich se množí hlavně sklem obložené hranatiny bez nápadu. 

Kuks - Foto:  Národní památkový ústav

Proti bourákům stojí ale naštěstí pořád ještě odborníci se vkusem, citem, pokorou k řemeslu. A tak máme mimo jiné aktuálně nejprestižnější evropskou cenu památkové péče - prý jakéhosi Oscara pro autory rekonstrukcí památek, jako příklad vpravdě příkladného přístupu ke kulturnímu dědictví. Barokní areál v Kuksu si to určitě zaslouží, tak jako všichni, kteří za obnovou a novým, moderním posláním památky byli a jsou.  

Zní vám to podivně - moderní poslání památky? Možná v tom je jeden z problémů - že u některých zdánlivě bezcenných budov, které se nepodařilo dostat na seznam chráněných objektů, ale bezpochyby cenu už jen pro ducha místa a atmosféru měst mají, nejsme schopni najít ono propojení s dneškem. A tak až moc často vyhrávají "bouráci nad Oscary" - moc a cynismus peněz nad odkazem historie i řemeslem předků. Ještě, že ne vždycky.  

Mimochodem, Evropskou stavbou roku 2017 byla jen před pár dny vyhlášena rekonstrukce bytového domu se zhruba 500 byty v Amsterdamu - stavba ze šedesátých let minulého století, laicky řečeno ohromný panelák... Ale teď už příjemný pátek i celý víkend. 

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 19. srpna  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Turistický ruch

  Blíží se to výročí, blíží. K půlnoci nebe dunělo jinak než o bouřce, a o jedné hodině už zvonil telefon s tou zprávou k nevíře: jsou tady, ta vojska z dávných kronik, a obsazují Prahu od Ruzyně. Bratrství na věčné časy...

   
 • 18. srpna  2017 v 10:35     FotogalerieAudio  rubrika: Glosa dne

  Habaděj na cestách: Štrasburk aneb metropolí Alsaska obdivovanou tramvají i pěšky

  Dnes vás zvu do francouzského Štrasburku - města, které si možná, tak jako i Brusel, spojujete s institucemi Evropské unie. Brána do Alsaska ale nabízí spoustu lákadel. Některá jsou i méně známá a tak se je pokusím...

   
 • 18. srpna  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Není to jen o střevíčcích

  Jak jde k sobě výstava dámských módních střevíčků, množství mužů v expozici a úvahy o řemesle? Dovíte v následující pravidelné páteční glose Petra Voldána:

   
Královehradecký kraj
  Od 19.8.2017 17:55 do 20:00; v ulici U trati v obci Jičín; nehoda; se zraněním, havaárie motocyklu, na místo ZZS, PČR
  silnice I/14, Červený Kostelec, okr. Náchod, uzavřeno, Od 20.08.2017 10:30 Do 20.08.2017 12:00, úplná uzavírka silnice I/14 Červený Kostelec náměstí T. G. Masaryka a ul. 17. listopadu, z důvodu konání ...
  ulice Skupova, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, práce na inženýrských sítích, Od 21.08.2017 08:00 Do 31.08.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Ladova, Bidlova a Skupova v Hradci Králové ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace