Glosa dne19. června  2017 v 06:50  

Petr Voldán: Letňáky se vracejí

Letní kino je prima zábava - Foto:  letni-kino.cz

Letní kino je prima zábavaFoto:  letni-kino.cz

Do kina se psem nebo s repelentem. Také o této netradiční výbavě ke sledování filmového plátna, ale i o nástupu léta v tomto týdnu je dnešní glosa Petra Voldána „Letňáky se vracejí”:

Tak jako se vrací móda, přicházejí zase zpátky do módy „letňáky”. Nemyslím tím ale lidově takto označovaná letní jablka. Stejně lidově si pojmenováváme letní kina a ta skutečně zase ožívají. Někde doopravdy na rozvalinách a ruinách těch původních, jinde v prostorách nových nebo jen s nápadem pro účely promítání vybraných. Leč všude s jedním podstatným společným jmenovatelem, lákadlem a občasnou komplikací zároveň. Je to prostě kino pod širým nebem.  

To přesně s tímto trefným názvem „Širák” v Hradci přímo láká na originality, kvůli kterým máme „letňáky” rádi - protože „biák“ pod oblohou skutečně dovoluje přijet i s kočárkem, pokud nemáte neustále bečící ratolest, upíjet před plátnem pivo z kelímku, lízat zmrzlinu či dokonce i venčit u veselohry nebo detektivky psa - jestliže i ten jako potomek v „pemprskách“ dokáže zachovat klid a neštěká na kamarády z pohyblivých obrázků. 

Letní kino - Foto: Jiří Šeda

Pokud se chystáte do kina na oblíbené hvězdy pod hvězdnou oblohu, musíte ale počítat s tím, že vám zážitky může zpestřit dešťová přeháňka s ochlazením a tak je dobré mít ve výbavě i deštník nebo pláštěnku či deku. Ta romantika ale za to stojí a právě ta je asi jednou z příčin návratu letních kin do našeho letního programu.  

Na čas sice „letňáky” vytlačilo pohodlí televize a kouzlo novoty multikin. Ale že se to s poleháváním před plátnem na trávě třeba hned za domkem spisovatele Jiráska v Hronově nebo s biografem v centru města, kam se vrací od prostor u nádraží letní promítání letos i v Pardubicích, nedá srovnat, když jsou prázdniny, objevuje jak stále víc a víc pořadatelů, tak diváků. Byť před nedávnem ještě dost lidí tvrdilo, že zlatý věk letních kin je pryč. Povídali, že mu hráli - čili zkrátka není to tak. Jen vloni přibylo u nás na 60 letních kin a tak letos budeme přímo pod hvězdami nejen sledovat filmy, ale také odhánět komáry nebo hledat mravence pod tričkem ve víc než dvou stovkách „letňaků”. 

A teď už příjemné pondělí i celý týden. 

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 24. června  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Jak čelit

  Koupili jsme domů balený makovec. V typizované špajzce do rána neuvěřitelně ožil a žena nad ním vydala zlomený výkřik. Kdo jednou učinil zkušenost s návštěvou sídlištních faraonů, ten ví.

   
 • 23. června  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Teče nám do bot

  Rozhlasové téma týdne - voda - se týká doslova každého z nás. Jeho probírání ze všech možných pohledů, především s ohledem na to, že vody neustále ubývá, vyvolává spoustu dalších otazníků. Pár z nich glosuje, jako už...

   
 • 22. června  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Předpoklady

  Předpokládat, že v politice hrají hlavní roli osobní a vzhledové předpoklady, vyznívá foneticky jako hříčka se slovy. Ale personální rošády, jichž býváme němými a topornými svědky, vypovídají o něčem jiném.

   
Královehradecký kraj
  Od 25.6.2017 01:25 do 26.6.2017 01:30; na silnici 14 v obci Batňovice okres Trutnov; Pozor! Olej na vozovce
  silnice III/30319, silnice III/30320, Police nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, práce na silnici, Od 10.04.2017 07:00 Do 27.08.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice č. III/30319 a silnice č. III/30320, ...
  silnice II/281 (ulice Turnovská), Sobotka, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 22.06.2017 09:00 Do 29.06.2017 23:59, Uzavírka a zvl. užívání ul. Turnovská v Sobotce pro opravu povrchu vozovky v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace