Glosa dne13. října  2017 v 06:50  

Petr Voldán: Líté spory o lithium

Atom lithia (černě elektrony, červeně protony, modře neutrony) - Foto: Henry W. Schmitt, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Atom lithia (černě elektrony, červeně protony, modře neutrony)Foto: Henry W. Schmitt, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Veřejnost zaměstnávají čas od času silnější nebo naopak zase obyčejnější a méně zajímavé kauzy. Teď všudypřítomné máslo střídá poněkud tajemnější lithium. Téma také dnešní pravidelné glosy Petra Voldána s titulkem “Líté spory o lithium”:

Je to na baterky - uslyšíte možná odpověď na otázku, k čemu je vlastně dobré lithium. Tato hláška se sice používá také v případech, kdy chceme něco ohodnotit jako “že to je k ničemu, že to za moc nestojí”, ale v případě velmi lehkého alkalického kovu lithium je to jinak. Jednak stojí lithium samo o sobě dost, aktuálně je poměrně drahé a potom - zjednodušeně řečeno, je fakt na baterky. Přesněji se skutečně - kromě jiného - používá i k výrobě baterií.  

Jenomže k ničemu - tedy ve smyslu “na baterky” mi připadají současné spory o lithium 

Krušnohorské zásoby lithia jsou oblíbeným klubkem, které po svém - podle svých záměrů a cílů, rozplétá celá politická scéna. Jenže v tomhle zašmodrchaném klubku je tolik uzlů a uzlíků, že ho rozmotat není snadné. Kolem lithia navíc létají až astronomická čísla jak o možných zásobách, tak o jejich případné ceně nebo o hodnotě po zpracování suroviny. Nebo je naopak jeho budoucí potřeba i cena zpochybňována. Vzájemná obvinění, kdo co a čím způsobil kolem tajemného memoranda o těžbě lithia jsou ostrá, ale člověk z nich nic racionálního a věrohodného nezjistí.  

Baterie - Foto:  tomblois, Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic

Fakta - jsou li tu nějaká spolehlivá - se míchají s emocemi, polopravdami, domněnkami, prostě jak se komu hodí, aby ovlivnil veřejné mínění. 

A tak si myslím, že je stejně nejpodstatnější se dozvědět, co skutečně ono diskutované a narychlo podepsané memorandum ohledně lithia znamená, k čemu stát zavazuje nebo co mu umožňuje a jestli skrývá potenciál pro další spory či soudy nebo arbitráže v případně změn. To by snad neměl být z hlediska práva a pravidel pro podobné dokumenty problém veřejnosti sdělit. Pokud ne, pak asi máme pravidla poněkud podivná. Jinak mne popravdě další líté spory o lithium přestávají zajímat a se záměrně vyostřenou kauzou ať si politici vystačí sami. A teď už klidný pátek i celý víkend. 

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 23. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Je to služba

  O jemných rozdílech v pojmech kolem služeb a také o víkendu, ovlivněném volbami, je dnešní pravidelná glosa Petra Voldána. Všechno to podle autora spolu tak nějak souvisí.

   
 • 21. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: V čí prospěch

  Věčná otázka se neúprosně vrací, netřeba hledat v její periodicitě nějakou pravidelnost. Je stejně jednoduchá, jako je odpověď na ní nesnadná a složitá: v čí prospěch se to, či ono osnuje, či připravuje?

   
 • 19. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Sliby a zálohy

  Žijeme v době, která plodí sliby ve velkém, a ve velkém inkasuje i zálohy. Jeden přes druhého se množstvím slibů trumfují dodavatelé a obchodníci, aby se dopracovali zálohových plateb. S mírnou nadsázkou připočtěme...

   
Královehradecký kraj
  Od 23.10.2017 11:35 do 13:40; na silnici 33 u obce Holohlavy okres Hradec Králové; nehoda; tvorba kolon vozidel; 2 x OA bez zranění.
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace