Glosa dne20. března  2017 v 06:50  

Petr Voldán: Neurvalec není synonymum fanouška

Dav všech nespokojených fanoušků Baníku se shromáždil za plotem stadionu a snažil se prolomit bránu. - Foto:  ČTK

Dav všech nespokojených fanoušků Baníku se shromáždil za plotem stadionu a snažil se prolomit bránu.Foto:  ČTK

Střety mezi bojůvkami a policií, zranění, statisícové škody. To byl, bohužel, kolorit fotbalového utkání mezi Ostravou a Opavou. Petr Voldán k tomu v dnešní pravidelné glose výmluvně poznamenává – „Neurvalec není synonymum fanouška“:

Pro mě tedy určitě není pro výraz fanoušek synonymem například neurvalec. Stejně tak výtržník, rváč a hulvát. Na to člověk nemusí být velkým znalcem češtiny. Jenomže pro mnohé novináře je v tom asi nikoli oříšek, ale tvrdý ořech. Jak jinak chápat, že zakuklenec až po uši, vybavený dělbuchem, světlicí nebo kamením a také výmluvným heslem „Bitva o Slezsko“, který demoluje na co přijde a napadá podobné gaunery, ale i policisty, je pro ně pořád fotbalovým fanouškem. Přitom ten se snaží držet od podobných individuí hodně daleko, pokud vůbec na fotbal vyrazí. Ale média stereotypně plní reportáže, jak se prý fanoušci jedněch chystají na příznivce těch druhých – v konkrétním případě Ostravy a Opavy. Příznivce sportu, nejen fotbalu tak urážíme a lžeme si. 

Ti, kteří v Opavě rozmlátili co se dalo, zranili protivníky i zasahující policisty a navíc jeden z nich – údajný fanoušek až z Polska přišel o život pod koly vlaku, se přece evidentně nechystali do hlediště držet palce hráčům. Tedy do hlediště možná, ale leda zničit zábradlí, sedačky, naházet dýmovnice na trávník a vyřádit se. Kdy už konečně budou média pojmenovávat podobné výtečníky pravdivě. O co jim jde? A co vlastně chtějí kluby a hráči? Nevěřil jsem vlastním očím, když jsem si četl ohlas jednoho z fotbalistů, který si atmosféru kolem zápasu pochvaloval. 

Policisté museli před utkáním zasahovat u stadionu Opavy. Fanoušci Baníku se pokusili vylomit vstupní bránu - Foto:  ČTK

Zatímco všichni teď z daní přispějeme na milionové škody, hulváti a rváči zaměstnají vyšetřováním desítky lidí. aby nakonec povětšině nedostali ani pokutu. A budeme čekat, kdy zase hrají kluby, které mají takové věrné fanoušky, aby jim přichystaly v ochozech jejich pověstný kotel, kde se zase bude hrát nikoli o body, ale doslova o život. 

Fascinující je, že to asi nikomu z odpovědných nevadí, že si s tím neumíme razantně poradit. Mám dojem, že ani nechceme, že se hulvátům a násilníkům vlastně fandí. A tak už raději klidné pondělí i celý první jarní týden. 

Publicista Petr Voldán glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Autor:  Petr Voldán
Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. července  2017 v 10:35     FotogalerieAudio  rubrika: Glosa dne

  Habaděj na cestách: Bláznivé lázně a čokoládová smršť

  Vítejte opět na chvilku s Habadějem na cestách. Dnes nemíříme daleko, jen k sousedům do Rakouska. Spíš zimní cíl, ale vyrazil jsem na dvě místa, která za letní výlet určitě stojí. Zvu vás do trochu bláznivých lázní...

   
 • 28. července  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Petr Voldán: Letitá a prokletá D11

  Už neuvěřitelných 78 let uplynulo od prvních plánů na dálnici, které dnes říkáme D11 a která zatím nedošla z Prahy ani do Hradce Králové. A zdá se, že ani dál to s ní nebude zrovna kvapík. Není tedy divu, že titulek...

   
 • 27. července  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Recese

  Makroekonomika praví, že hospodářská recese je způsobena poklesem HDP po dobu statisticky dokázanou, a provázena bývá pohybem cen spotřebního zboží, obvykle jejich velmi svižným růstem.

   
Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace