Václav Souček: Dvou a vícerychlostní Evropa

Výstižný vtípek o bačovi a jeho ženě odvysílat nelze, nicméně lze se na něj odvolat. Pohled na řecké problémy zevnitř je radikálně odlišný od toho „zvonkajšku to tak vyzerá“ .

Sofistikovaný program hospodářské pomoci zvenčí se mění při pohledu zevnitř na program kovaný až na okovy. Řecký absolvent FF UK v Praze, takto sociolog míní, že dohoda žádná opatření k restrukturalizaci dluhů a k rozvoji země neobsahuje a výhodná bude pouze pro banky, které očekávají ziskovou rekapitalizaci. Snížení spotřeby a investic povede k hospodářské recesi a růstu už beztak vysoké nezaměstnanosti. A privatizace? Řecko má prodat 14 ziskových letišť, dalších třicet neziskových a dotovaných má zůstat vládě, což Řekové mají za ukázku neokolonializmu.
Oproti tomu pohled zvenčí a názor věřitelů je rovněž jednoznačný: dluhy se musí platit. Teď půjde o to, zda nastolit pravidlo ber-dej, nebo ber kde ber. První obětinou bude zřejmě existence politické strany Syriza, druhou může být řecká vláda; některou z dalších jednotná Evropa; tou dobou už vícerychlostní.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.