Glosa dne28. září  2017 v 06:50  

Václav Souček: Legendy

Svatý Václav (fragment kresby) - Foto: Honza Bažant

Svatý Václav (fragment kresby)Foto: Honza Bažant

Kalendář připomíná dnes Svatého Václava, máme státní svátek – Den české státnosti. Svatováclavská legenda je zažitá stejně jako náměstí, v jistých částech našich dějin zvané Wenzel-Platz. Pod „koněm“ se odehrávaly mnohé zásadní, přelomové, ale i nepřelomové události našich dějin.

O křesťanskou výchovu mírotvorného, později svatořečeného Václava se zasloužila jeho babička Ludmila. Dějeprava zmiňuje, že za mír kníže Václav tvrdě platil, a proto sešel se světa násilnou smrtí, zosnovanou mocichtivým bratrem Boleslavem. To bychom tedy měli ve stručnosti legendu z 10. století. Poučné. 

Z jiného soudku: do nebe hereckého právě odešly krátce po sobě dvě legendy, obdivované za života – a lze předpokládat, že ještě dlouho respektované a uctívané. 

Z fotografií v galerii podobných na autora hledí škvírkami Jan Werich, a moudré, posmutnělé oči Rudolfa Hrušínského. S takovými legendami se těžko loučit a neradno zapomínat. Dokumentem jejich bytí a vlivu zůstane film; pro několik budoucích generací důležitější než metry spisů a pomníky. 

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete v 6:50 hodin. 

Pořad: Glosa dne  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: V čí prospěch

  Věčná otázka se neúprosně vrací, netřeba hledat v její periodicitě nějakou pravidelnost. Je stejně jednoduchá, jako je odpověď na ní nesnadná a složitá: v čí prospěch se to, či ono osnuje, či připravuje?

   
 • 19. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Sliby a zálohy

  Žijeme v době, která plodí sliby ve velkém, a ve velkém inkasuje i zálohy. Jeden přes druhého se množstvím slibů trumfují dodavatelé a obchodníci, aby se dopracovali zálohových plateb. S mírnou nadsázkou připočtěme...

   
 • 18. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Glosa dne

  Václav Souček: Jak je ti

  Je naším zvykem nahlížet k sousedům, když na naší zahrádce se vyskytuje mnoho slimáčků, a málo kapustičky. Předčasné volby v Rakousku ještě neskončily, zbývá připočítat téměř milion korespondenčních hlasů, ale už se...

   
Královehradecký kraj
  Od 22.10.2017 17:20 do 19:25; v ulici Horská v obci Trutnov; nehoda; havárie OA se zraněním.
  Od 22.10.2017 17:20 do 19:20; na silnici 37 u obce Hajnice okres Trutnov; nehoda; havárie OA bez zranění.
  Od 22.10.2017 17:15 do 19:20; na silnici 295 u obce Dolní Branná okres Trutnov; nehoda; střet OA se zvěří, bez zranění.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace