Václav Souček: Svědomí

V 87 letech tento týden ukončil celoživotní zpověď dítěte svého věku, známý, uctívaný i zneuznávaný literární spolutvůrce „bájného realismu“ Günter Grass. Nebylo jediných novin bez krátké zmínky, či recenze jeho díla. Grassův „Plechový bubínek“ chybí v málokteré knihovně a dlouho pobýval na nočních stolcích.

V šedesátých letech „tání“ i u nás vyšla útlá novela „Kočka a myš“; podobenství války, tíživé noční můry pronásledující člověka od chvíle, kdy začne rozum brát, až po nemilosrdnou zralost poznání, nic neubírající na mukách bezradnosti. Vzdor výraznému egu a rozporuplnosti byl mnohými považován za živé svědomí Německa. Dodejme, že rozbolavělé svědomí – a to nejen Německa, ale rozpačitě mlčících většin obecně.
Vyjma – a to nutno dodat s jistou výstrahou – vyjma těch, kteří mají svědomí alabastrově čisté. Neboť nepoužívané.

Publicista Václav Souček glosuje současné kulturní, společenské i politické dění na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové. Slyšet je můžete každý den v 6:50 hodin.

autor: VS
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.