Navštívili nás10. října  2017 v 09:31  

Divočák je rytíř, jelen král lesa. A hradecký kapr není bahňák. Musí sebou mrskat, aby něco ulovil

Den lesní techniky pořádají Městské lesy Hradec Králové - Foto: Městské lesy Hradec Králové a.s.

Den lesní techniky pořádají Městské lesy Hradec KrálovéFoto: Městské lesy Hradec Králové a.s.

Na ukázky historické i moderní lesní techniky, myslivosti nebo práce loveckých psů se mohou těšit návštěvníci hradeckých lesů v sobotu 14. října. Tradiční Den lesní techniky, který letos Městské lesy Hradec Králové pořádají již posedmé, nabídne vedle celé řady odborných ukázek i soutěže pro děti, chybět nebude ani stylové občerstvení.

Program začne v sobotu 14. října v 10 hodin a jeho trasa povede po cestě od skladu palivového dřeva za útulkem pro psy u lesního hřbitova až k Vlčím jámám a bufetu U Vlka. Praktické ukázky budou připravené na 11., 13. a 15. hodinu, kdy lesníci předvedou stroje a techniku, stromolezectví a výškové ořezy stromů, myslivci pak práci loveckých psů nebo ukázky sokolnictví. Chybět nebudou ani řezbáři a kováři, pro děti budou připravené různé hry a soutěže. 

 

Vysílání ze Dne lesní techniky

Vložit na svůj web

S ředitelem hradeckých městských lesů Milanem Zerzánem jsme se sešli hlavně proto, abychom vás pozvali na sobotu 14. října 2017, na již 7. ročník tradiční akce s názvem Den lesní techniky v Městských lesích Hradec Králové.
Pořád rozšiřujeme svoji nabídku. Jsou to ukázky lesnických věcí, co mohou lidi uvidět a běžně neuvidí. A máme připraveno nějakých dalších 5 až 6 atrakcí i více. Ale je tam jedna změna. Zjistili jsme, že když to trvá 6 hodin a nedáme nějaký časový sled, tak potom nevidí všichni všechno a občas je někde něco potkají, když ukazujeme stromolezectví nebo ukázky výcviku psů. Tak jsme zavedli pevné hodiny, v kterých u těch stanovišť budou probíhat ukázky. Což je 11., 13., 15. hodina. Aby lidé věděli, že v tu chvíli tam budou probíhat na těch místech nějaké ukázky. 

Ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové s Jakubem Schmidtem - Foto: Milan Baják

A to místo, kde to všechno bude, to můžeme taky upřesnit, aby lidé věděli.
Je to už tradice, že to je u skladu paliva, což je v Malšovicích u lesního hřbitova. Tam to začíná a okruh vede lesy, ujde ho každý, není to nějaké moc dlouhé. Nikdo se nemus bát. Návštěvníci dojdou k Vlkovi, kde je ve Vlčích Jamách občerstvení už také 7 let. Tam bude připraveno občerstvení lesnické, guláš z divočáka a další věci. 

Takže autobusem, městskou hromadnou dopravou se tam třeba dostaneme. Autobus číslo 9 jezdí na Lesní hřbitov.
Preferoval bych pro návštěvníky ten autobus. Protože se tam dělá kanalizace, tak je tam horší pohyb pro ty automobily. A to parkování je potom na těch místech omezené. Tak raději autobusem. 

Dívám se do programu, je tam řezání na pásové pile, štípačka dřeva, výroba kolíků a mulčovací kůry, štěpkování, lesní orba a úprava půdy, údržba lesních cest, garder na stavbu. Co to je grader?
To je takový pluh, který ale se dá naklopit v určitém úhlu a dělá takzvaný profil cesty. Takže voda nestojí na cestě, nikde se nedělají kaluže, ale voda stéká do těch příkopů. Takže do budoucna minimální údržba a ty cesty jsou celoročně použitelné, vysychají. 

Den lesní techniky pořádají Městské lesy Hradec Králové - Foto: Městské lesy Hradec Králové a.s.

Takže to bude moderní lesnická technika. Ta současná. Ale možná by třeba bylo pěkné i vrátit se trošičku do té minulosti. Pamatujete si vy sám osobně, když se ještě dřevo v lesích stahovalo koňmi?
Já jsem odbýval různé praxe v lesích už před 20, 30 lety. Samozřejmě budou zde zastoupeny ukázky i té staré ne přímo techniky, ale živých zvířat, což jsou ti koně. Budou tam i ukázky historických pil, aby si každý mohl osahat, jaká to byla těžká práce. Byly to třeba dvoumužné pily, že se nekácelo s jednou pilou, ale museli u toho být dva lidé. Technika jde v lese dopředu, ale ti koně pořád nemizí. A jsme rádi za to, že v lese pracují. 

Já bych se ještě zastavil u toho jídla. Protože ty dobroty, které umíte v Městských lesích Hradec Králové připravit, jsou opravdu skvělé. Kdo u vás v lesích vaří?
V lesích když vaříme, tak se říká, že chlapi mají lepší chuť než ženy. My to neděláme tak často, tak si s tím vyhrajeme a nebojíme se ti okořenit. Takže dělají to naši lidé. Máme jednoho zaměstnance, který je vyučen i kuchařem. A je i baštýřem, ten má na starosti rybníky. Pan Hýsek, to je náš vrchní kuchař, který umí ty naše speciality. 

Takže také divočák určitě bude.
Divočák bude, bude z něj guláš. Budou také různé rybí speciality. Krevety na špejli, různé kapří hranolky a takové věci. 

Den lesní techniky pořádají Městské lesy Hradec Králové - Foto: Městské lesy Hradec Králové a.s.

A ty houby, které teď tak rostou, ty také umíte připravit?
Moje žena nejedla houby. A když já doma dělám smažnici z hub, tak dneska už ji jí. Takže to asi umíme. 

Vy jste minulý víkend pořádali mistrovství ve sběru hub. Povedlo se to?
To byla taková sranda pana Mrázka, on je podnikavý člověk. My jsme mu dali zelenou, když tam nehlučí hudba a není to mega akce. Takové srandičky podporujeme. Bylo to nějakých 30 lidí, kteří se zaregistrovali, tomu lesu to neublíží. Spíš nás trápí po těch houbařích nepořádek v lese. Nechávají tam PET flašky a odhazují různé věci, které tam nepatří. Tak to mě docela mrzí. Co si tam kdo přinese, měl by si odnést domů. 

Co vás nejvíc zaměstnává v těch lesích na podzim?
V tuto chvíli nás zaměstnávají souše, co v lese jsou. Aby se nestaly nebezpečnými a abychom omezili i nějaké rozmnožení škůdců, tedy podkorního hmyzu. Lesníci vyhledájí a těží ty kůrovcové stromy, které se objevují. Protože jak bylo sucho v jarním období a vloni, tak ty stromy jsou oslabené a ten škůdce je napadá. Teď na podzim se to projevuje po létě, že ty stromy odumírají na tu zimu. 

Ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Jak to letos vypadá s tím kůrovcem?
Je ho relativně stejně jako v loňském roce. Ale spíš je to škoda, to dřevo je znehodnocené. A ta práce po sto letech přichází de facto vniveč. Takže nás to trápí z hlediska znehodnocení té dřevní hmoty. Není to, že by plošně zanikaly lesy, to ne, jsou to jednotlivé kusy stromů, které se zde vyskytují. 

Co rybáři? Ti budou mít teď na podzim také hodně práce, protože zase chystáte výlovy vašich rybníků.
13 rybníků máme. A doufám, že jich bude ještě víc. Máme v plánu stavět nějakou retenční nádrž, dělá se projektová dokumentace nad Biřičkou. Tam by měl vzniknout do dvou let nový rybník, který bude sloužit k retenci vody a potom následně i k chovu ryb. Snažíme se držet produkci ryb v těch rybnících okolo 10 tun, které jsme schopni ročně tady prodat, plus 2 tuny pstruhů dnes prodáme na sádkách. 

A jinak je to hlavně kapr? Hradecký kapr?
98 procent kapra. Má takovou výhodu, že les a slouží k čištění vody, co protéká. A jsme první na těch prameništích, takže voda v těch rybnících není znečištěná nějakou zemědělskou výrobou. Tak má ta ryba kvalitní maso. Jednak je ta voda studená, tak ten kapr přirůstá méně, náklady na kilo máme vyšší, než v jižních Čechách. Nejsou to kapří vepříny, ale je to kapr, který sebou musí mrskat, aby si něco chytil, urval a trošku vyrostl. Není to tučný bahňák. Tohle musí být rychlá ryba podobná štice, která běhá v rybníce. 

Dívám se na ty rybníky, na jednotlivá data výlovů. Některé budou během pracovního týdne. A některé budou i za účasti třeba našich posluchačů a diváků. To je konkrétně tedy Datlík 21. října, to bude v sobotu a potom ještě jedna sobota 18. listopadu, a to bude Výskyt.
Je to vlastně už pro nás tradice. Tyhle dva rybníky jsme vytipovali z důvodu toho, že i ten pohyb po hrázi je tam bezpečný, nejsou zde silnice třeba jako u Roudničky. Takže když přijdou ti lidé, je to i nebezpečné když 100 lidí přebíhá přes cesty. Takže pro nás jsou lepší tyto dva rybníky, kde máme hlavní produkci vánočního kapra i jiných druhů ryb. Nachází se zde doplňkově štika, sumec, i nějaký candát. V tuto chvíli nemůže být nic lepšího, než si koupit čerstvou, přímo chycenou rybu na tom výlově. Proto to preferujeme. A je to atrakce. Lidé to běžně neuvidí, proto to děláme na těch rybnících jako ukázku. A ta sobota je vhodná i kvůli dětem. 

Den lesní techniky pořádají Městské lesy Hradec Králové - Foto: Městské lesy Hradec Králové a.s.

A co myslivci? Teď se blíží už pomalu 3. listopad, svátek svatého Huberta. Také se vydávají vaši myslivci na hony?
Vydávají se po okolí. Já nepreferuji tady v lesích z hlediska bezpečnosti nějaké naháňky. Protože ta naháňka probíhá ze země, v nějakém omezeném prostoru. A těžko uhlídáte při takovém pohybu v lese tu bezpečnost. Lepší je zde lovit z posedu individuálně v klidu. Takže my neprovozujeme tyto záliby. Na Vánoce se samozřejmě sejdeme, zhodnotíme rok, dvakrát ročně máme takové posezení s našimi myslivci co tady loví, ale individuálně. A to plánujeme někdy ke konci prosince jako naši vánoční besídku. 

A slyšel jsem také něco o jelenovi evropském, kterého prý zatím tedy v Městských lesích kolem Hradce Králové nemá nikdo šanci vidět ani potkat.
Je to monstrózní zvíře, které svojí vizáží prostě člověku bere dech. Je to král toho lesa. Divočák je rytíř, se říká, a jelen je král. A ten jelen tady dříve byl i v téhle nížině, byl vytlačený do hor tím osídlením. A my jsme chtěli vyrobit další z těch obůrek, naskytla se nám možnost směny se státními lesy, které budou stavět svoje sídlo a potřebují část pozemků tady u Hradce Králové. Tak nám nabídly vhodné pozemky pro oboru v Hoděšovicích, kde by se dalo oplotit postupně až 12 hektarůe. A do dvou let by zde měli být vidět a slyšet ti jeleni. 

Ještě jednou vás zveme v sobotu 14. října od 10 do 16 hodin po trase od skladu palivového dříví za psím útulkem k Vlčím Jamám bufet U Vlka na Den lesní techniky. A všechno také uslyšíte i v našem přímém přenosu, který pro vás na sobotní odpoledne chystáme. 

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, D11-82,8
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Klenice
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 00:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace