Divoký svět jazzu a přirozená krása vážek. Dvě životní témata fotografa Patricka Marka

Fotograf Patrick Marek - Foto: Patrick Marek

Fotograf Patrick MarekFoto: Patrick Marek

Patrick Marek - jeden z nejrespektovanějších českých fotografů specializujících se na svět velkých pódií, jazzu a vážek. Na první pohled by se zdálo, že tyto oblasti nejdou dohromady.

Ale jako Jakyll a Hyde - dvě osobnosti v jedné - přes den stojící ponořen do zátočin a bažin, čekající na záběr vážky a večery trávící ve světle reflektorů, tak v sobě snoubí Patrick Marek tichou nostalgii k řádu přírody a fascinaci z expresivity jazzu. 

Oba tyto světy zachycuje od konce 90. let. 

Hodiny trpělivě přešlapuje pod pódiem a čeká na tu správnou chvíli, kdy může zachytit umělce jinak, než je to běžné. Stejně tak dokázal čekat hodiny bez hnutí v rašeliništích a pralesích a přitom obdivovat křehkost a suverenitu vážek. 

„Fotografie není jen zachycením prchavého okamžiku, musí mít i svůj výtvarný rozměr.“
Patrick Marek, fotograf

Vypracoval se na předního českého jazzového fotografa, jehož záběry jsou přebírány i zahraničními časopisy a servery - titulní strana amerického Bass Playeru (Avishai Cohen), fotografie v Jazz Japan, Modern Drummer. 

Spolupracuje s festivaly v Turecku, Polsku a Rumunsku - a samozřejmě ho vyhledávají pořadatelé prestižních českých přehlídek. 

Vystavuje na většině českých jazzových festivalech ale i v galeriích jako je např. Lucerna Praha, Zámek Skrýšov Karla Rodena atd. 

Patrick Marek: New York - Foto: Patrick Marek

Je zakladatelem prestižní světové soutěže Jazz World Photo, jež je pod křídly UNESCO a Thelonious Monk Institute of Jazz. 

Fotograf Patrick Marek a jeho vítězná fotografie - Foto: Patrick Marek

Fotograf Patrick Marek a jeho vítězná fotografieFoto: Patrick Marek

Jeho snímek švýcarského saxofonisty Luciana Dubuise se stal fotografií roku na 20. ročníku jazzových „oscarů“. Prestižní cenu Jazz Journalists Award v New Yorku každoročně uděluje americká Asociace jazzových novinářů. Marek zachytil muzikanta na jedné noze a zkrouceného v nepřirozené poloze v Divadle Drak na hradeckém festivalu Jazz Goes To Town. 

Focení vážek se začal věnovat od roku 1993, kdy to ještě nebyla módní záležitost. 

Se svými záběry navštívil řadu zemí jako Nový Zéland, Fiji, Kuba, Turecko, Řecko, Polsko, Kostarika atd. Publikuje v polských, slovenských a českých knihách o vážkách, včetně Atlasu vážek ČR. 

Jeho fotografie vážky získala čtvrté místo v soutěži časopisu National Geographic. 

Poslechněte si pořad Návštěva s fotografem Patrickem Markem. Příjemný poslech vám přeje redaktorka Eva Boudová. 

Fotograf Patrick Marek - Foto: Patrick Marek

Autor:  Eva Boudová  (ebo)
Pořad: Návštěva  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: neděle 18:30  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 22.10.2017 19:00 do 24.10.2017 06:00; na silnici v obci Praha; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; OSTRAVA - MĚLNÍK V době od 19.00 hod. dne 22.10.2017 do cca 04.00 hod. dne 24.10.2017 ...
  Od 23.10.2017 23:20 do 24.10.2017 01:20; na silnici 11 u obce Lovčice okres Hradec Králové; nehoda; střet OA se zvěří, bez zranění.
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace