Navštívili nás21. března  2017 v 10:05  

Dračí včely i dračí med mají v Hradci Králové. Rozhovor s ředitelkou Divadla Drak Eliškou Finkovou

Eliška Finková, ředitelka Divadla Drak, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Eliška Finková, ředitelka Divadla Drak, ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Hradecké Divadlo Drak po mnoho desítek let baví diváky malé i dospělé. Vyrostlo na něm hned několik generací diváků. Jak se v Draku mají a co všechno pro nás chystají, to je už jedna z prvních otázek na paní ředitelku Elišku Finkovou, kterou u nás ve studiu pěkně vítáme.

Tak jak se máte teď v Draku?
Předpokládám, že se máme výborně. 

Hradecký Drak vychoval už několik generací diváků, tak od kterého roku vlastně? Je to ten rok 1958?
Ano, Divadlo Drak bylo založeno v roce 1958. Tenkrát se ještě jmenovalo jinak, ale příští rok to bude 60 let. Takže nás čeká kulatá sezona. 

„Každá rodina měla doma loutkové divadlo. Ale já měla to štěstí, že mě maminka zavedla i do Divadla Drak.“
Eliška Finková, ředitelka Divadla Drak v Hradci Králové

Musíme taky vzpomenout některé významné osobnosti, které jsou s Drakem spojeny. Já jsem si vzpomněl na režiséra Josefa Kroftu.
Samozřejmě Josef Krofta, na kterého jsem si včera velmi intenzivně vzpomněla, protože by měl svátek a nás všechny určitě provází a je s námi stále. No, ale jistě si vzpomeneme všichni také na Jana Dvořáka, který mu předcházel a tak dále, Františka Vítka, řezbáře, výtvarníka, kolegu Josefa Krofty, Petra Matáska a další mladou generaci. Jakuba Kroftu a Marka Zákosteleckého, no a samozřejmě taky na současné kolegy Jakuba Vašíčka a Tomáše Jarkovského. 

Vy jste Hradečák původem?
Já jsem se narodila úplně někde jinde. Ale od pěti let žiji v Hradci Králové. A do Draku jsem chodila jako dítě. Moje první divadelní pohádka, kterou jsem viděla, byl Mauglí, a to jsem viděla několikrát. 

Já jsem si uvědomil, že loutky nás každého vlastně provázejí od malička. Většina z nás doma měla divadlo, takové to dřevěné, když nám táta hrál nějaké pohádky. To byla vždycky velká zábava. Taky na to vzpomínáte?
Určitě, já si myslím, že bylo úplně normální v mém věku, aby každá rodina měla doma loutkové divadlo. Ale já jsem měla to štěstí, že mě zavedla maminka i do Divadla Drak. 

Ale že jednou budete ředitelka, to jste si asi nepředstavovala?
Tenkrát jsem si to určitě nepředstavovala. 

Divadlo Drak - Foto: Divadlo DRAK

Od roku 2010 jste ve funkci ředitelky Divadla Drak. Jak se za těch sedm let změnilo divadlo jako takové? Protože doba je dnes hnaná pořád neuvěřitelným krokem dopředu.
Já si myslím, že možná oproti tomu, co bylo předtím a je to i tou dobou, jak říkáte, se stalo divadlo otevřenějším a vlastně rozšířilo svojí činnost nejenom o tradiční nebo klasickou divadelní tvorbu. Ale právě díky budově Labyrintu, která byla otevřena právě v roce 2010, se můžeme zabývat i jinými činnostmi, které dnes už k divadlu pro děti a mládež podle mého a našeho názoru nezbytně patří a jsou to edukativní programy, doprovodné programy. Labyrint je vybaven studiovou scénou, takže nabízí i možnosti, které jdou tímto směrem. 

Můžete nás vzít na takovou malou virtuální prohlídku, abychom věděli, jak to v Labyrintu vypadá? Je to ta opravená rekonstruovaná budova hned vedle divadla.
Ano. Původně, když se Labyrint v roce 2010 otevřel, tak ve dvou patrech byla stálá expozice neboli umístěné vitríny s loutkami ze slavných drakovských inscenací. Dále tam je studiová scéna, která je blackbox, kapacita je pro 70 lidí, učebna a herna nahoře, které říkáme Laboratoř. Tam si všichni mohou osahat, co to je divadlo, jaké jsou s ním spojené profese a tak dále. 

Eliška Finková, ředitelka Divadla Drak, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Eliška Finková, ředitelka Divadla Drak, ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

A to mají děti hodně rády. I dospělí.
V roce 2015, možná víte, byl v Divadle Drak z jara projekt Labyrint světa a ráj srdce, díky kterému v podstatě i prostor Labyrintu doznal změn. A protože se hrálo po celém divadle, nejenom v Labyrintu, ale i ve sklepě klasické tradiční staré hlavní budovy, tak prostě v druhém patře Labyrintu vznikla výstavní síň, kterou my využíváme ty dva roky pro naše výstavy. 

A je tam taky bludiště nějaké, jsem slyšel.
No, to je ten Labyrint. Je to prostě tak, když se procházíte mezi těmi vitrínami, tak můžete velmi snadni zabloudit. Což se děje i mně po tolika letech. 

Drak pořád jezdí do světa, získal tam spoustu ocenění a cen, které jste z divadelních festivalů přivezli.
S radostí můžu konstatovat, že Divadlo Drak jezdí stále do světa. Určitě s polským divadlem jsme, řekla bych, skoro příbuzní, protože tam máme vztahy tradiční dlouhodobé. Ale byli jsme loni například v Turecku, v Německu, v Dánsku, v Itálii, ve Španělsku. Takže se docela daří. A letos jsme měli jet v září na festival do Mexika, to bohužel z finančních důvodů nebylo možné, protože pořadatel nebyl schopen pokrýt naše minimální podmínky. 

S těmi cenami v Draku to začalo, když se Pohádky z kufru staly na světovém festivalu UNIMA v roce 1966 doslova velkou senzací. Je to možná taky velká zodpovědnost pro vás, táhnout tu káru, jak se říká, dál.
Tak určitě, ale já si myslím, že to není jenom cenami, které Drak získal. Ale je to prostě celou atmosférou, i pověstí, která samozřejmě souvisí se vším. Určitě, je to odpovědnost, ale necítím ji jenom já. Já si myslím, že to tak mají všichni lidi v Draku. 

Kdyby nechodili diváci, tak by to bylo špatné. Co jste pro ně v roce 2017 připravili? Dvě premiéry letos už máte za sebou.
V sezoně 2016/217 jsme uvedli dvě premiéry. Jednu na podzim Tik Tak a druhou před Vánocemi, vánoční představení Vyšla hvězda nad Betlémem. Teď chystáme na konec dubna pohádku pro nejmenší děti Makový mužíček. To je František Nepil, v režii Jakuba Vašíčka. V červnu u nás na festivalu v Divadle Drak bude premiéra inscenace Blátem po hlavě, která je určena, byť je loutková, spíše pro dospělé diváky. A na podzim ještě uvedeme jeden dětský titul, bude pro nejmenší diváky, název ještě nevím. 

Zastavme se u toho Makového mužíčka. Bude to pohádka v klasickém zpracování nebo u vás není nic klasického v divadle?
Uvidíme. Já si myslím, že to nebude tradiční klasické zpracování, bude drakovské. 29. dubna bude premiéra. 

Kočovné rámy na včelínu (ilustrační foto) - Foto: Včelí farma Rokytník

Když je ten Světový den nebo týden divadla, paní ředitelko, jste se rozhodli možná i jaro tak trošičku přivítat právě v tom zmíněném Labyrintu. Bude to medové?
Nám se to velmi hodí ty dva dny, Den divadla pro děti a mládež a Den loutkového divadla. My budeme slavit dva dny a v úterý 21. března to vyvrcholí vernisáží Včelí dům, která bude v 17 hodin právě v Labyrintu. My jsme si tak přišli na myšlenku, že máme moc rádi včely a že bychom po vzoru velkých měst, Paříže, Londýna, Prahy, kde jsou na střechy domů i historických budov umísťovány včelstva, tak my jsme se rozhodli, že dvě včelstva umístíme i na střechu Divadla Drak, a to se stane v úterý 21.3. 

Takže to budou takové dračí včely.
To budou, ano, to bude dračí med. Což je určitě zajímavé, takže v úterý všechny zveme v 17 hodin na vernisáž a potom následně možná i na stáčení medu někdy na jaře. 

Kvalitní včelí med - Foto: Fotobanka Pixabay

Kvalitní včelí medFoto: Fotobanka Pixabay

Kdo se vám tam o ty včely bude starat? To asi nebudete vy tam běhat na střeše s kuklou.
Ne, ne, samozřejmě. I když nakoupíme pomůcky, to už jsme domluveni, bude to odborník, náš kolega z hvězdárny. 

A první med, to se dá čekat někdy v květnu?
Ano, to je podle pravidel, kdy se stáčí med, takže první asi v květnu a druhý v červnu. A pravda je, že kolem Divadla Drak kvetou katalpy a jsou tam zahrady, takže ty včely tam mají asi úplně optimální podmínky. 

Tak se máme na co těšit, na dračí včely i dračí med. Dobře, na co se nejvíc těšíte vy? A bude to určitě zase spojené s divadlem. Protože to se asi nedá od sebe oddělit, radosti soukromé a radosti divadelní.
To je pravda. Mě těší, když se v práci daří a když se daří docela doma, tak ono to všechno spolu souvisí. 

Tak zlomte vaz a naše posluchače do hradeckého Draku srdečně zveme. Ať se vám daří a co nejvíc nadšených a spokojených diváků. 

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 22.10.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, částečná uzavírka - dokončovací práce, Vydal: ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace