Navštívili nás4. září  2017 v 09:50  

Filharmonie Hradec Králové slaví 40. narozeniny. Přes 80 hudebníků hraje ve své nejlepší formě

Filharmonie Hradec Králové - Foto:  Filharmonie Hradec Králové

Filharmonie Hradec KrálovéFoto:  Filharmonie Hradec Králové

Po více než desetiletém čekání začaly v královéhradecké filharmonii přípravné práce pro instalaci nových varhan. Technici se nejprve pustili do drobných prací a sváření konstrukcí. V půlce září pak bude varhanářská firma do připravených konstrukcí píšťaly instalovat. Filharmonie bude mít od půlky září do půlky října provoz v jiných prostorách, aby práce mohly probíhat nerušeně. Finální ladění postaveného nástroje by mohlo proběhnout v únoru příštího roku.

Ve studiu je s námi dramaturg Filharmonie Hradec Králové Marek Hrubecký. Nová hudební sezóna je na spadnutí. A musíme říct, že to nebude jen tak obyčejná sezóna pro hradeckou filharmonii. Ale velmi významná sezona, viďte?
Slaví 40. narozeniny, tak to je sláva, jaká je jen jednou za život. A myslím, že jsme v nejlepší formě. A když se ohlížíme, jak to všechno vznikalo od roku 1978, tak vidíme jenom růst kvantity i kvality od 30 hudebníků kdysi na počátku, přes 60 po 10 letech, a dnes máme přes 80 hudebníků. Tak to je nádherné. 

A v této sezoně jste také vyznamenáni pozváním na festival Pražské jaro.
A dokonce, protože to bude 50 let od roku 1968, tak nám bylo svěřeno provedení skladby Hudba pro Prahu 1968 Karla Husy, která ve světě zazněla už desettisíckrát. A samozřejmě hrajeme k tomu symfonii Antonína Dvořáka. Takže to jsou takové slavné okamžiky. Mohli bychom vzpomínat na nějaké éry, ale to by chtělo více času. 

Dramaturg Filharmonie Hradec Králové Marek Hrubecký ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové s Jakubem Schmidtem - Foto: Milan Baják

Dneska je vás tedy 80 členů. Je tam třeba, kdo si to pamatuje ty úplné začátky, od toho roku 1978? To by tam byl totiž opravdu 40 let.
Máme pamětníky, kteří pamatují začátky s ředitelem Shejbalem. To hlavní se pak odehrálo po roce 1989, takový ten tandem ředitel Malý a šéfdirigent Vajnar. Někdejší šéf Národního divadla. Dnes ten tandem vypadá, to obsazení je doktor Derner a Andreas Sebastian Weiser a je to také současný šéf Státní opery Praha. A můžeme zmínit jeden detail. V roce 1989 po 17. listopadu naši hudebníci mluvili na Václavském náměstí v Praze už den poté, 18. listopadu. Takže demokratické tradice jsou naše vlastnost. 

Americký dirigent Paul Mauffray - Foto:  Filharmonie Hradec Králové

Americký dirigent Paul MauffrayFoto:  Filharmonie Hradec Králové

Příští rok si budeme připomínat 100 let české státnosti 1918. Tedy pro rok 2018 jste samozřejmě k tomu určitě také něco připravili.
Ano, je to nabitá jubilejní sezóna. Je tam ještě jeden velký moment. A to jsou varhany filharmonie, které nám umožní realizovat i k tomu výročí státnosti, co jsme si doposud neuměli představit. Takže varhany. 3,5 tisíce píšťal si představme. A ještě tak geniální řešení je v tom našem sále, že to neohrozí další provádění hudebního divadla, muzikálu, oper, operet. Ty píšťaly budou po stranách, takže vznikne unikátní koncertní prostor. A tím pádem k tomu výročí můžeme nasadit Janáčkovu Glagolskou mši, kde jsou varhany nezastupitelné. Janáček měl v Brně při premiéře v roce 1928, to bylo 10 let od vniku státu, varhany s 50 rejstříky a my budeme mít ještě o tři více. 

Když jste zmínil Leoše Janáčka, tak musíme zmínit ještě dalšího velkého dirigenta, který s vámi spolupracuje a který má Janáčka moc rád. Paul Mauffray?
Ano, česká klasika ve světě prostě frčí. A když si vezmeme třeba Smetanu, tam se otevřou už ty úvahy, které máme dnes. Smetana také uvažoval v Blaníku, kdo vlastně povede ty blanické rytíře, jestli to bude vůdce typu Žižky nebo svatého Václava. A možná hned další český klasik Dvořák dal určitou odpověď, jak se máme chovat. On vlastně dokázal ty české národní prvky, třeba ten rytmus furiantu, českého tance, implementovat do formy symfonie způsobem, že to skouslo a báječně přijalo i německé středostavovské obecenstvo. Když dokážeme najít nějaký ten univerzálnější jazyk, tak je to pro nás jen dobře. Hudba je úžasný, univerzální jazyk. 

Operní pěvkyně Dagmar Pecková - Foto: Václav Samek

Publikum bývá nadšené. Ale u opery Carmen, při premiéře v roce 1875, tomu tak nebylo. A Georges Bizet, který ji napsal, tak z toho byl velice zklamaný a nešťastný.
Tak to bývá osud leckteré prvotiny nebo nějakých těch pozdějších úspěšných skladeb, ze kterých dnes pořadatelé typu filharmonií žijí. Díky tomu, že nasadí ten nejznámější titul, který publikum chce nejvíc slyšet. A když ještě přidá hvězdné obsazení, a to my uděláme, v titulní roli bude Dagmar Pecková, tak máme jistotu, že jsme vytvořili pozvánku nejen pro Hradečany, ale pro všechny Východočechy. 

Opera Carmen už se hraje dokonce i v takové její jazzovější verzi. Jak se vám líbí?
Naprostá senzace, takhle to má být. A my také tak budeme koncipovat to nejlepší z Carmen, ne celou Carmen. Vynecháme ta místa, kde se jen posouvá děj a vybereme jen ta místa, kde to srší silnými emocemi. Takových míst tam je spousta, toreadorova píseň, květinová, kartová árie, mezihry, finále, prostě to je naše Carmen. 

Opera Carmen má i s přestávkami 3,5 hodiny. Má 4 dějství. Kdybychom měli ten příběh stručně přiblížit, je o lásce. O čem to je?
Já myslím, že se tam odehraje víc tragedie. Aale já bych vypíchl ten moment, který teď máme. Lety a ten romský tábor. Přeci jen to má co dočinění s tématikou jiných kultur, která se těžko zařazují. Ta hlavní myšlenka možná je, chci zůstat volná jako pták. To je to poselství. Prostě někdo miluje tu svobodu a to je romantické., Ale s tou společností to tak neumím. Ale jak je vidět, je to přitažlivý námět. 

Sál Filharmonie Hradec Králové - Foto: Magdalena Vlčková

A Dagmar Pecková. Musíme říci, že pro ni je role Carmen vlastně také určitě osudová, ne?
Určitě. A myslím, že se tomu věnuje i na divadelním činoherním jevišti. A to je prostě to. České publikum si žádá Carmen s ní. To je málo platné. 

V Hradci Králové to bude 26. září v kongresovém centru Aldis?
Ano. Lístky sice ještě jsou, ale spěchejte. Aldis je sice velký, ale prostě, když se řekne Carmen a ještě k tomu Dagmar Pecková a Filharmonie Hradec Králové, tak bude určitě brzy vyprodáno. 

Dramaturg Filharmonie Hradec Králové Marek Hrubecký ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Dramaturg Filharmonie Hradec Králové Marek Hrubecký ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Máte ale také samozřejmě velký zahajovací koncert, to bude 14. září.
Ano a tam se trochu vracíme k těm regionálním kořenům. A připomínáme možná i ty začátky. Původně měla být filharmonie, ten orchestr, základem pro operní provoz. A během první sezóny se rychle přišlo na to, že Hradec Králové nepokryje tolik rozmanitých činností, které musí být pro zajištění opery. A stal se z toho symfonický orchestr. A my si připomeneme, že vlastně ta regionální tradice sahá až někam do 19. století. Až někam k rodáku z Osic Františku Škroupovi, který studoval na královéhradeckém gymnáziu a tady v katedrále se vzdělával v hudbě. A zase jsme u té opery. On je vlastně autorem díla, které se považuje za první českou operu vůbec. Je to trošku diskutabilní, muzikologicky je to ještě trošku jinak, ale budiž. A když se teď vzpomínalo se na dělení státu, tak Dráteník, ta hlavní postava, to se možná neví, je Slovák a také v té opeře zpívá od začátku dokonce slovensky. A na konci je ujištěn, když se vrací na Slovensko, že Slovákovi bratrem Čech. 

Zavzpomínáte i na dalšího východočeského rodáka z Vamberka, Jana Václava Hugo Voříška.
To byl hudebník, který se tady narodil, ale odešel do Vídně. Dnes bychom řekli, že šel dělat showbyznys do Prahy, to by byl asi takový ekvivalent. A také dokážeme, že máme talenty dodnes. Vystoupí Matyáš Novák, skvělý mladý a nadaný klavírista. Tak v Beethovenově Fantazii pro klavír, sbor a orchestr. Tu si Beethoven napsal, když byla premiéra Osudové. Tak Osudové symfonii moc nevěřil, že bude fungovat. To se ovšem přepočítal, funguje dodnes. A měl potřebu napsat jaksi triumfálnější závěr večera a to právě vyřešil Fantazií. A na začátku hrál sám na klavír. Čili Matyáš Novák tam bude v roli Beethovena. 

Tedy 14. září zazní zahajovací koncert letošní jubilejní 40. koncertní sezóny Filharmonie Hradec Králové. Přejeme hodně nadšených posluchačů. 

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace