Navštívili nás1. září  2017 v 10:19  

Habaděj je rodinné stříbro hradeckých rozhlasáků. Posluchače oslovuje a baví už 27 let

Zveme vás na Den s Habadějem - Foto: Milan Baják

Zveme vás na Den s HabadějemFoto: Milan Baják

Na sobotu 2. září 2017 připravil Český rozhlas Hradec Králové pro všechny své příznivce den plný písniček, zajímavých hostů, tance i kouzel. Od 10:00 až do 16:30 se bude pestrý program konat na náměstí Osvoboditelů (u tanku) v Hradci Králové. Z celé akce se budou také vysílat živé vstupy v rozhlasovém vysílání.

Hodně se těšíme na setkání s našimi posluchači v Hradci Králové v sobotu 2. září. To vám určitě potvrdí i naši dnešní hosté, kteří jsou tu vlastně doma. Lada Klokočníková, vedoucí programu. A Jiří Kánský, ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice.
Těšíme se, samozřejmě. Připravovali jsme celodenní program, zveme už pomalu tři neděle. Myslím si, že to bude hezké setkání. A proč toto setkání tedy Den s Habadějem? Protože se chceme setkat s našimi posluchači. 

A proč jsme si vybrali 2. září?
Jednak jsme doufali, že ještě bude krásné letní počasí. A ač ty předpovědi nejsou zase tak veselé, tak věříme, že nebude pršet a že se pouze trošku ochladí. Ale směřovali jsme to i na víkend, kdy je v Hradci Králové víc událostí. Kdy sem řada přespolních lidí pojede z okolních okresů, protože v Hradci budou Slavnosti královny Elišky, bude také letecká přehlídka CIAF. A tak, když už sem budou mít cestu, tak budeme moc rádi, když se zastaví také na Dni s Habadějem. 

Čtěte také: On-line reportáž: Den s Habadějem. Český rozhlas HK je tu pro vás

Meteorolog Tomáš Popelka z Českého hydrometeorologického ústavu říkal, že by to počasí nemělo být tak strašné, jak jsme si původně mysleli. Pršet by během dne nemělo.
Z toho jsme měli největší obavy. Připravili jsme velký doprovodný program právě na nejenom na pódiu, kde budou hlavní hosté, kde budou muzikanti. Ale také na prostranství před pódiem, budou psí agility, radioporadny. Bude toho hodně. 

Já bych začal u toho Habaděje. Kak šel vlastně čas s Habadějem? Kdo jej vymyslel, kde se to vzalo?
Pátrali jsme a dopátrali se. V šanonech z roku 1986. Šťastný víkend, což byl takový předskokan Habaděje, skončil v roce 1986. Otcem byl Milan Jelínek, pokud nás poslouchá, zdravíme. Byl to tenkrát unikání pořad, který předběhl dobu. No a skončil v roce 1986, nastoupilo Rodinné balení, což zasa byla týmová práce redaktorů. To skončilo v roce 1990, přesně 5. května. A v roce 1990 se objevil na scéně v sobotu od 12:00 do 16:00 Habaděj. 


 
Onen slavný Habaděj.
Je to ten nejlepší věk, 27 let, od roku 1990. A to datum 2. září, je i vyvrcholením naší kampaně. Protože my jsme posluchačům nabízeli od května, kdy jsme rozjeli Habaděj v novém a posluchači mohli a zaregistrovali naši kampaň na billboardech v okresech Náchod, Trutnov, Rychnov, v novinách, v časopisech, ještě teď i v posledních týdnech vychází inzeráty, kde jsou tváře Habaděje, Lucka Peterková, Jana Kudyvejsová a Lada Klokočníková. A vyvrcholením té kampaně a zároveň poděkováním našim posluchačům, že nám zachovávají přízeň a že jejich počet roste, je právě ta sobota a Den s Habadějem. 

Jak vlastně vypadá Habaděj? Protože to je také zajímavé. Jak si asi Habaděj představuje náš posluchač?
Uvažujeme o tom, že třeba i na našem Dni s Habadějem budeme mít čtvrtky a tužky a lidé si budou moci namalovat Habaděje, jak si jej představují. A dokonce možná někdy do konce roku bychom mohli udělat i rozhlasovou výtvarnou soutěž, kterou bychom dali i na náš web. Jak Habaděj může vypadat. Protože to opravdu nikdo neví. 

Jinak my jsme mu také říkali interně Habakuk.
Ano, nebo Halabala. S Janou Kudyvejsou říkáme Habán. Děvčatům, moderátorkám, říkáme Habadějky, protože ty vysílají Habaděj denně od 9 do 12 hodin. 

A jak je to s jeho poslechovostí, pane řediteli? Poslouchají rádi posluchači Habaděj?
Mají jej rádi. A mě to moc těší. A utvrzuje mě to v tom, že jsme udělali dobře, že se Habaděj ještě snažíme zpestřit a dostat víc do povědomí lidí. Protože je to skutečně naše rodinné stříbro. Ale abych odpověděl na vaši otázku. Nechci unavovat posluchače čísly. Relevantnější je představa v procentech. Královéhradecký kraj má kolem 450 tisíc obyvatel, tedy necelý půl milion. A Český rozhlas Hradec Králové poslouchá téměř 10 % lidí. Velkou radost mi dělá, že stoupnul i poslech přes internet. Takže, ač zlí jazykové tvrdí, že máme staré posluchače, není to pravda. Naši posluchači jsou samozřejmě všech věkových kategorií. A i ti starší, vyzrálejší, si už našli cestu k počítačům, k internetu. Meziročně nám stoupla poslechovost přes počítače, přes internet, o 11 %. A návštěvnost našich internetových stránek dokonce o 45 %. Takže moc děkuji našim posluchačům a jak říkám, zvu je na sobotu, kde bychom se jim rádi alespoň trošku poděkovali tímto způsobem. 

Zveme vás na Den s Habadějem - Foto: Milan Baják

Připravili jsme toho opravdu hodně a naše posluchače to určitě bude moc zajímat.
Zpěváci Josef Vágner, Jakub Smolík, Věra Martinová, Petr Bende, kapely Lokálka a Klapeto. Cestovatel a dobrodruh Leoš Šimánek, který pokřtí na Dni s Habadějem knížku. Taneční skupina T-BASS, vystoupení skvělých hradeckých stepařů Tap Dance Company Avalanche. 

A hlavně také my, rozhlasáci.
Ano, to je důležité. Protože posluchači často píší, že by chtěli nějaké setkání všech rozhlasáků. A tak jsme si řekli, toto je příležitost. Tam nás všechny uvidíte. Můžete nás pozdravit, bude autogramiára všech našich redaktorů, moderátorů, dramaturgů, ale i ostatních pracovníků. Bude tam i Tomáš Peterka, ten všechno organizuje, šéf marketingu. Milan Baják, webeditor, ten bude fotit ve 13 hodin společnou fotku. Tedy, chcete-li vidět úplně všechny, tak ve 13 hodin budeme mít bílá a zelená rozhlasová trička, abyste nás poznali. Doufám,že i pan řediteli si jej také vezme. Na to se těšíme. A hned to bude na našich webových stránkách i na našem facebookovém profilu. 

Budou tam nejen rozhlasáci, tedy zaměstnanci, ale i naši stálí spolupracovníci, které posluchači znají?
Ano, bude nás tam spousta. Petr Voldán přijede například, Dagmar Ruščáková, která dělá pořad Nedělní káva. Ještě pro jistotu řekněme, že se Den s Habadějem koná v sobotu 2. září od 10:00 na náměstí Osvoboditelů v Hradci Králové. Ten název není úplně vžitý, spíš se říká U tanku. Je to naproti budovy Českého rozhlasu přes řeku směrem k Sokolovně. 

Kdo bude celým programem provázet? Když je to Den s Habadějem, asi naše Habadějky.
Budou to Habadějky. Jana Kudyvejsová s Lucií Peterkovou. Ty už pilují program, budou toho mít hodně. Takto nabitý program jsme ještě nikdy neměli. Budeme jim přát, aby to všechno dobře dopadlo, aby bylo i to počasí. Dámy se možná zúčastní i módní přehlídky, coby modelky módní návrhářky Jitky Šedové. Na to se můžete těšit ve 14:30. Jsme zvědaví, co to bude. 

Jedna z fotografií nového autobiografického cestopisu Leoše Šimánka Z Kanady na Aljašku. Na člunech panenskou přírodou podél pobřeží Severního Pacifiku - Foto: Leoš Šimánek

A bude také přímý přenos ze Dne s Habadějem v našem vysílání.
Přesně tak. Se Zdeňkem Novákem připravujeme přímý přenos mezi 14. a 15. hodinou. Takže, pro všechny, kdo nebudou moci přijít, tak se pokusíme mezi 14. a 15. hodinou předtavit atmosféru Dne s Habadějem v našem přímém přenosu. A další přímý přenos, to bude koncert kapely Lokálka již mezi 12. a 13. hodinou. 

To bude hodně zajímavé.
Lokálku jsme oslovili a pozvali záměrně. Protože Lokálka, nemýlím-li se, slaví neuvěřitelných 43 let na scéně. Na podzim bude mít veliký koncert. A Vašek Souček, jedna z tváří Lokálky, je samozřejmě letitý rozhlasák. Je jednou z našich tváří. A tak jsme oslovili Lokálku s Vaškem Součkem, protože k rozhlasu patří. Celých těch 43 let jejich působení na hudební scéně je spjato s hradeckým rozhlasem. 

Ale i ti, co nepracují přímo u nás v rozhlase, pořád mají ten hradecký rozhlas rádi. Třeba Leoš Šimánek. Ten křtí snad všechny své knížky právě tady u nás.
Ano. A v sobotu bude křtít svou zatím poslední knížku. Jmenuje se z Kanady na Aljašku. Leoš přijede s rodinou a možná i zase se svým psem. To už je taková tradice, on bez psa neudělal při těch cestách ani ránu. 

Tedy všechny zveme v sobotu 2. září od 10:00 do 16:30 hodin. Prostě celý den na náměstí Osvoboditelů.
Těšíme se moc. A když už jsme mluvili o tom počasí, tak kdyby přeci jen náhodou pršelo, tak si naši posluchači budou moci na kole štěstí vytočit nejenom prohlídku našeho studia, ale právě také rozhlasový deštník. A budou tam i ceny pro děti. A ten, kdo si vytočí prohlídku rádia, tak vlastně jen přejde přes most a přijde sem k nám a tady se jej ujme moderátor Karel Sladký. 

Ať se tedy v sobotu vše vydaří. Těšíme se na vás. Přijďte, budete-li mít chvilku, budeme velice rádi. 

Tým Českého rozhlasu Hradec Králové při Dni s Habadějem - Foto: Zdeněk Novák

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice III/2854, Žireč - Hřibojedy, okr. Trutnov, uzavřeno, stavební práce, Od 26.09.2017 10:00 Do 29.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: přes: Stanovice, silnice III/32542 (Vestec), silnice III/2855 ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 26.09.2017 07:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace