„Nikdy není pozdě si začít hrát," tvrdí čerstvý držitel Thálie Jiří Vyšohlíd

Jiří Vyšohlíd ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Jiří Vyšohlíd ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Loutkoherec Jiří Vyšohlíd patří už tři desítky let neodmyslitelně ke královéhradeckému divadlu Drak. Skvělý muzikant neúnavný herec a zábavný, charismatický vypravěč, se učí pořád něčemu novému. Ve svých osmašedesáti začal aktivně jezdit na kole a ve svých třiasedmdesáti sestavil třígenerační kapelu osobitých muzikantů.

Kdo by to byl řekl, že držitel prestižních mezinárodních cen z jazzových festivalů a ceny za kreativní divadelní tvorbu pro děti jako malý kluk nesnášel hodiny klavíru, přecpával se čokoládou a vymlouval se na bolesti břicha, aby nemusel na povinné hudební kondice.  

Čtěte také: Dva muzikální pánové s naprosto identickým jménem - Jiří Vyšohlíd

Jiří Vyšohlíd patří k lidem, kterým nestačí se v jednom okamžiku věnovat pouze jedné činnosti. To je podle herce, muzikanta a režiséra královéhradeckého Divadla Drak vlastně nuda. A na tu si milovník jazzu a černošské rytmiky nemůže stěžovat ani po 40 letech hraní na jevišti. 

„Myslím si, že největší odměnou je radost dětí v hledišti. To je totiž publikum, které je přirozené, nezná faleš a konvence. Je upřímné a netleská jen proto, aby se zavděčilo. Samozřejmě, že se děti mění, ale v jádru se vyvíjejí stejně.“
Jiří Vyšohlíd, čerstvý držitel Ceny Thálie

Herec, režisér a hudební skladatel Jiří Vyšohlíd, který je už třicet let členem uměleckého souboru Loutkového divadla Drak Hradec Králové, je doslova univerzálním divadelníkem.  

Vystudovaný loutkoherec se objevuje na jevišti Draku v řadě rolí, pod některými inscenacemi je podepsán jako autor a režisér, pro mnohé vytvořil nebo upravil hudbu. Je nenapodobitelný v tom, jak dokáže využít tóny i hudební nástroje jako zvuky dokreslující atmosféru. 

Jiří Vyšohlíd - Foto: Vojtěch Havlík

Své kolegy v divadle učí hrát na hudební nástroje a hlavně pro dětského diváka hledá nové a nové formy vyjádření dětského světa. Neuchyluje se k moralitám a přitom v jeho autorských inscenacích jsou morální hodnoty přítomné, což ostatně platí pro celý program Loutkového divadla Drak. 

Jeho krédem je, aby představení především bavila samotné herce - a pak i diváky. 

A jeho temperament a životní nadšení je odpovědí pro ty, kteří se vymlouvají na svůj věk. „Nikdy není pozdě si začít hrát," říká čerstvý držitel Thálie. 

O své herecké trémě, o tom, proč nehrál velké dramatické role a proč považuje muziku za svůj paraván, byla řeč v sobotu 30. dubna 2016 po 18. hodině v pořadu Návštěva. 

K poslechu vás zve Eva Boudová. 


Zvětšit mapu
Autor:  Eva Boudová  (ebo)
Pořad: Návštěva  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: neděle 18:30  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžení vozovky na jeden jízdní pruh, Od 23.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, z důvodu stavby „I/14 Rychnov ...
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 10.10.2017 00:00 Do 22.10.2017 23:59, z důvodu stavby „I/14 Rychnov nad Kněžnou, ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace