Počátky a rozvoj Hradce Králové. Pestrou mozaiku příběhů teď skládají archeologové

Snímek kostrového hrobu z bývalého hřbitova u sv. Ducha u Velkého náměstí v Hradci Králové - Foto: Radek Bláha

Snímek kostrového hrobu z bývalého hřbitova u sv. Ducha u Velkého náměstí v Hradci KrálovéFoto: Radek Bláha

Archeologové našli v historickém centru Hradce Králové pozůstatky obydlí, které tam stály ve 13. století ještě před samotným vznikem hlavního náměstí. V souvislosti s opravami vodovodů a kanalizace už dříve objevili lidské kosterní pozůstatky v okolí kostela sv. Ducha. Co odborníci ještě očekávají od průzkumu uprostřed Velkého náměstí východočeské metropole?

Archeolog z Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha pro nás má určitě nějaký ten objev. Hradečtí archeologové se v posledních měsících opravdu nezastavili. Pracovali na Velkém náměstí a také u Gayerových kasáren. Tak jaké je letošní léto? To je ideální období pro archeology, ne?
Léto je pro ty naše práce poměrně příznivé období, protože je dlouhý den. A pokud není moc horko nebo zrovna není nějaká průtrž mračen, tak se nám pracuje dobře. 

Kde přesně teď odkrýváte historii Hradce Králové? Ještě pořád jste na Velkém náměstí?
Ano. Od jara provádíme archeologický výzkum při rekonstrukci kanalizace, který probíhá právě na Velkém náměstí. A nyní končíme druhou etapu výzkumu. Ta první etapa probíhala v úseku na západní straně Velkého náměstí u bývalé radnice, u Bílé věže a u chrámu Svatého Ducha. 

U Bílé věže jste našli nějaké kosterní pozůstatky. Potvrdilo se tedy, že tam byl velký hřbitov?
Ano, potvrdilo se to v plné míře. Protože právě při těch výkopových prací, které souvisejí s výměnou kanalizace, jsme narazili na několik kostrových hrobů, které právě souvisejí se hřbitovem u Svatého Ducha, případně u kaple Svatého Klimenta. 

Archeolog Muzea východních Čech v Hradci Králové Radek Bláha ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Už máte třeba nějaké výsledky od antropologů? Protože ti zkoumají ty kosterní ostatky.
Máme přibližné výsledky, protože zpracování těch kosterních pozůstatků probíhá. A můžeme zatím říci, že se jedná o obyvatele našeho města z období přibližně 16. a 18. století. Byli zde pohřbení jak dospělí, tak děti. A máme zastoupeny jak muže, tak ženy. Nebyly nalezeny pouze kosterní pozůstatky, ale i některé doprovodné předměty. Tady bych mohl zmínit třeba pozůstatky růžence, který jeden z těch zemřelých měl patrně někde v oblasti v oblasti pánve. Je pravděpodobné, že tím růžencem měl spoutány nebo svázány ruce, což byla taková barokní zvyklost. 

Čím hlouběji kopete v té zemi, tak jdete také hlouběji do historie? Dá se to takto laicky říct?
Velice zhruba to platí. Zrovna v případě těch hřbitovů to je maličko jinak. Plochy těch hřbitovů byly poměrně malé. Posluchači si to mohou představit, když si v duchu vybaví, jak to vypadá kolem chrámu Svatého Ducha, že tam toho místa není příliš ani dnes. A tenkrát ho bylo ještě míň. Protože okolí kostela i Bílé věže bylo vlastně hřbitovem, na poměrně malém místě tam byly pohřbeny tisíce lidí. To pohřbívání tam probíhalo od 14. do 18. století, čili 400 let přibližně. 

Odkrytá zeď pevnostního příkopu v Gayerových kasárnách v Hradci Králové - Foto: Radek Bláha

Odkrytá zeď pevnostního příkopu v Gayerových kasárnách v Hradci KrálovéFoto: Radek Bláha

Ale vy jste se dostali ještě hlouběji do té historie. Vy jste tam našli i něco pravěkého.
Ano, je to tak. Kosterní pozůstatky byly pouze jedním z nálezů, a to tím mladším. Byly tam i daleko starší nálezy. Zmínil bych pozůstatky dřevěných domů, které se nacházely v ulici Franušově, to je ulice mezi Bílou věží a kostelem Svatého Ducha. Tam původne ulice nebyla, ale byly tam za sebou dva dřevěné domy, které zde vznikly už patrně někdy ve 13. století, v době vzniku města. A je pravděpodobné, že musely ustoupit právě tomu rozšiřujícímu se hřbitovu, který měl málo místa. 

Jak to teda bylo s tím náměstím. Byl to původně kopec, který si vybrali a osídlili? Údajně byl o půl metru nebo i o metr vyšší, než je teď?
Ano i ne. Je to, jak to tak bývá, složitější. Tak kopec tam vždycky byl. Vím, že se v Hradci traduje taková pověst, že hradecké návrší je navezeno. Že prostě vzniklo dodatečně. Ale tak tomu není. Kopec tam byl vždycky, vznikl už v dávných dobách před tím, než se objevil člověk. A člověk jej využil pro své osídlení a dále ho upravoval. Čili některá vyvýšená místa odstranil, odtěžil, což se právě týká některých částí Velkého náměstí. Můžeme říct, že prostřední část Velkého náměstí byla upravována, byla planýrována před vznikem města ve 13. století. A naopak některé části, které byly níž, tak zdvihal. Ani to snad nebylo tak, že by je cíleně navážel, spíše tam tolik neuklízel. Čili jaksi přirozeným procesem se tam ten terén navýšil za stovky let. Ale můžeme říci, že současná úroveň povrchu byla přibližně už někdy v době 14. nebo 15. století. 

Vy jste tam také našli nějaké nějaké valouny, nějaký štěrk právě z této doby. Což svědčí o tom, že se s tím terénem pracovalo.
Ano. První úpravy komunikací, první úpravy veřejného prostranství, kterým Velké náměstí bylo, nastaly krátce po vzniku města. To znamená už někdy v první polovině 13. století. První skutečné dláždění, tak jak jej chápeme dnes, máme doloženo i v písemných pramenech ve 14. století. Je to listina, tuším z roku 1359, kdy Karel IV., známý panovník, povolil hradeckým určité úlevy, právě aby mohli město vydláždit. 

Archeologický výzkum na Velkém náměstí v Hradci Králové hlásí další objevy z období vzniku města - Foto: Marika Konárková

Jak budete pokračovat dál? Čekají vás ještě nějaké návraty právě do této oblasti Hradce Králové?
Budeme pokračovat. Letošní výzkum Velkého náměstí je rozfázován do několika etap, v podstatě podle postupu zemních a stavebních prací. Připomínám, že se jedná o rekonstrukci kanalizace. V současné době se nacházíme právě uprostřed náměstí ve větvi kanalizace, která běží od č.p. 150, to je při ústí Špitálské ulice přes náměstí až k domu U Špuláků. Ale čekají nás ještě dvě etapy na podzim. A to u Galerie moderního umění. Čili se jedná o střední až východní část dnešního Velkého náměstí. 

A tušíte dopředu, co tam možná najdete?
Tušíme. Je to nesmírně zajímavá oblast. Je to oblast, kde staří dějepisci uvádějí, že se měl nacházet příčný příkop nebo prostě nějaká výrazná prohlubeň, která měla původní návrší údajně rozdělovat. A některé zprávy dokonce hovoří o tom, že při různých zemních pracích v minulosti se zde nacházely i lidské kostry, takže uvidíme. 

Archeologický výzkum na Velkém náměstí v Hradci Králové hlásí další objevy z období vzniku města - Foto: Marika Konárková

Archeologický výzkum na Velkém náměstí v Hradci Králové hlásí další objevy z období vzniku městaFoto: Marika Konárková

Pojďme se ještě zastavit u Gayerových kasáren, protože tam se také chystá rekonstrukce. Vy jste tam prý narazili na zbytky hradeckého opevnění. Co jste konkrétně vykopali?
Dá se říct, že jsme byli příjemně překvapení. Jedná se o severní část historického jádra města, oblast Gayerových a Vrbenského kasáren. To je areál, který vznikl v 18. století. Některé budovy vlastně ještě pamatují doby Josefa II., jinak samotná Gayerova a Vrbenského kasárna vznikla dodatečně na konci 19. století právě po rozebrání pevnostních částí. Nacházel se tam především hlavní pevnostní vyzděný příkop. 

A vy jste tam našli co?
My jsme tam nalezli část toho příkopu, jehož linii dodnes vidíme v průběhu Šimkovy ulice. Tam jeho hrana zhruba kopíruje ulici. Ale byl daleko členitější. A my jsme samozřejmě nevěděli, do jaké míry ty jeho konstrukce, ta jeho opěrná zdiva, byla rozebrána do konce toho 19. století. A ukázalo se, že jeho pozůstatky se nacházejí bezprostředně pod dlažbou, bezprostředně pod asfaltem dnešních komunikací. Parkují těsně nad nimi auta. Hned pod povrchem se nachází výborně dochované cihlové zdivo, které ohraničovalo a zpevňovalo ten příkop. Jenom tak pro orientaci, i současná výška toho zdiva činí odhadem asi 5 metrů. Takže se skutečně jedná o monumentální pozůstatky. 

Úžasná věc. A úžasné věci vás určitě ještě čekají i na Velkém náměstí. Držíme palce, abychom si mohli tu historickou mozaiku poskládat dál. 

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 100 m, Klenice
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace