Navštívili nás13. června  2017 v 10:14  

Rozhodčí se nerozpískávají, ale rozcvičují. U nás je pouze 5 mezinárodních basketbalových rozhodčích

Mezinárodní basketbalový rozhodčí Petr Hruša ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Mezinárodní basketbalový rozhodčí Petr Hruša ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Velký sportovní svátek pro všechny fanoušky basketbalu se blíží. Mistrovství Evropy žen se bude hrát v Praze i v Hradci Králové. A my proto vítáme ve studiu mezinárodního basketbalového rozhodčího Petra Hrušu, který má k tomuto tématu rozhodně co říct.

Vy jste se vrátil včera z Chorvatska. Ale slyšela jsem, že jste se nebyl opalovat a koupat v moři.
Ne, my jsme tam byli na sportovním kurzu v rámci vysoké školy, protože učím na fakultě informatiky a managementu na oboru management cestovního ruchu, katedra rekreologie a cestovního ruchu. Byli jsme tam na kurzu mořských a přímořských sportů. 

Vy patříte opravdu ke špičce basketbalových rozhodčích. Mezinárodní licenci má jen pár vyvolených. Kolik je jich u nás?
V naší republice je momentálně 5 mezinárodních rozhodčích. 

Čtěte také: Mistrovství Evropy v basketbalu žen je zase o krůček blíž

Hráčky se před zápasem rozcvičují, rozhodčí se rozpískávají?
Rozhodčí se nerozpískávají, rozhodčí většinou bývají rozpískaní, ale také se samozřejmě musíme na zápas připravit, rozběhat se. Je to stejné jako u hráček, zahřát tělo, aby bylo připravené na vlastní výkon. 

Mistrovství Evropy v basketbalu žen je zase o krůček blíž. Vstupenky jsou už v prodeji - Foto: Czech Basketball Federation

Mistrovství Evropy v basketbalu žen je zase o krůček blíž. Vstupenky jsou už v prodejiFoto: Czech Basketball Federation

Co všechno jste musel absolvovat, abyste se stal mezinárodním rozhodčím?
Ta cesta byla poměrně dlouhá, protože já jsem začal pískat před 20 lety, když jsem začal studovat vysokou školu. A trvalo nějakých 8 let, než jsem se dostal do naší nejvyšší soutěže. V té jsem působil asi 4 roky a na základě doporučení a zkoušek, jazykových, fyzických i pravidlových testů, jsem byl doporučen na to, abych udělal mezinárodní licenci. A v roce 2010 jsem se stal mezinárodním rozhodčím a od té doby působím v této funkci. 

Je to už práce nebo ještě pořád koníček?
Je to stále koníček. Já si myslím, že je to krásné skloubení mé práce, kterou dělám. Protože působím na katedře rekreologie a cestovního ruchu. Jsem rád, že se tento koníček promítá v mé práci. A takové to řízení, organizování, plánování, komunikace, že to mohu skloubit jako rozhodčí basketbalu, tak ve své práci, kde působím jako vedoucí katedry rekreologie. 

Vycházejí vám tedy vstříc na univerzitě, když potřebujete volno a jet pískat.
Přesně tak. Vycházejí mi vstříc, protože my máme výborný kolektiv, ať už na katedře, tak na celé fakultě. A když potřebuji, tak dostanu volno. 

Určitě jste jako rozhodčí sjezdil i kus světa. Kde všude jste byl?
Takové ty zajímavé destinace určitě Dubaj, určitě Dauhá, Krasnojarsk, což bylo asi tady nejdále. V každé zemi v Evropě jsem působil jako rozhodčí. 

Mezinárodní basketbalový rozhodčí Petr Hruša ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové s Pavlou Kindernayovou - Foto: Milan Baják

Je výška důležitá i pro basketbalového rozhodčího? Měl by být vyšší, aby se neztratil mezi těmi obry?
Já si myslím, že výška není podstatná. Že podstatný je ten výkon, který předvedeme na hřišti. 

Jste nervózní nebo spíš natěšený před vypuknutím mistrovství Evropy žen?
Já se na to strašně moc těším. Protože tady je taková obrovská akce, zejména v Hradci Králové, po dlouhých 6 letech. Před 6 lety tady bylo mistrovství Evropy juniorů, respektive hráčů do 16 let. A to určitě nebylo tak velké, jako to bude letos. 

Neláká vás někdy dres rozhodčího převléknout za dres hráče?
Já stále aktivně sportuji, protože jednak to mám ve svém povolání, navíc jsem vystudoval tělesnou výchovu obor, takže ke sportu mám strašně blízko. Hrát mě láká a ještě si občas rekreačně zahraji. Ale už to není v takové míře, jako když jsem byl mladší. 

Kolik metrů má vlastně hřiště pro basketbal?
Je 28 metrů dlouhé. 

Mistrovství Evropy v basketbalu žen je zase o krůček blíž - Foto: Czech Basketball Federation

Mistrovství Evropy v basketbalu žen je zase o krůček blížFoto: Czech Basketball Federation

Které týmy mají podle vás největší šance na vítězství?
Já si myslím, že velice silné budou týmy jako každé mistrovství ze Srbska, které obhajuje evropský titul z minulého mistrovství, určitě budou silné Španělky, které máme ve skupině, a Francie s Tureckem. 

Co tyto týmy mají a my ne?
To je zajímavá otázka. Já si myslím, že ta špička je velice vyrovnaná a záleží tam na drobnostech. To znamená, není to o tom, že tento tým má vyloženě 3, 4 silné hráčky. Je to o momentální formě, o tom, kolik mají zraněných klíčových hráček. A jakým způsobem se popasují s novým prostředím, které nezná nikdo. 

Máme šanci na medailové umístění?
To je těžko říct. Šance je vždycky. Myslím si, že šance našeho týmu v domácím prostředí by mohla být. Všechno záleží na tom, jak se nám povede vstup do šampionátu. Začínáme s Ukrajinou, což by teoreticky mohl být nejslabší soupeř ve skupině. Klíčový zápas s Maďarskem bude v sobotu a velice hezký zápas v pondělí se Španělkami, který, doufám, bude zápasem o první místo ve skupině. 

Jaký je váš osobní vzkaz pro tento turnaj?
Já bych si přál, abychom dopadli co nejlépe, aby hráčky všech týmů, diváci, všichni, kteří sem přijedou z celé Evropy, tak aby se jim v Hradci Králové i v Praze líbilo. Aby na Českou republiku měli jen a jen dobré vzpomínky a rádi se sem vraceli. 

Basketbal (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 07:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace