Navštívili nás18. května  2017 v 11:19  

Uhrančivý festival člověčí muziky přímo v srdci přírodního parku. To je Folkové Chvojení

Festival člověčí muziky. To je Folkové Chvojení - Foto: Milan Baják

Festival člověčí muziky. To je Folkové ChvojeníFoto: Milan Baják

Jiří Suchý, Jitka Molavcová, František Nedvěd, Wabi Daněk, Miloš Dvořáček, Žalman a spol. To je hned několik zvučných muzikantských jmen. Ptáte se, co mají společného?

Jednoduchou odpověď má pro vás Ivan Kurtev, organizátor festivalu Folkové Chvojení.
Společným jmenovatelem těch všech krásných a zvučných jmen je náš festival Folkové Chvojení ve Vysokém Chvojně, který má podtitul Festival člověčí muziky. 

Letos je to vlastně už 8. ročník, tak vy už se můžete nazvat tradiční akcí. To je hezké, ne? To se hezky poslouchá.
Poslouchá se to hezky, ale my se snažíme nezpychnout a neustále se kontrolujeme a řešíme, jestli jsme všechno připravili tak, jak se má a jestli to nemůžeme nějakým způsobem ještě vylepšit. 

Čtěte také: VIDEO: Podívejte se na koncerty z festivalu Folkové Chvojení

A vzpomenete si na ty úplné začátky, když jste měli v hlavě jen ten nápad? Museli jste hledat místo, kde se to bude konat a museli jste hledat i název akce.
To se stalo ještě rok před prvním ročníkem, který se konal v roce 2010. A já jsem měl už v roce 2009 takovou nějakou neposednou myšlenku, že by se něco mělo prostě stát. Hledal jsem samozřejmě, s kým by se to dalo dát dohromady a napadl mě tenkrát můj tehdejší kolega z práce Jarda Moravec, toho byste mohli znát ze skupiny Duo Ťuk. On je vlastně ten, kdo mě pošťouchnul, abych si splnil takový malý sen. 

Festival člověčí muziky. To je Folkové Chvojení - Foto: Folkové Chvojení

Festival člověčí muziky. To je Folkové ChvojeníFoto: Folkové Chvojení

To místo mě zajímá, protože vy jste ho našli úplně perfektně. Ono arboretum nebo přírodní divadlo na Vysokém Chvojně, to je úžasné místo.
Ono to s tím souvisí, protože Jarda Moravec je ohromný. On o sobě říká, že je realista, já bych spíš řekl, že je puntičkář. Ale právě ta jeho péče, že ty věci musí opravdu být promyšlené do posledního puntíčku, nás přivedly k tomu, že potřebujeme do týmu ještě jednu osobu. A on mi navrhnul, abychom oslovili Víťu Troníčka, kapelníka pardubické skupiny Marien. A tohle místo objevil Michal Jupp Konečný v době, kdy skončil Svojšický slunovrat a on řešil jeho přemístění někam jinam. A tenhle amfiteátr byla jedna z možností. Ale z kapacitních důvodů se potom nakonec rozhodnul pro cihelnu v Pardubicích. 

To místo je opravdu výjimečné i tím, že lidé tam mají k sobě prostě hodně blízko.
Ano, je to tam hodně intimní. Všichni jsme v té kapacitě do tisíce lidí příjemně namačkáni a je možné, že to vlastně dělá tu atmosféru. Dohromady s těmi staletými stromy co tam jsou, i ta lokace, prostě krásný trojúhelník mezi Pardubicemi, Hradce Králové a Holicemi. Je to festival, který se nachází v srdci přírodního parku. Tak bych řekl, že všechno tam stojí za návštěvu i bez našeho festivalu. Ale samozřejmě dohromady s tou folkovou muzikou to do sebe všechno zapadá. 

Jak vy jste se vlastně k té folkové muzice dostal? Jezdil jste na čundry, na vandry?
To je taky velice zajímavá věc. Samozřejmě na nějaké výlety a možná trochu čundry jsem jezdil ještě v době skautů, nebo respektive v době pionýru. Ale úplné propadnutí folkové muzice způsobila až moje první žena Lenka. Tedy za vším hledej ženu. Protože ona mě utrhla od popu a přivedla mě k folku. Vzala mě na živý koncert tehdejší skupiny Poupata Víti Troníčka, tak jsem našel první můstek k Víťovi. Na kazeťáku jsme si pouštěli Žalmanovu Jantarovou zemi, který, která byla tehdy nová. A právě ona mě vzala na legendární Svojšický slunovrat. Tam je přesně ten moment, kdy jsem tomu úplně propadl. Protože atmosféra, která v těch Svojšicích byla, je prostě nezapomenutelná. I teď se mi dělá husí kůže. 


 
Jiří Suchý i s Jitkou Molavcovou budou vystupovat hned první večer na Folkovém Chvojení, to znamená v pátek 16. června. Jak se vám je podařilo dostat do Vysokého Chvojna?
Ano, v pátek 16. června bude program začínat v 17 hodin. A vzniklo to vlastně úplně náhodou. Protože Žalman slavil loni 70 let a jezdila se celá velká koncertní šňůra kolem těch narozenin. Byli jsme v Heřmanově Huti a tam pořadatelé jako dárek a překvapení, skutečně to byla dobře utajená záležitost, domluvili vystoupení pana Suchého jako dárek Žalmanovi. A já jsem tam měl možnost to představení celé shlédnout. A musím říct, že mě to natolik oslovilo, že jsem musel pana Suchého poprosit a představit mu, co děláme v tom Chvojně. A nakonec se to podařilo a hrozně se na to představení těšíme. 

Ivan Kurtev, organizátor festivalu Folkové Chvojení, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Ivan Kurtev, organizátor festivalu Folkové Chvojení, ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Kdo tam ještě tedy v tom programu bude? Ať už v pátek nebo v sobotu.
Často se mě při různých rozhovorech novináři ptají, kdo je hlavní hvězda festivalu. Pravda, letos bych to i dokázal říct, protože prostě mistr Suchý je legendou. Letos máme jako hlavní hvězdu pana Jiřího Suchého. Ale jinak se velice kroutím, protože pro každého z těch návštěvníků je to třeba někdo jiný. V letošním ročníku se nám tam představí František Nedvěd se skupinou Tiebreak, Pavel Žalman Lohonka, Wabi Daněk s Milošem Dvořáčkem, Paběrky Marko Čermáka, což je ilustrátor Rychlých šípů, jenom pro ty, kdo by nevěděli, kdo je Marko Čermák, Vojta Kiďák Tomáško, Pepa Štross se synem Matejem, tak teď považme, kdo je nejlepší. To přece takto nejde. 

Vy taky dáváte vždy na festivalu hodně velký prostor folkovému mládí.
Ano, je to tak. My se o to snažíme. Ale ještě bych to možná rozdělil na dvě kategorie. Protože z těch mladých už se také dnes stávají hvězdy. Chtěl bych třeba teď vypíchnout jihočeskou Epydemyi, která je držitelem žánrového Anděla. Ta je letos také mezi účinkujícími. No a Marien, na ně zapomenout nelze. Protože jednak jsou tu doma, jsou ve spolupořadatelském týmu. V pořadatelských tričkách vytvářejí s ostatními tu atmosféru. 

A budou i letos, Ivane, zpěvníky, které lidem rozdáváte? Protože to je také krásná tradice. Když náhodou někdo nezná slova, tak dostane zpěvník a může zpívat, protože tam vždycky zpívá celé publikum.
Zpěvníčky máme. To je takový trošku danajský dar. Protože je to samozřejmě velice pracná záležitost a musí se to připravovat ve velkém předstihu. Z účinkujících se musí vypáčit texty a akordy a všechno se to musí zkontrolovat, ale ten efekt je prostě velký. Dáváme ty zpěvníčky zadarmo, snažíme se tam dát ne ty notoricky známé věci. Prostě Křesťanovu Panenku jsme tam nikdy nedávali, protože tu všichni znají. Snažíme se tam dávat takové písničky, které třeba lidé tolik neznají. A třeba právě taková písnička by si zasloužila, aby si jí zpívali společně. 

Takže za 16. a 17. června 2017, Vysoké Chvojno u Holic a 8. ročník Folkového Chvojení, festivalu člověčí muziky. Přijeďte se podívat, přijďte si jej poslechnout, přijďte si zazpívat. Ivan Kurtev nás pozval, moc držíme palce, ať se to povede. 

Festival člověčí muziky. To je Folkové Chvojení - Foto: Folkové Chvojení

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice 28. října, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 16.10.2017 12:00 Do 15.12.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: ulice Rašínova - ulice 28. října, Vydal: Městský úřad ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.10.2017 10:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...
  silnice III/32519, Chloumek - Votuz, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 16.10.2017 09:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Vydal: Městský úřad ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace