Navštívili nás12. února  2017 v 18:30  

Umění se nemá líbit, má vám rvát vnitřnosti. Občas to vypadá, že instituce chápou kulturu jako plevel

Kunshistorička Martina Vítková - UTesla Pardubice - Foto: Archiv Martiny Vítkové

Kunshistorička Martina Vítková - UTesla PardubiceFoto: Archiv Martiny Vítkové

Kunshistorička Martina Vítková bude hostem pořadu Návštěva Českého rozhlasu Hradec Králové v neděli 12. února 2017 v 18:30 hodin. K poslechu rozhlasového portrétu tvůrčího člověka, ve kterém se nedozvíte pouze o jeho profesi, ale i o věcech a názorech osobních, které často zůstávají veřejnosti ukryty, vás zve Eva Boudová.

Vyrostla jsem v Kostelci nad Orlicí, kam se pořád vracím. Nejraději spím doma u lesa. Vždycky jsem ráda četla, kreslila, malovala a vyráběla věci z toho, co bylo po ruce. Naštěstí naše zahrada skýtala celkem slušný potenciál. Na počátku byla moje maminka, se kterou jsme vyráběli chaloupky, rozhledny, houpačky, budky, krmítka, lavičky, prolejzačky - nejoblíbenější byla žirafa. 

Vystudovala jsem střední umělecko-průmyslovou školu a chvíli jsem zvažovala, že budu ve studiu praktického umění pokračovat, ale nakonec vyhrálo poznání a teorie. Dnes už na různé tvoření není tolik času, ale užila jsem si ho dost i v dětství svých dětí. Nicméně věřím, že tvůrčí impuls nezmizel a projevuje se nějak v mé kurátorské práci a psaní o umění. 

„Různé aktivity tryskají na mnoha místech, jako tráva prolézá betonem a dlážděním. Jen doufám, že osobností, které mohou stimulovat živé prorůstání, bude stále dost.“
Martina Vítková, kunshistorička

Dnes pořádám výstavy, na některých se účastním jen poradou a zahajovacím slovem, učím dějiny umění na střední i vysoké škole, spolupracuju s několika galeriemi v Hradci Králové a Pardubicích. V Hradci Králové jsem studovala a dlouho pracovala, mám k městu velmi blízký vztah plný zážitků. 

Jedním z nejoblíbenějších míst a nejčastěji navštěvovaných jsou pro mě knihovny. Líbí se mi, že jsou otevřené pro všechny. Knihy byly vždycky můj nejdůležitější podpůrný zdroj pro vzdělání, i když dnes už jim zdatně konkurují weby a youtube. 

Kunshistorička Martina Vítková - selfie Bohdana Holomíčka - Foto: Archiv Martiny Vítkové

Trochu mě mrzí, že se Hradec už léta kulturou spíš jen tak slovně ohání, než aby ji opravdu podporoval. 

Kunshistorička Martina Vítková - podchod v Hradci Králové - Foto: Archiv Martiny Vítkové

Kunshistorička Martina Vítková - podchod v Hradci KrálovéFoto: Archiv Martiny Vítkové

Ale pozoruji, že různé aktivity tryskají na mnoha místech, jako tráva prolézá betonem a dlážděním. Jen doufám, že osobností, které mohou stimulovat živé prorůstání, bude stále dost, protože občas to vypadá, že instituce a správní orgány chápou kulturu spíš jako plevel než jako mocnou životadárnou sílu. 

Můj nejoblíbenější film je Constantine, kniha Parfém bláznivého tance od Toma Robbinse. 

Jedna z posledních odborných knih, která mě hodně zaujala, je Uvnitř bílé krychle Briana O´Dohertyho a z produkce nakladatelství Tranzit Dočasná autonomní zóna od Hakima Beye. 

„Pro pochopení umění je dobré se ho nebát, uvažovat a mluvit o něm.“
Martina Vítková, kunshistorička

Já osobně hledám podporu pro výklad také ve filozofii a v sociálních vědách. 

Je to program na celý dlouhý život, jasně. Člověk se taky musí odvážit si přiznat, že nikdy nebude vědět všecko. 

K návštěvě u kunshistoričky Martiny Vítkové vás zve autorka pořadu Eva Boudová. 

Příjemný poslech! 

Autor:  Eva Boudová  (ebo)
Pořad: Návštěva  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: neděle 18:30  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 22.10.2017 14:10 do 16:10; na silnici 295 v obci Dolní Branná okres Trutnov; nehoda; střet 2 vozidel, bez zranění.
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace