Navštívili nás7. září  2017 v 09:59  

Vojenské cvičiště je unikátní chráněnou lokalitou. Na Plachtě příroda napíná své plachty

Rosnička - Foto: Jiřina Mužíková

RosničkaFoto: Jiřina Mužíková

Na jihovýchodním okraji Hradce Králové se nachází rozsáhlé chráněné území, které je tvořeno třemi na sebe navazujícími přírodními památkami Na Plachtě 1, Na Plachtě 2 a Na Plachtě 3. První dvě území byla vyhlášena v roce 1998 a třetí pak v roce 2012. Celková rozloha chráněného území je přes 56 hektarů. Částečně se překrývá s evropsky významnou lokalitou Na Plachtě, která byla vyhlášena pro ochranu čolka velkého, modráska očkovaného a vážky jasnoskvrnné.

Chráněné území Na Plachtě tvoří mozaika všesovišť, píščin, luk, remízků, tůněk a dvou rybníků. Díky pestrosti stanovišť zde roste a žije velké množství druhů. Veřejnosti je území známo především díky netradičnímu způsobu managementu. Od roku 1897 sloužilo území dnešní přírodní památky Na Plachtě 2 jako vojenské cvičiště, jehož povrch byl neustále narušován. 

Do výjimečné přírodní lokality v Hradci Králové vás pozve vedoucí přírodovědeckého oddělení hradeckého Muzea východních Čech Věra Samková.
Určitě bych vás ráda pozvala, protože ta přírodní památka Na Plachtě je unikátní lokalitou hned na jihovýchodním okraji Hradce Králové a máme radost, že se ji podařilo vyhlásit v roce 2012. Vlastně zvětšit to území až na 56 hektarů. Je to unikátní místo, jednak jsou tam různé písčiny, dva rybníky, vlhké louky, suché louky, olšiny, smíšené lesy, je to na malé ploše velké množství biotopů. A z toho vyplývá, že tam prostě je velké množství živočichů, rostlin, ale i hub a mechorostů. 

RNDr. Věra Samková - vedoucí přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové ve studiu s Jakubem Schmidtem - Foto: Milan Baják

A kdybychom měli tuhle lokalitu přiblížit i těm, kteří nejsou z Hradce Králové a nevědí kde přesně je?
Je to při silnici na Brno. Pokud někdo jede z Hradce Králové na jihovýchod, na Holice. Je to území, které je zajímavé i svou historií. Protože už někdy v předminulém století tam bývaly ještě pastviny a na konci 19. století se z toho stalo vojenské cvičiště. 

Bylo tam snad i dokonce letiště nebo nějaká přistávací dráha, přistávala tam letadla.
Ano, v období druhé světové války do roku 1945 ta severní část sloužila jako letiště. Bylo to odlesněné území, cvičili tam vojáci. Vznikly různé zákopy, výmoly, částečně se tam i vypalovalo. Takže kde byl původně les, tam je dnes vřesoviště a různé biotopy. Takže vlastně člověk může za to, že to tam je tak zajímavé. 

A že tam se daří vzácným rostlinám a živočichům.
Určitě. Vzniklo to díky člověku. A i proto se to území musí nějak udržovat. Protože vojáci ho opustili, je teď teď částečně majetkem města, částečně Agentury ochrany přírody a krajiny Český republiky. Vždy na jaře a na podzim se dělají brigády, což má takový výchovný podtext. Chodí tam žáci jak základních, tak středních škol. A ukazuje se jim ta. příroda. Ale nejen že uklidí tu lokalitu, ale třeba se kosí i ty louky, protože to zarůstá. Ten tlak přírody je neúprosný. Takže musíme vyřezávat náletové dřeviny. 

Přírodní památka Na Plachtě v Hradci Králové - Foto: Věra Samková

Vlastně i ta vojenská vozidla se zase zpátky vracejí. To je možná také údržba, proto se to dělá, ne? Že to tam rozjezdí těžkými auty.
Ano. To je důležité třeba pro listony, pro žábronožky. Rozjedou cesty a odstraní se ten organický materiál, to je důležité pro jejich přežití. A jsou tam i chráněné druhy, jako masožravá rosnatka okrouhlolistá, která má nízkou konkurenční schopnost, takže potřebuje plochu písčitou a vlhkou, která je bez toho zárůstu dalších rostlin. 

Užovka - Foto: Jiřina Mužíková

UžovkaFoto: Jiřina Mužíková

Proč vlastně byla ta lokalita vyhlášena přírodní památkou? Bylo kvůli nějakému čolkovi?
Je to vyhlášená evropsky významná lokalita. Jednak je to čolek velký a jednak vážka jednoskvrnná a modrásek očkovaný. Což je motýl, který má velice zajímavý způsob života. Jeho housenky se vyvíjejí v krvavci totenu a ty kukly si adoptují mravenci. A pak ten motýl, když se vyvine, už je z něj motýl, tak musí rychle uletět, aby ho ti mravenci nezlikvidovali. 

Čemu vy se věnujete v hradeckém muzeu? Co všechno máte jako botanička a vedoucí přírodovědeckého oddělení na starosti?
Především jsou to herbáře. Ta sbírka u nás, to je kolem 60 tisíc položek vyšších rostlin. Ale i 15 tisíc položek hub. A pak tam jsou i nějaké řasy, mechorosty, asi tisíc položek lišejníků. Je to takový určitý archiv východních Čech. Ty položky tam jsou jak z východních Čech, ale i z celé České republiky. A některé, zvlášť z těch starších dob, jsou i z Evropy, hlavně z oblasti Rakouska, z Alp. Nejstarší položky jsou tak z roku 1850. A proto se o ně musíme dobře starat. Udržovat je, aby měly odpovídající teplotu, vlhkost, musí se to dezinfikovat. 

Vy jste velký ochránce přírody a máte v popisu práce hlídat a ověřovat všechny ty krásné lokality v té východočeské nížině, v Polabí. To je asi vaše srdeční záležitost, ne?
Určitě. Protože mám takový program na sledování těch ohrožených a chráněných rostlin ve východních Čechách, v Královéhradeckém kraji. Chodím do terénu, hlavně během sezóny, a počítáme třeba, kolik roste orchidejí Na Plachtě, kolik tam kvete prstnatců májových na jaře, v květnu. 

Tam opravdu rostou orchideje?
Určitě. A dokonce více druhů orchidejí. 

Lávka - Foto: Jiřina Mužíková

Je ještě v tom našem Polabí nějaká další taková vzácná a výjimečná lokalita?
Těch lokalit je víc. Třeba ty vlhké slatinné louky jsou nádherné. Přírodní rezervace Zbytka u Českého Meziříčí, to je také nádherná lokalita. Nebo další krásnou loukou jsou Mazurovy chalupy, což je také chráněné území. Nesmírně bohaté květnaté, kde jsou orchideje, jak ty prstnatce májové, tak i stavače kukačky, který dřív byly hojné po celých východních Čechách. A teď už jsou jen na několika lokalitách. 

RNDr. Věra Samková - vedoucí přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové - Foto: Milan Baják

RNDr. Věra Samková - vedoucí přírodovědeckého oddělení Muzea východních Čech v Hradci KrálovéFoto: Milan Baják

Pojďme zpátky Na Plachtu do Hradce Králové a připomeňme nějaké ty nejvzácnější druhy rostlin, které tam rostou a které jsou i pro vás jako odborníka opravdovým pokladem.
Mluvila jsem o těch prstnatcích májových, pak je tam i docela zajímavý druh, taková drobná plavuň, jmenuje se plavuňka zaplavovaná, která má také malou konkurenční schopnost, takže potřebuje nějaké vlhké písčiny. A je zajímavé, že tam rostla v 80. letech a byla objevena Pavlem Tomšíkem zase v roce 2015. Protože se tam dělají právě ty managementové práce, že tam jezdí tanky, obnažuje se ten písek. A díky tomu se tam vrací i tyto zajímavé druhy. 

Co nám tedy všechno ukážete v sobotu 9. září, když s vámi vyrazíme na procházku? Bude to nejen o rostlinách, ale také o houbách. Vyrazíte i s mykoložkou Terezou Tejklovou.
Ano. Budeme se procházet a ukážeme tu vlhkou louku, kde jsou na jaře prstnatce májové, ale teď tam nádherně kvete takový symbol podzimu. To jsou ocúny jesenní. To je taková nádherná jedovatá rostlina. A pak tam teď kvetou třeba čertkusy modře, nádherně, nebo různé řebříčky a chrpy. Ale budeme hledat i houby. Viděla jsem tam holubinky, nějaké ryzce i choroše. 

Sraz je v sobotu, 9. 9. v 9 hodin dopoledne. Krásně je to vymyšleno, ty devítky. Takže 9. 9 v 9. hodin dopoledne na hrázi rybníka Na Plachtě. Holinky s sebou?
Ne, doufáme, že bude pěkně. Takže stačí nějaká pevnější obuv, protože tam bude samozřejmě vlhko. Teď je ta lokalita docela dobře podmáčená. Takže určitě nějakou dobrou obuv. 

Pozvánka na exkurzi Na Plachtu - Foto: Věra Samková

Autor:  Jakub Schmidt  (jak)
Pořad: Host ve studiu  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-sobota 08:35  |  Délka pořadu: 20 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 25.09.2017 00:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...
  silnice II/300 (ulice Rýchorské náměstí - ulice J. A. Komenského), Žacléř, okr. Trutnov, práce na inženýrských sítích, zúžená vozovka na jeden jízdní pruh, Od 01.08.2017 00:00 Do 11.10.2017 23:59, Vydal: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace