Nedělní káva24. září  2017 v 06:50  

Dagmar Ruščáková: Praha

Pohled na Malou Stranu od Strahovského kláštera - Foto: Kristýna Maková

Pohled na Malou Stranu od Strahovského klášteraFoto: Kristýna Maková

Když mě minulý týden zdržely povinnosti v Praze až do večera, neodolala jsem malé toulce tím nejstrašlivěji turistickým koutem matičky naší stověžaté - Starým Městem. Ačkoliv jsem to nijak neplánovala, skončila jsem nakonec u svého oblíbeného kostela Sv. Jakuba. Nic zvláštního, řeknete si, vůbec, když se protáhnete kolem Týna a užijete si Ungelt, ale mě v tu chvíli došlo, že se mi v mysli podařilo abstrahovat od všeho turistického a pro změnu jsem šla Prahou svých vzpomínek.

To by neměl být problém, vždyť jsem v Praze pořád ještě strávila většinu svého života! Jenže mě se podařilo za posledních sedmnáct let tak šťastně zarůst do naší vísky a okolních lesů, že jsem život v Praze ze své mysli skoro vytěsnila. A neměla jsem proč. 

Vyrůstala jsem na pražských Vinohradech, s rodiči jsme pravidelně objevovali starou Prahu, mé školy i zájmy mě vodily do dalších krásných částí města. Z plesů na Žofíně nebo v Lucerně jsem chodívala s chlapeckým doprovodem pěšky, na Petříně jsem si kdysi hrála a později randila. Podobně jsem si užila město se svým mužem a dětmi. 

Stará Praha - Foto: Vladimír Dvořák

Proč jsem vlastně pořád toužila Prahu opustit? Můj otec z legrace říkal, že nejspíš někde v jeho krkonošském rodě byla rusalka a já jakousi náhodou obdržela její geny:)) Nevím, ale každou neděli, kterou jsme trávili venku v přírodě, jsem trpěla jak pes, že se musím do Prahy vrátit. 

Popravdě to doteď úplně nechápu. Měla jsem v Praze dobrý a šťastný život, ale byl pro mě z nějakého důvodu zásadně nesprávný. Už mě napadlo, že nejspíš podobný pocit zásadní nesprávnosti může trápit lidi, kterým se duše narodila v těle nesprávného pohlaví - jenže ti mají smůlu, stěhování jim to nespraví. 

A tak se mi ten večer povedlo po dlouhých letech Prahu zase s láskou přijmout. S největší pravděpodobností proto, že v ní nemusím žít:)) A tak se dnes ptám: jestlipak žijete tam, kde je domov vašeho srdce? 

Dagmar Ruščáková - Foto: Milan Baják

Dagmar RuščákováFoto: Milan Baják

Dagmar Ruščáková, novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovník Českého rozhlasu Hradec Králové. 

Pořad: Nedělní káva  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: neděle 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 15. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Nedělní káva

  Vladimír Burjánek: Cena času

  Občas se na internetu v záplavě všemožných emailů, většinou veselých, politických, nebo politicky laděných či přírodních krás, objeví i něco na přemýšlení. Člověk zpozorní a někdy se i pozastaví a uvažuje nad smyslem...

   
 • 8. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Nedělní káva

  Dagmar Ruščáková: Chůze

  Jdu po pěkné lesní cestě, svižně, pohodlně, pružně. Dýchám vzduch vonící mokrým lesem, dívám se kolem, na své spokojené psy i zamračené nebe, a jsem šťastná. Ano, tak jednoduché to se mnou umí být.

   
 • 1. října  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Nedělní káva

  Vladimír Burjánek: Samoléčba

  Upřímnost je nepochybně krásná vlastnost, ale někdy může člověku, který bez přetvářky a otevřeně říká všechno, jak má být a pravdu, nic než pravdu, nadělat pěknou paseku. Musí se prostě vědět, kdy naše upřímnost je...

   
Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Vestřev
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace