Nedělní káva19. března  2017 v 06:50  

Vladimír Burjánek: Četba

Čtení, četba, knihy - Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, zdroj: Flickr.com

Čtení, četba, knihyFoto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic, zdroj: Flickr.com

V době, kdy četbu válcují počítače, je každý nápad, jak lidem připomenout sílu knihy dobrý. Líbil se mi třeba čin skupiny spisovatelů, kteří se rozhodli číst lidem ve vlaku. V určité dny nastoupí v Praze do vlaku a na části některé trasy představí osobně své dílo a čtou z vlastní tvorby. V Turnově, srdci Českého ráje se díky aktivitě knihovny ujal před časem další nápad. Babička a dědeček do školky, tedy čtení seniorů dětem v mateřských školách.

Pedagogové vám potvrdí, jak citelně chybí dětem kontakt s živým slovem. Rodiče s nejmenšími často málo rozmlouvají a i čtou. Nástrojem vzájemného dorozumívání není už jazyk, ale především obraz.  

Kontakt a živé slovo vytlačila televize, což je pro mnohé pohodlnější 

Není žádným tajemstvím, jak nízká je u dětí čtenářská a jazyková gramotnost. Příspěvek seniorů není ovšem jen v tom, že dětem čtou pohádky a další knížky, setkávání s nejstarší generací má pochopitelně i své sociální poslání. Mnohé děti se s lidmi nejstarší generace vůbec nesetkávají.  

Chlapec čte (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka RGBStock

Třígenerační život rodin postupně mizí a některá děcka ani nevědí, co je to mít babičku nebo dědečka 

A vyjadřovací schopnosti řady současných adolescentů i odrostlých se vejdou, jak můžete slyšet na každém kroku, do všemocného a jediného slova - super. 

Pořad: Nedělní káva  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: neděle 06:50  |  Délka pořadu: 5 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 28. května  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Nedělní káva

  Vladimír Burjánek: Stáří

  Poslala mi nedávno jedna známá pár řádků, které charakterizují výhody pokročilého věku. Protože se mi těch několik myšlenek zdálo plně vystihujících náš věk, poslechněte si alespoň část.

   
 • 21. května  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Nedělní káva

  Dagmar Ruščáková: Na vlastní oči

  Silnice se před námi táhne jak natažená páska – neuhne doprava, nezatočí se doleva, jen se vlní až k obzoru. A když se přes něj přehoupneme, táhne se ve stejném směru dál a člověk se otáčí, aby se ujistil, že auto skutečně...

   
 • 14. května  2017 v 06:50     Audio  rubrika: Nedělní káva

  Vladimír Burjánek: Historie

  Na televizní obrazovce zrovna běžela vzpomínka na herečku Jiřinu Štěpničkovou, ukázka z Maryši, když se můj sedmiletý vnouček, lovící na tabletu Pokémony, odpoutal od své obrazovky a při pohledu na tu moji se zeptal:...

   
Královehradecký kraj
  Od 28.5.2017 17:55 do 20:00; na silnici 16 u obce Jičín; U benzínové čerpací stanice; nehoda; Havárie vozidla na místě PČR
  Od 28.5.2017 16:20 do 18:25; v ulici Kostelecká v obci Náchod; Na křižovatce s ulicí Tylova u restaurace U Barešů; nehoda; OA + MOTO, lehké zranění, na místě PČR, ZZS.
  Od 26.5.2017 07:10 do 29.5.2017 03:15; na silnici v obci Lovosice okres Litoměřice; Pozor! Nadměrný náklad; očekávejte zdržení; dopravní problém; Přeprava tlakové nádoby. PARAMETRY SOUPRAVY (d x š x v ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace