Vladimír Burjánek: Jaro

11. květen 2015

Vždycky jsem miloval ten čas, kdy člověk vidí v plné kráse probouzející se bujné jaro. Den se prodlužuje, každý pohled z ranního okna je plný nejen ptačího zpěvu, ale je úplně jiný, než ten včerejší. Pravda, v posledních letech se nějak ten přerodový čas smazával a zima několikrát odešla tak, že plynule po ní nastoupilo léto. Ze zimních kabátů rovnou do triček, ačkoliv ty jsou dnes vlastně celoroční uniformou a většina mladých otužilců nosí i v zimě tričko s krátkým rukávem a na něm teplou bundu.

Na smazávání přechodového období mezi jednotlivými ročními úseky reaguje pochopitelně i móda. Některé doplňky jsou tak oblíbené, že zůstávají jako trvalky téměř po celý rok. Například dámské kozačky. Dámy je nosí v zimě ke kožíškům a v létě ke kraťasům. Cyklisté už dávno vyrážejí na své trasy, turisté polykají další stovky kilometrů a dokořán jsou otevřené brány hradů i zámků, kde vás poučí dnes už zasvěcení průvodci. Když některého takového poslouchám, vzpomenu si na dávný zážitek z jednoho zámku u nás. Průvodce mlel naučený text málem bez nadechnutí, když tu se do jeho řeči vložila otázkou zvědavá paní. On se lekl, přetrhl se mu nadrčený vodopád slov a zle vyjel na onu paní: Tak, teď jste mě přerušila a jsem v troubě. A musel začít říkat svůj pracně nacvičený monolog znovu od začátku.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.