Vladimír Burjánek: Myslivci

23. listopad 2014

Jsme vlastně v plné myslivecké sezóně podzimních honů, na které se těší srdce každého opravdového nimroda. Až do konce roku se kolem nás na polích budou ozývat hlavně o víkendu výstřely, které signalizují pernaté i spárkaté zvěři ohrožení, v našem případě hlavně bažantům a zajícům. Občas se do mušek lovců vřítí i černá zvěř, skupina přemnožených divočáků, nebo nějaká škodná, třeba liška či jezevec.

Jako kluk jsem chodil s dědou, který byl mysliveckým hospodářem, pravidelně na všechny hony. Na výřadu leželo tehdy z kraje podzimu třeba kolem 250 koroptví, které už v mnoha revírech nejsou vůbec. Dnešní hony jsou v řadě spolků spíš příležitostí k setkání než loveckým zážitkem. Myslivci jsou také pod přísnou kontrolou policie, která často před začátkem honu kontroluje zbraně i lovce dechovou zkouškou. Kde jsou ty časy, když starý pytlák Vortrubec při cestě z každého honu střílel do náhonu řeky na pstruhy, nebo když střelci večer společně rovnali palbou ručičky u věžních hodin kostela. To už si nikdo neriskne, ale díky myslivcům se zachovávají některé tradice, v chování i jednání, prospěšné nejen nimrodům.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.