Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

V současné době vysílá Český rozhlas Hradec Králové denně od 05:00 do 19:00 hodin. Program je výsledkem mnohaletého vývoje. Český rozhlas Hradec Králové připravil řadu změn, kterými chce vyjít vstříc přáním posluchačů.

Na vysílacím pracovišti - Foto: Milan Baják

Na vysílacím pracovištiFoto: Milan Baják

Český rozhlas Hradec Králové ve svém vysílání podává rychlé a objektivní, vyvážené a ověřené informace o životě v Královéhradeckém kraji. Každý den pro vás připravujeme proud informací, zpráv, publicistiky, zábavných a soutěžních pořadů a žánrově pestrou škálu domácí i zahraniční hudby. 

Český rozhlas Hradec Králové i Český rozhlas Pardubice mají od roku 2014 nové vysílací schéma. Cesty obou stanic se mnohem více prolínají. Kromě nových tváří za mikrofony se ve vysílání objevují i pořady, které vysílají všechna regionální studia společně. 

Moderátor František Mifek na vysílacím pracovišti

Moderátor František Mifek na vysílacím pracovišti

Patří sem především zábavná soutěž Česko země neznámá. Populárně naučný kvíz s řadou zajímavých cen naladíte denně po třinácté hodině a v rolích průvodců se setkáte se známými moderátory - Pavlem Kudrnou, Janou Chládkovou a Vladimírem Šťovíčkem. 

Po šestnácté hodině vás ve vysílání přivítá Humoriáda, hodina plná humoru, ve které si oblíbené scénky vybírají posluchači společně se známými osobnostmi, které jsou hosty moderátora Patrika Rozehnala. 

Mezi víkendovými relacemi se stále větší přízni těší sobotní pořad, vysílaný po třinácté hodině - Co vy na to, doktore? Hlavními aktéry jsou doktoři z nejrůznějších profesních oblastí - lékaři, zvěrolékaři, právníci, doktoři filozofie, přírodních či pedagogických věd, kteří nabízejí zajímavý, neotřelý, ale hlavně vtipný pohled na aktuální události uplynulého týdne. 

Vysílací pracoviště Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Jiřina Mužíková

Vysílací pracoviště Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Jiřina Mužíková

Na základě přání posluchačů se také v nových časech objevují populární písničky na přání nebo-li Písničky od srdce. Naladit si je můžete denně po dvanácté hodině a po sedmnácté hodině. Jejími průvodci jsou naši odpolední moderátoři. 

Speciální hudební pořady Retro, Swingová siesta, Novinky v hudbě a Regionální scéna najdete ve vysílání denně po osmnácté hodině, stejně jako oblíbenou středeční Křížovku

Budova Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Budova Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Z pořadů, které se těší dlouhodobé oblibě, můžete i v letošním roce poslouchat Vaříme se Zdenou Kabourkovou v sobotu po jedenácté hodině a magazín o životním stylu Šarm s Ladou Klokočníkovou ve stejnou dobu v neděli. 

To vše na frekvencích Českého rozhlasu Hradec Králové - 90,5 FM pro východní Čechy, 95,3 pro Královéhradecko a 96,5 pro Rychnovsko. Pokud se vám bude naše vysílání líbit, nenechte si to pro sebe! 

Od 26. února 1999 vysílá Český rozhlas Hradec Králové z rekonstruované budovy v Havlíčkově ulici. Moderní řešení interiérů studií a instalace špičkové digitální rozhlasové technologie značnou měrou přispělo ke zkvalitnění vysílání.  

ČRo Hradec Králové dodává zpravodajské a publicistické příspěvky celoplošným stanicím Českého rozhlasu a v jeho studiích vznikají umělecké pořady i pro vysílání ČRo 2 Praha a ČRo 3 Vltava. Skladbou vysílání se snaží oslovit především střední a starší generaci. Bohatý programový archiv je v současnosti převáděn do digitální podoby a je využíván při tvorbě nových pořadů nebo vzpomínkových ohlednutí za více než šedesátiletou historií stanice. 

Samozřejmostí je také internetové vysílání programu ČRo Hradec Králové. Internetové stránky jsou denně aktualizovány, přinášejí nejnovější zprávy a ohlasy a jejich prostřednictvím se mohou posluchači zapojit do různých anket a soutěží. 

Víte, že ...
- první rozhlasová koncese, kterou podepsal tehdejší ministr pošt a telegrafů, byla vydána 23. září 1923.
- dnešní slovo "rozhlas" vzniklo v roce 1925.
- v roce 1926 začal Československý rozhlas vysílat časové znamení.
- v roce 1937 počet koncesí v ČSR překročil jeden milion.
- 5. května 1945 se ozvalo první české vysílání z Hradce Králové.
- 20. srpna 1945 vydalo ministerstvo pošt povolení k provozu Východočeského vysílače (předchůdce ČRo Hradec Králové), jehož provoz byl slavnostně zahájen 26. srpna.
- 1. května 1953 u nás bylo zahájeno vysílání v rozhlase po drátě.
- nejstarším pořadem s největším posluchačským ohlasem jsou Písničky na přání.
- od 26. února 1999 vysílá ČRo Hradec Králové z nové budovy v Havlíčkově ulici, studia jsou vybavena nejmodernější technikou.
- v neděli 18. května 2003 začal ČRo Hradec Králové poprvé vysílat přes internet.
- doyen redakce Václav Souček dostal za své rozhlasové fejetony novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2005.
- v letech 2004 a 2006 obsadil ČRo Hradec Králové 2.místo v soutěži "Firma kraje". 


Z historie Českého rozhlasu Hradec Králové

První vysílání se z královéhradeckého studia ozvalo v revolučních dnech roku 1945 a je spojeno se jmény nadšených radioamatérů Josefa Čupra a ing. Augustina Ševčíka. Konkrétně se tak stalo odpoledne, dne 5. května 1945, kdy se vysílaly první zprávy informující o pohybu německých ustupujících vojsk a nabádaly občany ke klidu a pořádku. Královéhradecký vysílač, v jehož čele stanul Josef Čupr, se ozýval na střední vlně 238 metrů od 7 do 23 hodin. O programové koncepci tenkrát nemohla být ani řeč. Jediným cílem bylo sloužit potřebám osvobozeného Československa - pro nejrůznější výzvy, oznámení a provolání, pro repatrianty a vězně vracející se z koncentračních táborů. 

Vysílání této stanice skončilo 19. srpna 1945. O den později vydalo ministerstvo pošt povolení k provozu Východočeského vysílače, které měl přinášet program z královéhradeckého i pardubického regionu. Slavnostní zahájení provozu Východočeského vysílače bylo 26. srpna roku 1945 v královéhradeckém kině Sokol. 

Patronát nad vysílačem převzalo Sdružení měst českého severovýchodu a o financování se staraly národní výbory. Tou dobou se rozhlas přestěhoval do Fuchsovy vily ve Vrchlického ulici v Hradci Králové, ve které byl umístěn i vysílač, přenášející programy obou redakcí na společné vlně 238 metrů.
Začlenění do Československého rozhlasu se východočeské regionální vysílání dočkalo až po mnoha peripetiích, v listopadu roku 1950. 

I přesto, že vysílání z Fuchsovy vily bylo již tenkrát považováno za řešení provizorní, přežilo toto 'provizorium' celých 54 let. Od 26. února 1999 vysílá ČRo Hradec Králové z rekonstruované budovy v Havlíčkově ulici č. 292 vybavené špičkovou digitální rozhlasovou technologií. 

Jan Václav Hugo Voříšek

Jan Václav Hugo Voříšek

Historie znělky Českého rozhlasu Hradec Králové
Historické znělky Českého rozhlasu Hradec Králové (ukázky 1-3) vycházejí z motivu jediné symfonie Jana Václava Hugo Voříška. Vznikla roku 1821 a je sepsána v tónině D dur. V minulosti byla přirovnávána k prvním dvěma Beethovenovým symfoniím. Jedná se o raně romantické dílo, jehož bohatá melodická invence našla pokračování v díle F. Schuberta. Jan Václav Hugo Voříšek, rodák z Vamberka (*11.5.1791), český hudební skladatel, klavírista a varhaník, proslul typicky českou pastorální zpěvností, na níž později navázali Bedřich Smetana i Antonín Dvořák. 

 

Znělka ČRo HK - současnost

Vložit na svůj web

 

Znělka ČRo HK - 80. a 90. léta

Vložit na svůj web

 

Znělka ČRo HK - 60. a 70. léta

Vložit na svůj web

 

Znělka ČRo HK - 40. a 50. léta

Vložit na svůj web

Královehradecký kraj
  ulice Pod Vodojemem, mezi křižovatkami ulic Družební a Na Skalce, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 24.03.2017 00:00 Do 27.03.2017 23:59, Stavební práce, rekonstrukce plynového ...
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, odbočovací pruh uzavřen, Od 20.03.2017 10:00 Do 31.05.2017 23:59, částečná uzavírka silnice naproti ČSPHM . ...
  silnice III/3044, Hořičky - Brzice, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 20.03.2017 08:00 Do 30.04.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice III/304 4 v Hořičkách - II.etapa., Objížďka - bez rozlišení: ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace