Křížovka

Čas vysílání: středa 18:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 
Křížovka - Foto: Milan Baják

KřížovkaFoto: Milan Baják

Aneb Luštíme s rádiem!

Hudebně zábavný pořad Českého rozhlasu, jehož cílem je posluchače nejen pobavit, ale i vzdělávat.  

krizovka@hk.rozhlas.cz 

Čas vysílání:
každou středu mezi 18:04 a 19:00 

Pravidla hry : Křížovka je určena posluchačům všech věkových kategorií. Podstatou je hledání jednotlivých písmen tajenky v obrazci o pětadvaceti polích. Ten vytvoříme tak, že si namalujeme čtverec, který rozdělíme na pětadvacet políček. Síť označíme písmeny A, B, C, D, E svisle a vodorovně číslicemi jedna až pět. Vzniklá síť vytvoří možnosti A1, B2, C5 atd. Tato políčka může tipovat soutěžící, který zavolá během téměř hodinového pořadu na telefonní čísla 726 46 46 46 nebo 726 46 46 47, přičemž do vysílání se dostane z obou telefonních čísel vždy jen jeden soutěžící, a to ten, který se dovolá dříve. Obrazec vychází pravidelně také v čtrnáctideníku Křížem krážem a v Týdeníku Rozhlas. Po vyslovení tipu soutěžícímu zvukový signál napoví, zda-li tipoval správně. Pokud ano, od moderátorky pořadu se dozví písmeno, které je pod tipovaným políčkem ukryto a může pokračovat v hledání dalších písmen. Hra pro soutěžícího končí v okamžiku, kdy odkryje políčko bez písmene, neboť písmen tajenky je vždy méně než políček v obrazci. Písmena také mohou být takzvaně zdvojena, ztrojena atd., znamená to, že v poli se objeví pouze jedno písmeno, ale v tajence může být dvakrát, třikrát i vícekrát. Písmena, která jsou v obrazci vícekrát si posluchač zakroužkuje a poté je na jeho kombinačních schopnostech, jak je poskládá do hledaných slov. Pokud volající najde poslední písmeno tajenky, je na něm všechna písmena zkombinovat do názvu. Pokud se mu to podaří ve vymezeném limitu a přečte správně znění tajenky, stává se vítězem po telefonu a získává hlavní cenu, která má vždy hodnotu nejméně 1000 Kč. 

Posluchači ale mohou využít i písemné varianty hry. Budou-li si během vysílání zapisovat jednotlivá písmena a poté pošlou tajenku, zaznamenanou v obrazci, na adresu Český rozhlas, Havlíčkova 292, 501 01 Hradec Králové, mají naději, že na začátku dalšího dílu hudebně zábavného pořadu za 14 dnů získají stejnou cenu jako vítěz po telefonu, neboť cena pro telefonickou i písemnou variantu hry je stejná. 

Pro vaši snadnější orientaci na této stránce najdete obrazec, který je základem rozhlasového luštění. 

1 sloupec2 sloupec3 sloupec4 sloupec5 sloupec
řádek AA1A2A3A4A5
řádek BB1B2B3B4B5
řádek CC1C2C3C4C5
řádek DD1D2D3D4D5
řádek EE1E2E3E4E5
 

Kromě dvou hlavních cen je pro soutěžící připraveno dalších sedm prémií, které jsou nepravidelně rozmístěny v polích. Pokud ji volající objeví, musí zodpovědět jednu otázku / historie, zeměpis, literatura, a pod. /, odpoví-li správně, vyhrává prémiovou cenu v hodnotě do 500 Kč. Může také objevit rubriku Máte šanci, která mu umožňuje vybrat si jednu ze tří cen. Všichni křížovkáři také mohou posílat své soutěžní otázky do rubriky otázka posluchače, co je jedna ze sedmi prémií, protože jestliže soutěžící nezodpoví tuto otázku správně, cena náleží autorovi. Všichni, kteří se dovolají, pak svým prvním tipem také ovlivňují výběr z 25-ti písniček, nasazených do hry na základě písemných přání posluchačů. 

V telefonické části hry se každý posluchač může zúčastnit pouze jednou, přičemž má možnost využít i písemné varianty hry. 

V případě, že je tajenka objevena před uplynutím časového limitu, soutěž pokračuje a volající hraje o prémiové ceny. Pokud se ve vymezeném čase nepodaří najít tajenku, moderátorka pořadu ji prozradí a na soutěžících je doplnit do obrazce hledaná písmena tak, aby bylo možné ji složit. Na začátku další relace pak jsou vybráni dva výherci, kteří písmena zasadili do políček správně. 

K Ř Í Ž O V K A - písničky 

A1 Mirek Hoffmann Tak Goodbye, Adieu
A2 Karel Zich Krásnej sen
A3 Peter Gabriel Solsbury Hill
A4 Hana Zagorová Máj je máj
A5 Pater Nagy Aj tak sme frajeri

B1 Leona Machálková Měj mě rád
B2 Olympic Taky jsem se narodil bos
B3 No Name Sľuby
B4 ZAZ Si
B5 Ilona Csáková Blízká i vzdálená

C1 Lucie Vondráčková Ty jsi ten nej
C2 Chris Norman Some Hearts Are Diamonds
C3 Chinaski Klára
C4 Karel Kahovec Svou lásku jsem rozdal
C5 Lenka Filipová V šálku čaje na Srí Lanku

D1 Pacifik Velrybářská výprava
D2 Lucie Vondráčková Šťasnej chlap
D3 Debbi La La
D4 Roberta Flack Killing Me Softly With Heis Song
D5 Pavel Dobeš Pražce

E1 Richard Müller Spočítaj ma
E2 Abba The name of the Game
E3 Čechomor Tady jsme doma
E4 Robert Křesťan Tanečnice
E5 Helena Vondráčková A je tady léto

Všem křížovkářům hodně štěstí !  

Moderují Lada Klokočníková a Karel Sladký

Historie pořadu:
Křížovku vysíláme od roku 1999. 

Autor:  Karel Sladký  (kas)
Pořad: Křížovka  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: středa 18:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace