Radioporadna18. května  2017 v 11:10  

Dětské nemoci v dospělosti. Jak na spalničky, příušnice, zarděnky a plané neštovice

Léčba (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Pixabay

Léčba (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Pixabay

Máte je tradičně spojené s dětmi a možná vás ani nenapadne, že by se mohli objevit i u vás. Tato, typicky dětská, onemocnění ale postihují i dospělé. Znáte je? Vedle typických dětských nemocí, jako jsou např. příušnice či plané neštovice, bývají nejčastějším onemocněním různé virové a bakteriální infekce.

Mezi dětské nemoci patří onemocnění typická pouze pro děti, ale také choroby, které se nevyhýbají ani dospělým. Proti některým dětským nemocem existuje povinné očkování, proti některým je očkování dobrovolné. S jinými chorobami se děti musejí opakovaně utkat, aby si postupně vytvářely imunitu. 

Plané neštovice představují vysoce nakažlivou akutní chorobu, která je způsobená lidským Herpes virem, tzv. HHV-3 (Varicella Zoster Vir). Jedná se o DNA vir, jenž je příbuzný virům, které mohou za onemocnění infekční mononukleózou nebo opary. 

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačka - Foto: Filip Jandourek

Očkování, vakcína, lék, doktor, injekce, sříkačkaFoto: Filip Jandourek

Nejčastějšími oběťmi tohoto viru jsou děti od tří do deseti let. U těchto pacientů je průběh nemoci zpravidla bezproblémový, avšak u dětí v pubertálním období nebo u dospělých již mohou nastat vážnější komplikace. Virus planých neštovic se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo přímým kontaktem s nakaženým. 

Asi nejvýznamnějším faktorem je přímý kontakt s osobou, která má plané neštovice, anebo s jejím oblečením nebo předměty, které svým dotykem kontaminovala. 

Nebezpečí také představuje vyšší věk pacienta. S rostoucím věkem úměrně roste i riziko případných komplikací, které varicellu doprovázejí (meningoencefa­litida, pneumonie atd.). Nejhladší průběh této nemoci se vyskytuje u dětí ve věku od tří do deseti let, naopak komplikovaný průběh je zaznamenáván u pubescentů, adolescentů, těhotných žen, novorozenců a lidí s oslabeným imunitním systémem. 

Pilulky - léky - Foto:  pixabay.com, CC0 Public domain

Účinnou prevencí před nákazou planými neštovicemi je očkování. Toto preventivní opatření nám dává 88 procentní jistotu, že se nenakazíme tímto onemocněním a téměř stoprocentní ochranu proti jakýmkoli komplikacím. V České Republice je vakcinace proti varicelle dobrovolná a zdravotními pojišťovnami nehrazená. 

Očkování. Ilustrační foto - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

Očkování. Ilustrační fotoFoto: Fotobanka Stock Exchange

Zarděnky jsou vysoce nakažlivé, projevují se charakteristickou nepříjemnou vyrážkou po celém těle postiženého. Zarděnky se přenášejí z člověka na člověka, kdy postižený je infekční již před prvními příznaky nemoci a také během ní. 

Příušnice se projevují celkovou únavou, vysokými teplotami a postupně se vytváří někdy i bolestivé měkké zduření jedné nebo více slinných žláz (obvykle příušních, někdy také podčelistních a podjazykových). 

Spalničky jsou vysoce nakažlivé, nejčastěji postihují děti ve věku 4 až 5 let. Onemocnění se projevuje horečkou, rýmou, kašlem, slzícíma očima a na bukální sliznici jsou bělavé tečky se zarudlým okolím, vyrážka. 

Radioporadna: MUDr. Marta Tmějová z Centra očkování a cestovní medicíny v Hradci Králové - téma: Dětské nemoci v dospělosti. Jak na spalničky, příušnice, zarděnky a plané neštovice. Zajímavá osobnost je hostem Radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11 hodině. 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace