Radioporadna22. srpna  2017 v 11:10  

Jak si správně připravit bylinkový čaj? Chybou je louhovat velké množství příliš dlouho

Čaj - Foto:  Pexels, Fotobanka Pixabay

ČajFoto:  Pexels, Fotobanka Pixabay

Ať už připravujete nápoj z jedné byliny nebo ze směsi - do jednoho hrnku by měla přijít jedna polévková lžíce bylinek. V horké vodě se louhuje maximálně 15 minut. Ne víc!

Jste po dovolené opálení ale vysušení ? Jak pokožku vyhladit a omladit?
Popíjejte lahodný nápoj ze čtyř rostlin: rooibos, honeybush (medový keř), rakytník, bazalka posvátná. Na jeden čaj - jedna polévková lžíce všech bylinek dohromady. 

Čtěte také: Bylinková zahrada jako místo odpočinku a relaxace

Bazalka posvátná pocházející z Indie obsahuje ursolové kyseliny, které podporují tvorbu kolagenu v podkoží! 

Tento čaj tedy pomáhá vypínat vrásky, vyhladit pleť a navíc dobře chutná 

Aby zafungoval na regeneraci po létě, je potřeba jej pít minimálně po dobu šesti týdnů. Pokud chceme kúru omlazovací proti vráskám, měli bychom pít alespoň 3 měsíce. Stačí jednou denně, nemusí to být úplně nalačno, ale nejlépe na prázdný žaludek. 

Bylinky pěstované na zahradách, balkonech bytů či parapetech oken se staly hitem - Foto: Fotobanka Pixabay

Sádlo nejen na chleba! Jak udělat doma přírodní měsíčkovou mast?
Doma vyškvařené sádlo rozpustíme, přidáme do něj trošku vody a měsíček (může být sušený i čerstvý) a necháme asi 15 minut. Nesmí se škvařit. Pak odstavíme a necháme ztuhnout. Druhý den to uděláme znovu. Pak přecedíme, necháme opět ztuhnout a mažeme. A jak odměřit množství? Ideální míra: v jedné hrsti sádlo, ve druhé měsíček. 

Zmírnění lupénky přírodní cestou
Pomáhají antimutageny - byliny, které umí zastavit nebo zpomalit patologické procesy v těle. Je to například lapacho, uňa de gato (kočičí dráp), rooibos, honeybush, graviola nebo benedikt. Benedikt je vhodný i na obklady. 

Kromě antimutagenů je možné pít při lupénce také čaj z dvouzubce nebo černuchy seté. Z černuchy se dají konzumovat i semínka - použít kamkoli do jídla. 

Bylinky proti ekzému
Základem je plod bezu černého. Smícháme s čekankou, kokoškou, dvouzubcem, benediktem a k tomu opět černuchu setou. Ulevit může i rooibos, jarva monnierova nebo kořen lopuchu. 

Pozor na ostropestřec!
Je velmi populární dělat si očistnou kúru na játra. Mgr. Ilona Nápravníková ale ostropestřec doporučuje pouze v případech, kdy krevní testy prokáží v játrech nějaký problém. Jako prevenci navrhuje byliny: černobýl, vachta, případně hořec. 

A proč si dát pozor na heřmánek nebo kopřivu? Poslechněte si celý audiozáznam! 

Autor:  Jana Kudyvejsová  (kud)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na silnici, zúžené jízdní pruhy, Od 22.10.2017 00:00 Do 31.10.2017 23:59, částečná uzavírka - dokončovací práce, Vydal: ...
  silnice III/28437, Lužany, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 20.10.2017 00:00 Do 25.10.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení, IS 11 : přes: silnice I/16 (Dřevěnice), silnice I/35 (Úlibice), ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 07:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace