Radioporadna17. července  2017 v 11:10  

Osteoporóza aneb řídnutí kostí. To je tichý a nebezpečný nepřítel. Jak s ním bojovat?

Zdravá kost (nahoře) a kost postižená osteoporózou (dole) - Foto:  NASA

Zdravá kost (nahoře) a kost postižená osteoporózou (dole)Foto:  NASA

Osteoporóza je onemocnění kostní tkáně, které vede ke zvýšené křehkosti kostí. V důsledku tohoto jevu dochází u lidí trpících tímto onemocněním k četnějším zlomeninám. Nemoc se častěji vyskytuje u žen ve vyšším věku. Název vychází ze dvou řeckých slov (osteo - kost, poros - otvor). Stav je nejčastěji způsoben nedostatkem vápníku v těle a zvýšeným odbouráváním kostní tkáně při nedostatku fyzické zátěže.

Mikroskopický obraz osteoporotické ("prořídlé") kosti se dá připodobnit jeskynnímu systému s rozsáhlejšími dutinami a méně stabilními vnitřními opěrnými strukturami, které si můžeme představit jako krápníky. Se slábnoucími "krápníky" a zvětšujícími se dutinami se zvyšuje riziko vzniku zlomenin. 

Rizikové faktory:
pozitivní rodinná anamnéza, výskyt fraktur u starších členů rodiny
předčasná menopauza, sekundární amenorea (déle než rok), primární hypogonadismus
postižena zejména bílá rasa, rizikoví lidé nesnášející mléko a mléčné výrobky
sedavý způsob života, nedostatek pohybu, kouření, chronický příjem alkoholu

Osteoporóza je definována jako snížení kostní denzity pod hladinu T-skóre −2,5 směrodatných odchylek. Osteopenie je definována jako předstupeň osteoporózy s hladinou kostní denzity v rozmezí −1 až −2,5 směrodatných odchylek T-skóre. 

Primární osteoporóza je častější formou této choroby, nevzniká v důsledku jiného základního onemocnění. 

typ I - postmenopauzální osteoporóza: je typická pro ženy ve věku 55-65 let, souvisí se snížením hladiny estrogenových hormonů. Postihuje spíše trabekulární, než kortikální kost a ohrožuje pacienty zejména zlomeninami obratlů. 

typ II - senilní osteoporóza: je typická pro pacienty nad 70 let věku, přičemž ženy jsou postiženy dvakrát častěji, než muži. Je doprovázena zvýšením imunoreaktivního parathormonu (iPTH) a snížením resorpce Ca2+ ve střevě s poklesem sérové hladiny aktivního vitamínu D. Daný typ osteoporózy postihuje trabekulární a kortikální kost ve stejné míře a projevuje se zejména zlomeninami dlouhých kostí a krčku femuru. 

Lidská ruka - Foto: Fotobanka Profimedia

Sekundární osteoporóza vzniká v důsledku základního onemocnění - nejčastěji endokrinní povahy, jakožto hyperparatyreóza, hypertyreóza, hyperkortikalismus.  

Dalšími příčinami sekundární osteoporózy mohou být dědičné poruchy, chronická onemocnění jater, ledvin, diabetes mellitus, malabsorbce, nádory a iatrogenní stimuly (dlouhodobé užívání glukokortikoidů, dlouhodobá imobilizace). 

Radioporadna: prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., dr. h. c, ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové - osteoporóza, to je tichý a nebezpečný nepřítel. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině. 

Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  D11, mezi km 76.3 a 75, ve směru Praha, práce údržby, levý jízdní pruh uzavřen, Od 21.09.2017 08:00 Do 21.09.2017 15:00, , údržba a opravy svislých značek a větrných rukávů, zdroj: ŘSD
  D11 EXIT 84, nájezd směr Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 21.09.2017 08:00 Do 21.09.2017 18:00, , údržba a opravy vozovek AB, zdroj: ŘSD
  místní komunikace, Dobruška (okres Rychnov nad Kněžnou), uzavřeno, Od 22.09.2017 00:00 Do 23.09.2017 23:59, uzavírka: náměstí F. L. Věka, část ulice Solnická, část ulice Novoměstská, část ulice Opočenská ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace