Radioporadna19. června  2017 v 11:10  

Pitný režim je důležitý v každém věku, říká nutriční terapeutka Jaroslava Pavlíčková

Voda s citronem (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Voda s citronem (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Pro doplňování tekutin se vžil pojem pitný režim. Je to hlavní způsob, jak pokrýt každodenní ztráty tekutin v těle. Pro zachování našeho zdraví je nutné vždy udržet rovnováhu mezi příjmem a výdejem tekutin. Doplňovat tekutiny (napít se) bychom měli ještě dříve, než pocítíme žízeň.

Nutriční terapeutka Jaroslava Pavlíčková hovoří v naší Radioporadně o zdravé výživě i pitném režimu, které jsou důležité v každém věku. 

Čtěte také: KVÍZ: Voda je součástí našich životů. Jak dobře ji známe?

Příjem tekutin by měl být plynulý v průběhu celého dne. Zcela zavádějící a nebezpečná je například domněnka, že v zaměstnání stačí vypít několik šálků kávy a potom vše dohnat večer. Základem pitného režimu mají být především nekalorické nápoje, hlavně voda, nejlépe minerální s nízkou až střední mineralizací, s vyváženým poměrem minerálů. 

Týden vody

Jak tedy na zdravý pitný režim? 

Mějte neustále na očích PET láhev o určitém objemu, popřípadě oblíbenou skleničku nebo hrníček. Důvodem je stálá připomínka potřeby pití. Zmíněný „určitý” objem PET láhve slouží k dobrému přehledu o celkovém vypitém objemu tekutin. 

Alkohol a káva se do pitného režimu nepočítají! 

Nutriční terapeutka Jaroslava Pavlíčková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Nutriční terapeutka Jaroslava Pavlíčková ve studiu Českého rozhlasu Hradec KrálovéFoto: Milan Baják

Vypijte přesně tolik, kolik zvládnete bez násilného sebenucení, prostě tolik, kolik zvládnete vypít v naprosté pohodě. Vůbec nevadí, že to zpočátku bude třeba jen necelý litr - důležité je na tomto počátečním, minimálním, objemu vydržet několik dní, třeba týden. 

Po této době lze začít s mírným zvýšením denně vypitého objemu. Tímto způsobem postupujte až k požadovanému objemu 2 - 3 litry za den. 

Je zcela logické, že někomu se požadovaného objemu přijatých tekutin podaří dosáhnout dříve, například již za šest týdnů, někomu později, ale to nevadí - podstatný je výsledek, kterým je kvalitní pitný režim. 

Denní objem pitného režimu je vhodné rovnoměrně rozložit do celého dne. 

Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 23.6.2017 07:35 do 09:40; v ulici Gočárova třída v obci Hradec Králové; nehoda; 2 havarovaná vozidla; překážka na vozovce, průjezd se zvýšenou opatrností; 2x OA, bez zranění.
  Od 23.6.2017 07:25 do 09:30; v ulici Komenského v obci Nové Město nad Metují okres Náchod; nehoda; 2 havarovaná vozidla; 2x OA, se zraněním.
  Od 23.6.2017 06:50 do 08:55; na silnici 14 u obce Solnice okres Rychnov nad Kněžnou; nehoda; 2 x OA, bez zranění, na místě složky IZS, provoz řízen kyvadlově

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace