Radioporadna21. srpna  2017 v 11:10  

Revmatologická poradna. Revma není pouze nemoc starých lidí. Jak poznáte, že jí trpíte?

Zdravé ruce (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva) - Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Zdravé ruce (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva)Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Revma je vážné autoimunitní onemocnění, které napadá hlavně klouby a není tak jednoduché ho diagnostikovat. Příznaky revmatoidní artritidy mohou totiž ukazovat i na jiné nemoci.

Revmatickou artritidu, lidově také revma, mnoho lidí považuje za onemocnění kloubů, ve skutečnosti je to však závažné onemocnění imunitního systému, které napadá nejen klouby, ale i další části těla, jako jsou plíce, srdce nebo oči. 

Porušený imunitní systém poškozuje tkáně vlastního těla a vyvolává v nich chronický zánět. RA je onemocnění dlouhodobé, bolestivé a postupně invalidizující, které pacientovi brání vykonávat běžné činnosti. 

Odhalit revmatickou artritidu může být obtížné, příznaky mohou napodobovat jiné nemoci, nebo mohou náhle vypuknout a zase vymizet. Dokonce ani laboratorní testy nejsou dokonalé a rentgen ukáže poškození až v pozdějším stadiu nemoci. 

Které příznaky mohou pomoci odhalit revma? 

Zranění, která se špatně hojí
Vyvrtnutý kotník, který se dlouho hojí, může být příznakem revma. 

Anémie
Jedním z mimokloubních projevů může být chudokrevnost neboli anémie, která postihuje kolem dvaceti procent všech pacientů s tímto onemocněním. Příznaky anémie jsou především únava, malátnost a bledost pokožky, ale spolehlivě ji odhalí až rozbor krve. 

Ruce postižené revmatoidní artritidou (45 vteřin po aplikaci kontrastního barviva) - Foto: Physikalisch-Technische Bundesanstalt

Necitlivost nebo brnění v rukou
Mezi časté příznaky patří také syndrom karpálního tunelu, který se vyznačuje brněním a mravenčením v zápěstí a rukou. To se zhoršuje v noci. 

Oční problémy
Lidé postižení revma mají také zvýšené riziko Sjögrenova syndromu, autoimunitního onemocnění, které se projevuje výrazně sníženou produkcí slin a také poškozením slzných žláz a suchostí očí. 

Pokročilá revmatická artritida - Foto: Karel  Pavelka

Pokročilá revmatická artritidaFoto: Karel Pavelka

Pár bolestivých kloubů
Jedním z převládajících příznaku revma je bolest kloubů. Lidé si často tuto bolest spojují s přetažením nebo osteoartrózou (typ artritidy ve starším věku). Bolest kloubů způsobená revma však není pomíjivá, obvykle trvá déle než týden a často je symetrická, což znamená, že bolí zároveň obě ruce, nohy, kolena nebo kotníky. 

Ranní ztuhlost
Typickým příznakem revma je ranní ztuhlost postiženého kloubu. Tento příznak může poukazovat i na osteoartrózu, ale odlišit tyto dvě nemoci od sebe nám pomůže délka bolesti. Zatuhlost způsobená osteoartrózou obvykle poleví asi za půl hodiny, ale ztuhlost díky revma může trvat mnohem déle, někdy i velkou část dne. 

Kožní příznaky
Revma se často projevuje i na pokožce v podobě revmatoidních uzlů. Vypadají jako podkožní bulky o velikosti několika milimetrů až centimetrů a obvykle se nacházejí v blízkosti postižených kloubů. Tyto uzly jsou obvyklejší pro pacienty s pokročilejším stádiem revma. 

Radioporadna - Doc. MUDr. Petr Bradna, CSc. vedoucí subkatedry revmatologie - revmatologická poradna. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině. 

Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...
  D11, mezi km 78,05 a 77.8, ve směru Praha, práce na silnici, pravý jízdní pruh uzavřen, Od 23.10.2017 08:00 Do 23.10.2017 11:00, Pozor!, Údržba a opravy svodidel, zdroj: ŘSD

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace