Radioporadna10. října  2017 v 12:22  

Vysoký krevní tlak nebolí. K prevenci patří pravidelný pohyb. Ideální je rychlejší chůze

krevní tlak - Foto: Fotobanka Pixabay

krevní tlakFoto: Fotobanka Pixabay

V naší rozhlasové radioporadna vám přiblížil MUDr. Radek Pudil z I. interní kardioangiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové problémy s hypertenzá, nebo-li vysokým krevním tlakem. A také rizika, která s sebou toto onemocnění nese.

140/90 je horní hranice normálního krevního tlaku. Hodnoty nad tato čísla se nazývají arteriální hypertenze. 

Vysoký krevní tlak nebolí. Přesto je důležité ho léčit, abychom se vyhnuli dalším zdravotním komplikacím, které s ním můžou souviset. 

Arteriální hypertenze dlouho nemusí dělat žádné velké problémy. Když se pak objeví příznaky, můžou být různé: bolesti hlavy, zvýšená únava, dušnost, zadýchávání se do schodů, točení hlavy, otoky kolem kotníků, možné i srdeční selhávání. K nejzávažnějším komplikacím, ke kterým může dojít, patří mozkové příhody nebo infarkt myokardu. 

POZOR!

Příliš časté měření tlaku (i několikrát denně) může pacienta poškozovat! Zbytečně znervózní a bude se na to příliš soustředit. V 50. letech minulého století bylo dokonce jedním ze základů léčby vysokého tlaku podávání léků na uklidnění. 

Pokud dojde k nasazení nebo ke změně léků, je potřeba vyčkat několik dní až týdnů. Zásadní je čas, trpělivost a klid! Časté změny léků mohou nadělat víc škody než užitku. 

Dědičnost není jednoznačně prokázána. Rizikový gen zatím lékaři neznají, aby mohli určit, kdo bude k vysokému tlaku náchylnější a kdo ne. 

Kolísavý krevní tlak - jeden z dalších častých problémů 

Důležité je vyhledání správné léčebné kombinace, která by pokryla denní i noční potřebu. Je nutné informovat lékaře o svých případných přidružených chorobách; důležitý je stav ledvin; zda je nebo není diabetes. Na základě „rizikového profilu" pak lékař stanoví vhodnou kombinaci léků. Opět platí, že léčba vyžaduje čas a je potřeba vyčkat až několik týdnů. 

Vyplatí se sledovat svůj krevní tlak - Foto: Fotobanka Pixabay

Ptali jste se: „Beru léky na vysoký tlak. Někdy se mi stává, že když prudce vstanu, zamotá se mi hlava. Může to souviset?"
Odpověď profesora Radka Pudila: Ano, může. S věkem může klesat reaktivita cévní stěny. Může to mít souvislost s příliš intenzivní léčbou vysokého krevního tlaku. Zamotání hlavy při změně polohy může souviset s krátkodobým poklesem tlaku. Reagovat vysazením léčby nebo výrazným snížením není dobré! Vhodnější je udělat 24hodinový profil pacienta nebo klasický ortostatický test (je možné i u praktického lékaře) a na základě výsledků posoudit dávkování léků. 

Ptali jste se: „Léčím se na vysoký tlak. Při chřipce mi výrazně poklesl až do slabosti. Čím to bylo způsobeno?"
Odpověď profesora Radka Pudila: Je možné, že to mělo souvislost s tekutinami. Chřipka bývá spojená s vysokými teplotami a tím pádem úbytkem tekutin. Léčba arteriální hypertenze se pak stává příliš účinnou. Pamatovat na přiměřenou hydrataci! Pozor ale u pacientů s kolísavým tlakem. U nich příliš mnoho tekutin může být až škodlivé! 

prof. MUDr. Radek Pudil, Ph.D. ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové - Foto: Milan Baják

Káva při vysokém tlaku. ANO nebo NE? 

Pokud je tlak dlouhodobě stabilizovaný, káva je povolená v omezeném množství, nejlépe slabá a v ideálním případě bez kofeinu. Pokud tlak stabilizovaný není, kávě bychom se měli vyhnout! 

Prevence
Hraje významnou roli především v předcházení rozvoji komplikací u vysokého krevního tlaku. Hlídání optimální tělesné hmotnosti. A pravidelný pohyb - ideální je rychlejší chůze! 

Autor:  Jana Kudyvejsová  (kud)
Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Viditelnost: snížená viditelnost na méně než 50 m, Klenice
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 10:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice III/3025, Martínkovice - Božanov, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 07:00 Do 05.11.2017 23:59, Jedná se úplnou uzavírku silnice č. III/302 5 v úseku od konce obce Martínkovice ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace