Radioporadna19. května  2017 v 11:10  

Zahradník František Hlubocký a jaro na našich zahradách. Na co nesmíme zapomenout

Jak pečovat o jarní zahradu? - Foto: Fotobanka Pixabay

Jak pečovat o jarní zahradu?Foto: Fotobanka Pixabay

Radioporadna: zahradník František Hlubocký a jaro na zahradě. Na co nesmíme zapomenout. Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

Po zimě se začíná zahrada probouzet, a to je ten nejvyšší čas začít s pracemi. Jaro je období, kdy vysazujeme stromy a keře, sázíme zeleninu, bylinky i květiny, hnojíme, prořezáváme a odstraňujeme plevel. Sezona klepe na dveře, tak se dejte do práce. 

Výsadba nových stromků, keřů a rostlin
Na jaře lze vysazovat všechny ovocné stromy, zvláště prostokořenným sazenicím (bez kořenového obalu) prospěje časný termín. 

Pro broskvoně, meruňky, mandloně i nektarinky je jarní termín výsadby přímo ideální. 

Vysazují se také okrasné opadavé listnáče, ořešáky i sazenice vinné révy. 

Je vhodná doba pro výsadbu bříz, jehličnanů a ostatních stálezelených dřevin. Nezapomeňte, že mladé ovocné stromky prostokořenné potřebují před výsadbou důkladně zkrátit kořeny i větve - podpoří se tím růst stromu. Půdu pod korunami stromů mělce okopejte. 

Na jaře se vysazují keře, které jsou citlivé na chlad, jako například třezalky či komule, nebo popínavé rostliny. Dokončete výsadbu všech typů živých plotů, aby se stačily ujmout ještě dříve, než nastane suché letní období. 

Keře i stromy je potřeba ihned po výsadbě seříznout 

Důležitou jarní činností je i hnojení. K tomu, aby měly stromy dostatek síly, je potřeba jim dopřát dávku dobře uleželého hnoje či vyzrálého kompostu. Na půdu pod koruny stromů dejte vhodnou organickou hmotu, zabráníte tím odpařování vody z půdy. 

Květinové záhony - Foto: Jiřina Mužíková

Hned jak půda po zimě dostatečně vyschne, vrhněte se na záhony, které je nutné před sázením připravit. Půdu pořádně prokypřete, nejlépe motyčkou. Na záhonech začíná klíčit plevel. Některé jeho druhy mají krátkou vegetační dobu a stačí se rychle rozmnožit. 

Záhony proto pravidelně plejte - rostliny, které na záhon nepatří, odstraňte hned, jak vyklíčí. Půdu na záhonech uhlaďte, například pomocí hrabiček. 

Jarní měsíce jsou optimálním obdobím na setí zeleniny. Choulostivější druhy zeleniny jako například okurky, květák či rajčata je nutné nejprve přesadit do truhlíku nebo květináče. 

Velkým lákadlem jsou kvetoucí bylinky - Foto: Jolana Nováková

Velkým lákadlem jsou kvetoucí bylinkyFoto: Jolana Nováková

Jaro je vyhrazeno i pro bylinky. Jejich pěstování se nebojte. Stačí jen dodržet pár základních pravidel. Nesázejte je do stínu nebo vlhkého prostředí, bylinky milují slunce. Bylinky můžete nasázet spolu, a vytvořit tak bylinkovou zahrádku. Výhodou je, že vůně bylinek je pak intenzivnější. 

Samozřejmě vůbec nevadí, pokud bylinky umístíte na zeleninový záhon. Dejte jen pozor na bazalku, ta je na pěstování citlivější, a proto je ideální pěstovat ji v interiéru. Při zalévání bylinek se řiďte pravidlem - ani moc, ani málo - jednoduše přiměřeně. 

Na jaře je také nejvhodnější doba k seříznutí trvalých bylinek, jako je rozmarýna, šalvěj, tymián nebo saturejka. Zdřevnatělé rostliny zkraťte nůžkami o jednu až dvě třetiny. 

Vytvořte si květinové záhony
Letničky jsou na záhonech téměř nepostradatelné, protože zahradu pak zdobí postupně od června až do podzimních mrazů. 

Na jaře také věnujte velkou pozornost růžím. Pokud už nehrozí silné mrazy, tak růže prořežte. U růží popínavých stačí, když odstraníte nezdravé nebo poničené větve. Růže zasaďte na záhon, který je dostatečně slunný a vzdušný. 

Pořad: Radioporadna  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: pondělí-pátek 11:08  |  Délka pořadu: 30 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 23.10.2017 11:35 do 13:40; na silnici 33 u obce Holohlavy okres Hradec Králové; nehoda; tvorba kolon vozidel; 2 x OA bez zranění.
  ulice K Sirkárně, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 23.10.2017 08:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka místní komunikace v délce cca 135 m. Příjezd pro obslužnost pozemků ...
  silnice I/35, část obce Kometa, Kbelnice, okr. Jičín, oprava povrchu vozovky, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 23.10.2017 08:00 Do 15.12.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/35 (po polovinách) ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace