Folkoví Marien skládají na novém albu účty z deseti let muzicírování!

3. září 2014

Když se řekne folk, mnozí si vybaví bratry Nedvědy, Spirituál kvintet, ale v novějších kapelách se orientují většinou jen zasvěcení. Že je to škoda dosvědčuje třetí řadové album pardubické kapely Marien názvané "Ze skla". To míchá muzikantský progresivní vítr v plachtách s typickými folkovými postupy a takto připravený koktejl chutná hodně čerstvě a příjemně.

Deska, která vyšla letos v létě, je dárkem k 10. výročí vzniku skupiny. Je znát, že ji nahráli již vyzrálí muzikanti s invencí a spoustou nápadů. A navíc s chutí je i předvést veřejnosti. Rozdávají ze sebe plné hrsti něhy, citu, čistoty, ale zkouší také tu a tam vystrčit malý osten, aby té křehkosti nebylo příliš a posluchačům nepřesladila uši.

Marien patří k nejvýraznějším tvářím spíše té mladší folkové generace, přestože spolu vystupují už 10 let. Jejich plně akustická kytarová muzika a vícehlasé zpívaní se opírá o autorský potenciál kapelníka Víti Troníčka. A právě ten byl hostem Tomáše Peterky v pořadu Regionální scéna v úterý 2. září 2014. Povídali si nejen o novém albu Víťovy folkové skupiny Marien, ale i o aktuálním dění na naší folkové scéně.

Tomáš Peterka a Víťa Troníček ze skupiny Marien

"My se nikam nehrneme. Hrajeme když nás někam pozvou. Ale dali jsme si limit - 50 koncertů ročně. Hudba musí být radostí a koníčkem. Ale nikdy by člověk neměl přestat chtít bláznit a nebrat život příliš vážně", říká Vítek Troníček.

A na internetovém YouTube kanále Českého rozhlasu byl současně zveřejněn záznam koncertu Marien, pořízený na festivalu Folkové Chvojení.

Marien je mladou hudební formací, pohybující se v žánru folkové, trampské a country hudby, sahající místy až do vod rock-popu, ovšem při zachování akustických nástrojů a pro folkovou hudbu typických vokálních aranžmá.

Pěkný poslech!

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.