Regionální scéna26. prosince  2016 v 18:04  

Kantoři žáky neděsí, těší naopak již 45 let své posluchače a příznivce

Kantoři - Foto: Miroslav Tichák

KantořiFoto: Miroslav Tichák

Folková skupina Kantoři působí na české hudební scéně od listopadu 1970 a patří tak mezi nejdéle hrající skupiny v celé České republice. Svojí vysokou interpretační úrovní se kapela zařadila mezi hudební stálice, o něž zájem s léty neupadá.

Hudební krédo kapely zůstává stejné od jejího vzniku: Navázat na muzikantské tradice minulosti, přiblížit současnému posluchači hudební a textové kouzlo lidových písní a melodií od nejstarších dob až po současnost. 

A potěší vás zvukovými kombinacemi houslí, příčné flétny, kláves, akordeonu, akustické a elektrické kytary s historickými nástroji - dvěma niněrami, trumšajtem, zobcovými flétnami, fidulou, fanfrnochem, středověkými dudami, píšťalou s měchuřinou, tin whistle, low whistle, chalumeau, klarinetem, bodhránem, dvojitými bubínky a perkusemi. 

V současném složení kapela účinkuje od května 1993. 

Na koncertech Kantoři vystupují ve stylizovaném dobovém oblečení. 

Během svého působení skupina šířila krásu evropské lidové hudby v řadě zemí (Německo, Polsko, Maďarsko, Rusko, Ukrajina, Řecko, Malta, Španělsko, Portugalsko, Francie, Dánsko, Kuba, Kypr, Vietnam, Švýcarsko, Itálie). 

Na svém kontě mají Kantoři desítky nahrávek v rozhlase, řadu vystoupení v televizi, jedenáct vydaných hudebních alb a tři DVD. 

Eva Černíková a Jan Filip ze skupiny Kantoři - Foto: Milan Baják

Jak už jste si mohli všimnout o řádek výše, rozhlas, notabene královéhradecký, vlastní řadu prvotních nahrávek Kantorů. 

A od toho se také odvíjí dlouholeté přátelství kapelníka Kantorů Jana Filipa s mnoha rozhlasáky. 

A tak moderátor Tomáš Peterka pozval k vánočnímu povídání Evu Černíkovou a Jana Filipa do pořadu Regionální scéna. 

Příjemné vániční vzpomínání, řada starších i novějších melodií i plány do budoucna zazní ve vysílání Českého rozhlasu Hradec Králové v pondělí 26. prosince 2016 po 18. hodině. 

Užívejte vánoční svátky a vzpomínejte s námi. Hezký poslech! 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 29.6.2017 16:00 do 18:05; na silnici 2997 u obce Skalice okres Hradec Králové; nehoda; havarované vozidlo; probíhá vyšetřování nehody; Havárie OA se zraněním. ZZS a PČR na místě.
  Od 29.6.2017 15:00 do 17:05; na silnici 16 u obce Jičín; nehoda; 2 havarovaná vozidla; probíhá vyšetřování nehody; 2 x OA bez zranění. Na místě PČR.
  silnice II/567, Červený Kostelec, část obce Horní Kostelec, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 03.07.2017 10:00 Do 03.09.2017 23:59, Úplná uzavírka silnice II/567 Bohdašín-Horní Kostelec. Úplná ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace