Pikantní pstruh v české kuchyni. Velmi chutná ryba s jemným masem

Pstruh s bylinkovým máslem a vínem (ilustrační foto) - Foto: Patrik Rozehnal

Pstruh s bylinkovým máslem a vínem (ilustrační foto)Foto: Patrik Rozehnal

Velké plus této unikátní ryby je její poměrně snadná dostupnost v čerstvém stavu, nekomplikovaná příprava a chutné jemné maso. Pstruh je noblesní ryba. Komu vadí pohled rybích očí z talíře, ten nebude potěšen, ale nikdy nepodáváme pstruhy bez hlavy a nesekáme jim ploutvičky. Ryba má přijít před hosta celá.

Pstruh patří do čeledi čeledi lososovitých. Podle prostředí ve kterém žije a tvaru těla rozlišujeme pstruha mořského, jezerního a pstruha potočního. Pstruh jezerní má rád jezera bohatá na kyslík, naproti tomu pstruh potoční je jako doma ve vodách rozpohybovaných. Pstruh duhový býval svým původem mořským druhem, ale postupem doby se adaptoval ve sladkých vodách. 

Vaříme s rozhlasem - Foto: Aleš Vavřík

Delikátní chuť pstruha nevyžaduje příliš složité úpravy ani výraznější kořenění. 

Když si jdeme pro pstruha do obchodu, většinou seženeme pstruha duhového z umělého odchovu. Při troše štěstí i pstruha obecného/potočního, kterého rybáři přezdívají „potočák“. Pstruh v kuchyni se upravuje především pečený na pánvi nebo v troubě. Můžeme ho smažit, grilovat, zapékat, pošírovat a vynikající je i uzený. 

Co budete potřebovat na pikantního pstruha? 

4 pstruzi
čerstvá citrónová šťáva
4 stroužky česneku
hladká mouka
sladká paprika
máslo
petrželka
citrón
sůl a mletý barevný pepř 

Postup přípravy této lahůdky: 

Očištěné a vykuchané ryby omyjeme, osušíme a pokapeme citrónovou šťávou a opepříme.
Utřeme česnek se solí a vetřeme jej do ryb zvenčí i zevnitř. Necháme dvacet minut odležet.
Pak pstruhy obalíme ve směsi mouky a papriky. Položíme na zkřížené špejle do pekáče vymazaného máslem.
Pečeme 30 minut v troubě vyhřáté na 180 °C.
Ryby často přeléváme výpekem.
Podáváme se zeleninovou oblohou, ozdobené plátky citronu a sekanou petrželkou.
Příloha: vařené brambory 

Pstruh obecný, forma potoční (náš původní) - Foto: Pavel Vrána

Zajímavosti:
Nejstarší chov pstruhů v Evropě založil rod Vacků na říčce Loučné v Nedošíně u Litomyšle. Podle historických pramenů si mlynář Kašpar Vacek objednal pstruží jikry ze Salcburku a poprvé odlíhl. Datuje se, že od zimy na přelomu let 1866 - 1867 se mu podařilo odchovat první násadu, kterou poté vysazoval do tekoucích vod. V roce 1873 se dokonce podařilo odlíhnout i lososy a jejich křížence se pstruhy. Vackův chov pstruhů se postaral o vynikající pověst pstruhové líhně ve světě. Pstruží jikry se v té době dodávaly nejen do Čech, ale též se expedovaly do zahraničí. 

Nejdietnější receptura je pošírovaný pstruh na modro. Připravuje se ve speciálním podlouhlém hrnci s poklicí, ve kterém je rošt s úchyty, na který se pstruzi naskládají, zvolna v rybí várce povaří (pošírují) a poté snadno vyndají ven. I když jsou varem velmi křehcí, nepoškodí se a zůstanou pěkně vcelku. 

Nejchutnější kousek ze pstruha jsou jeho miniaturní líčka. Leží v místech kousek pod očima. Stačí vyvinout lehký tlak špičkou rybího nože a hned se na ně dostaneme. 

Nikdy nepodáváme pstruhy bez hlavy a nesekáme jim ploutvičky. Upravujeme je celé i s kůží. 

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Srážky: přeháňky, Hradec Králové
  Od 24.10.2017 11:00 do 15:05; na silnici 280 v obci Dětenice okres Jičín; na náměstí v obci Dětenice, okr. Jičín; nehoda; jízdní pruh uzavřen; dopravní nehoda tří osobních vozidel, na místo jedou všechny ...
  Od 24.10.2017 08:15 do 12:20; na silnici 11 u obce Třebechovice pod Orebem okres Hradec Králové; nehoda; Dopravní nehoda , osobní vozidla - cyklista, na místě PČR

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace