Přenos ze zahájení lázeňské sezóny v Janských Lázních, která vypukla „tak trochu retro“

Zdena Kabourková, Petra Janů a Lada Klokočníková - Foto:  Český rozhlas Hradec Králové

Zdena Kabourková, Petra Janů a Lada KlokočníkováFoto:  Český rozhlas Hradec Králové

Slavnostní zahájení letošní lázeňské sezóny v Janských Lázních, které se uskuteční první červnovou sobotu, se rozhodli organizátoři pojmout ve stylu RETRO, a to se týká oblečení, dopravních prostředků i muziky. Můžete se „vyšňořit“ ve stylu 60. - 70. let a procházet se kolonádou i jinými zákoutími lázní v kalhotách do zvonu, jeans vestičkách a bundách, kolových sukních, puntíkatých šatech a stuhách ve vlasech - prostě ve všem, co bylo tehdy „in“. Během dne vás čekají historické motorky a auta, děti pak soutěžní Krakonošova stezka a zvířátka a všechny dobrá muzika - především neodolatelné „Bacily,“ které mají tentokrát do lázní vstup povolen.

Slavnosti odstartuje tradiční svěcení zdejšího léčivého pramene 3. června v 10 hodin. Právě toho pramene, který později zajistil lázním jejich věhlas. 

„Podle legendy objevil teplý léčivý pramen v Janských Lázních zbrojnoš rytíře Albrechta z Trautenberku Jan z Chockova už v roce 1006. A je dost možné, že se v janské studánce vykoupal papežský legát Piccolomini, pozdější papež Pius II., který léčivý pramen jako první údajně posvětil,“ uvedla marketingová specialistka lázní Zuzana Pichlová. 

 

Vaříme s Habadějem - přenos ze zahájení lázeňské sezóny v Janských Lázních

Vložit na svůj web

Připomněla, že dnes pomáhají teplé minerální prameny spolu s odbornou péčí léčit pohybová, neurologická, onkologická a respirační onemocnění a spolu s čistým podhorským klimatem jsou tyto přírodní léčivé zdroje balzámem pro tělo i duši. A k tomuto balzámu přidávají při příležitosti zahájení lázeňské sezóny další bonusy. 

Co všechno se tu bude dít? 

Své „Bacily“ přiveze do Janských Lázní na hlavní podium Václav Neckář a zazpívá i Petra Janů. Během odpoledne se také představí Pavel Novák mladší, Brontosauři Revival a další. „Naše RETRO akce je založena na historických pramenech - v roce 1975 zazpíval Václav Neckář pacientům dětské léčebny. Ovšem tehdy pouze před „maketou“ současné budovy léčebny Vesna,“ usmívá se Zuzana Pichlová. 

Slavnostní zahájení letošní lázeňské sezóny v Janských Lázních bude tak trochu retro - Foto: Zdenka Hanyšová Celá

Děti všeho věku budou mít o zábavu postaráno i před dětskou léčebnou VESNA. Čeká zde na ně soutěžní stanoviště Krakonošova stezka, divadlo a loutkoherci, stánek Krkonošského národního parku s poznávací soutěží a budou tady i zvířátka. Kozí agility předvedou malé holandské kozičky Anežka a Mája a dokáží tak, že běhat přes překážky a cvičit umí nejen psi a koně. Jejich kamarádi - canisterapeutičtí pejsci - budou velkým lákadlem i pro dospělé návštěvníky. 

 

Přenos ze zahájení lázeňské sezóny v Janských Lázních

Vložit na svůj web

Po celý den budou před Vesnou příslušníci Horské služby Krkonoše ukazovat převážení zraněných a slaňování. „Děti si asistování záchranářům horské služby vždy velmi užívají, jezdí po laně v postroji s helmou a moc je to baví,“ říká Zuzana Pichlová a připomíná, že děti se také mohou svézt plechovými šlapacími autíčky a s rodiči pak obdivovat historické motocykly - JAWU 250 model 11 Pérák z roku 1947, JAWU 50 model 550 z roku 1957 a mnoho dalších. 

Popustit uzdu své tvořivosti mohou pak děti v řemeslných stáncích a dílničkách. V průběhu dne jejich pozornosti jistě neujde silniční vláček po areálu, kam mohou nastoupit i s rodiči, když je budou bolet nohy. 

Z koncertu Václava Neckáře v Janských Lázních v roce 1975 - Foto: Zdenka Hanyšová Celá

„Připravili jsme rovněž něco pro obdivovatele R/C modelů nákladních a užitkových aut. Členové nejstaršího a největšího klubu majitelů a přátel těchto modelů v České republice předvedou modelovou silnici - čerpací stanici OMV - STK - myčku - zemní práce - sklad - překladiště. V R/C školce budete mít možnost vyzkoušet si řízení trucku na modelové silnici,“ uvedla hlavní organizátorka akce Irena Korytářová. 

Milovníky retro vozidel (a nejen je) potěší prezentace automobilů a mopedů z 60. - 70. let a bude to pěkná podívaná. „Sáhnout“ si budou moci na Škodu Felicii (1961), Škodu 1000 MBX (1967), Škodu 110 MG (1968), Škodu 110 LS (1974), Škodu 110R (1978). 

Odvézt si můžete i zajímavou fotku. „Veteran klub Pardubice bude mít na náměstí fotografický retro koutek a zájemci se budou moci vyfotit s mopedy, retro sanitkou a plechovými autíčky, a to dokonce v retrooblečení, které bude na místě k dispozici,“ doplnila Irena Korytářová. 

Český rozhlas Hradec Králové připravil v sobotu 3. června 2017 pro své posluchače dva hodinové živé vstupy ze zahájení lázeňské sezóny v Janských Lázních. Po 11. hodině bude přenos součástí pořadu Vaříme s Habadějem. A po 14. hodině se opět vrátíme do Janských Lázní nasát úžasnou lázeňskou atmosféru. Těšíme se na vás! 

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  ulice 28. října, Nové Město nad Metují, okr. Náchod, uzavřeno, stavební práce, Od 16.10.2017 12:00 Do 15.12.2017 23:59, Objížďka - bez rozlišení: ulice Rašínova - ulice 28. října, Vydal: Městský úřad ...
  silnice I/14, Mladé Buky, okr. Trutnov, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 17.10.2017 10:00 Do 15.12.2017 23:59, Částečná uzavírka silnice I/14 na území městyse Mladé Buky, polovina ...
  silnice III/32519, Chloumek - Votuz, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 16.10.2017 09:00 Do 30.11.2017 23:59, Úplná uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Vydal: Městský úřad ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace