S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Hradecké čokoládové dortíky

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme v Hradci Králové - Foto: Zdeněk Bláha

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme v Hradci KrálovéFoto: Zdeněk Bláha

Každou prázdninovou sobotu jsme se vydávali po stopách českých královen - a dnes naše putování uzavřeme. Co jsme si nechali jako poslední zastavení? Kam se podíváme?

Do města, které používá znak v současné ustálené podobě s následujícím heraldickým blazonem: „Červený štít s vlevo hledícím stříbrným dvouocasým lvem se zlatou korunou, zlatým jazykem a zlatými zuby a drápy, který drží v předních tlapách zlaté písmeno G.“ 

Tentokrát jsme si prošli město ležící na soutoku Labe s Orlicí - Hradec Králové 

Kdo a komu toto město věnoval i to jak vznikl název města - nám řekla koordinátorka cestovního ruchu cestovního ruchu z Magistrátu města paní Iva Simonová, která nám také poradila, co bychom rozhodně neměli vynechat, pokud si budeme chtít Hradec Králové prohlédnout. 

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme v Hradci Králové - Foto: Zdeněk Bláha

A když jsme si město prošli - zašli jsme si do hotelu U Královny Elišky, kde na nás čekal kuchař Jan Hladný - ten nám nabídl - kachní játra s jablky, rajčatovou polévku, kuřecí prsa s kroupovým rizotem, těstoviny s rajčaty a pochutnali jsme si na dobrotě, kterou znali už naši předkové - ochutnali jsme hradecké dortíčky. 

Líbí se vám naše nabídka? Pak přijměte naše pozvání. Na výlet i ke stolu vás zve Zdena Kabourková. 

Hradečtí měšťané měli jaksepatří mlsné jazýčky 

To zajisté věděla i paní Anuše Kejřová, majitelka hradecké kuchařské školy, provozované už koncem 19. století. Vymyslela recept na miniaturní dortíčky, které by se nemusela stydět předložit ani „hradecké“ královně Elišce Rejčce (13. a 14. století), pokud by ovšem měly obě dámy šanci se setkat. Nechali jsme se inspirovat, a také naše minidortíky stojí za to. 

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme v Hradci Králové - Foto: Zdeněk Bláha

Hradecké čokoládové dortíky 

Suroviny:
4 vejce
10 dkg másla
5 dkg rostlinného tuku
15 dkg moučkového cukru
15 dkg hrubé mouky
12 dkg strouhané čokolády
lžička jemně strouhané citrónové kůry
pikantní zavařenina
loupané mandle
na polevu: tmavá čokoláda
33% šlehačka
rum 

Žloutky s tukem, cukrem a citrónovou kůrou utřete do zhoustnutí. Pak postupně po lžicích přidávejte do žloutkového krému další ingredience - čokoládu, pevný sníh ušlehaný ze čtyř bílků spolu se špetkou soli a hrubou mouku. Těsto nalijte na dobře vymazaný a moukou vysypaný plech s vyššími okraji a upečte v mírně vyhřáté troubě. Z vychladlého plátu vykrajujte koblihovým kroužkem malé dortíky, které potřete pikantní zavařeninou (šípkovou, angreštovou, rybízovou apod.) a nakonec polijte hustou čokoládovou polevou. Tu připravíte, když do kotlíku rozlámete tabulku tmavé čokolády na vaření, přidáte dvě lžíce rumu a kelímek šlehačky a za stálého míchání ohřejete ve vodní lázni.  

Do ještě vlažné polevy na povrchu dortíků urovnejte bílé mandličky. A ještě bonus navrch: těsto, které nám zbude po vykrájení dortíků, rozdrobte, zakropte rumem nebo griotkou a zředěnou pikantní zavařeninou, promíchejte a směs upěchujte do nádoby s rovným dnem, vyloženým pečicím papírem. Zatěžkejte, dejte vychladit a druhý den krájejte podlouhlé řezy a ozdobte je šlehačkou. 

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14, Bílý Újezd - Ještětice, okr. Rychnov nad Kněžnou, stavební práce, kyvadlový provoz jedním jízdním pruhem, Od 26.09.2017 07:00 Do 30.11.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 na území ...
  silnice III/32519, část obce Chloumek, Boháňka, okr. Jičín, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 08.10.2017 23:59, Uzavírka na silnici III/32519 Jeřice - Chloumek, Objížďka - bez rozlišení: ...
  ulice Zámostí, Hradec Králové, okr. Hradec Králové, uzavřeno, oprava povrchu vozovky, Od 25.09.2017 00:00 Do 29.09.2017 23:59, úplná uzavírka části ul. Zámostí, Hradec Králové, Vydal: Magistrát města ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace