Vaříme s Habadějem8. července  2017 v 11:04  

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme ve Vysokém Mýtě

Každou sobotu o prázdninách s naším mikrofonem i vařečkou putujeme po východních Čechách a nahlížíme pod pokličky šéfkuchařům, kteří se s námi dělí o své rady a recepty. A kam se podíváme konkrétně? Každou prázdninovou sobotu se nám po 11. hodině dopolední otevírají brány královských věnných měst. A zváni jsme nejen do města, ale i ke slavnostně prostřenému stolu.

Označení věnné město totiž vyjadřovalo, že je královniným věnem, tedy že z něho plynou daně, ale kromě toho i jiné požitky. A tak se na královskou tabuli dostávaly ryby, raci, zvěř i víno. 

Kam jsme vás zavedli 8. července? 

Do města, které užívá povýšený znak se svatým Jiřím zabíjejícím draka a kde se můžete projít po čtvercovém náměstí, které se řadí k největším v Čechách - do Vysokého Mýta! 

Nejprve nám Michaela Kotrbová referentka Městského úřadu na odboru školství, kultury a sportu, která má na starosti svazek obcí královská věnná města, představila město a nabídla i pohled do historie. Dozvěděli jsíme se i to, že kromě daní měla města za povinnost posílat do královských kuchyní různé dary. A tak se na královskou tabuli dostávaly ryby, raci, zvěř i víno. V případě Vysokého Mýta to byly pstruzi. 

Vaříme s rozhlasem

A na ty jsme si dojeli do Penzionu Mlýn Jangelec, kde nám je připravil René Grimm. 

Navíc nám nabídl rybí polévku, mysliveckou paštiku, kančí se šípkovou omáčkou a tvarohovou pěnu se skořicovým chipsem. 

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme ve Vysokém Mýtě - Foto: Zdeněk Bláha

Duhový pstruh 

Suroviny:
duhový pstruh nebo siven
sůl, pepř, koření
čerstvý rozmarýn a bazalka
citrónová nebo limetková šťáva
olivový olej
popřípadě tuk na pánev
citrón a rozmarýn na ozdobu
přílohové brambory a šlehačka 33 % 

Dva pěkné filety z pstruha duháka nebo sivena dobře nasolte, trochu opepřete čerstvě mletým pepřem, popřípadě posypte vaším oblíbeným kořením, pokapejte citrónovou šťávou a olivovým olejem, obložte čerstvou bazalkou a rozmarýnem a dejte odležet do chladna na 6 hodin. Pak zprudka a rychle opečte na grilu nebo na dobře rozpálené pánvi. Podávejte s vařenými bramborami, rozmačkanými a promíchanými s trochou husté smetany. Pstruha ozdobte kolečkem citrónu a snítkou rozmarýnu a k němu uchystejte letní salát s balsamikem a citrónovým olejem. 

S vařečkou na cestách - po stopách Českých královen. Vaříme ve Vysokém Mýtě - Foto: Zdeněk Bláha

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace