Vaříme s Habadějem12. prosince  2015 v 11:04  

Vepřové kotlety zapečené se zelím

Kotlety až se sliny sbíhají! - Foto: Mirka Kuntzmannová

Kotlety až se sliny sbíhají!Foto: Mirka Kuntzmannová

Kotleta patří mezi kvalitní části vepřového masa, kromě tuku po obvodu není tučná. Maso si můžeme upravit na mnoho různých způsobů. Dnes si připravíme kotlety netradičně. Zapečené v pekáčku se zelím.

Věřili byste, že s námi brukev zelná nebo-li zelí bydlí již od neolitu? Ve volné přírodě rostla v západní Evropě, ve Středomoří i na Blízkém východě. Staří Římané si ji často dopřávali na svém jídelníčku a zároveň z ní připravovali léčivé prostředky. 

Díky nim po dobrých „šest staletí neběhali za lékařem“. Zelí se zalíbilo i Keltům, Germánům a Slovanům, a tak jej dnes sklízíme díky moudrosti svých předků. 

Zelí odjakživa patřilo k postním jídlům, k pokrmům pro skromný stůl. Jenže „protirakovinová hlávka“ v sobě skrývá selen, karotenoidy, polyfenoly, jod či vitaminy A a C omlazující naše buňky a držící stráž před rakovinou, zejména plic a zažívacího traktu. 

Vaříme s rozhlasem - Foto: Aleš Vavřík

Navíc se přátelství vápníku s fosforem projeví na zpevnění kostí a udrží od vás osteoporózu v uctivé vzdálenosti. 

A že je kombinace zelí a vepřového masa neodolatelná, ví i milovníci segedínského guláše. 

Co budete dnes potřebovat: 

Nakrouhané zelí - Foto: Jiřina Mužíková

Nakrouhané zelíFoto: Jiřina Mužíková

4 plátky vepřového masa (kotlety zbavené kostí)
3 menší cibule
sádlo
3 rajčata
3 zelené papriky
400 g bílého zelí ve sladkokyselém nálevu
1 pikantní klobása
600 g brambor
1 dl bílého vína
kelímek zakysané smetany
majoránka
paprika sladká (mletá)
kmín
pepř mletý
sůl 

Postup přípravy:
Kotlety zbavené kostí omyjeme a osušíme, pak je naklepeme a na okrajích nařízneme, aby se pak nekroutily. Maso osolíme, opepříme a opečeme na sádle. Pak maso vyjmeme a do pekáčku dáme nakrájenou cibuli, lehce ji osmahneme a zasypeme mletou paprikou. Přidáme překrájené, vody zbavené zelí, na kostičky nakrájené papriky a na kostky nakrájené brambory. Nakonec přidáme klobásu nakrájenou na kolečka a opečené maso. Vše zalijeme vínem a pečeme asi 15 minut.
Po čtvrthodině ještě vše zalijeme zakysanou smetanou a dopečeme. 

Hlávka zelí - Foto: Fotobanka Pixabay

Zelí se stejně jako například kedluben nebo květák vyšlechtilo z divoké brukve. Dělíme ho na tři druhy: hlávkové, pekingské a čínské. 

Hlávkové dále rozdělujeme na červené a bílé. 

Hlávkové zelí pořídíte v čerstvé, sterilované i kysané podobě. Zbylé druhy pořídíte především čerstvé. Jaké zelí v obchodě vybrat je jen na vás, záleží také, na co jej budete chtít použít. 

Lidé si často pletou pekingské a čínské zelí, jelikož pekingské bývá někdy mylně označováno jako čínské. Rozdíl mezi nimi spočívá v tom, že pekingské zelí tvoří hlávku a je u nás běžně dostupné, kdežto čínské zelí tvoří pouze volné listy připomínající spíše špenát a u nás jej naleznete pouze zřídka. 

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  Od 24.10.2017 07:25 do 09:30; na silnici v obci Dolany okres Náchod; nehoda; dopravní nehoda dodávka s motorkou, je to bez zranění, bez úniku kapalin, na místo hlídka PČR
  Od 24.10.2017 07:05 do 09:10; na silnici 33 u obce Dolany okres Náchod; nehoda; OA x motorka se zraněním.
  Od 24.10.2017 07:05 do 09:10; v ulici Janáčkova v obci Vamberk okres Rychnov nad Kněžnou; nehoda; havárie OA do ostrůvku.

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace