Zapečené brambory na talíři určitě nikdy nezklamou. Udělejte si je netradičně s lososem

Udělejte si netradičně zapečené brambory s lososem (ilustrační foto) - Foto: Fotobanka Stock.xchng

Udělejte si netradičně zapečené brambory s lososem (ilustrační foto)Foto: Fotobanka Stock.xchng

Losos patří mezi nejdostupnější ryby na našem trhu. V kuchyni se dají využít téměř všechny jeho části. Losos patří mezi tučnější ryby. Více tuku obsahuje její břišní část, která je také šťavnatější. Obsah tuku se ale například s vepřovým masem opravdu nedá srovnat.

Navíc je tato rybka zdrojem dobře stravitelných bílkovin, nenasycených mastných kyselin omega 3, vitaminů skupiny B a D a dále minerálů jako selen, draslík a další. O příznivém vlivu lososa a celkově ryb na naše zdraví není třeba žádných dalších debat. 

Vaříme s rozhlasem

Češi mají brambory děsně rádi a berou je jako samozřejmý základ spousty tradičních jídel. Jsou neuvěřitelně univerzální a je s nimi spojena spousta různých úprav, které nám tu zůstaly z dob, kdy brambory tvořily základ stravy. 

Křehké maso lososa zapečené spolu s bramborami vás určitě nezklame. 

Tak, dobrou chuť! 

Co budete dnes potřebovat: 

600 g lososa
700 g brambor
4 dl smetany
300 g celeru
4 vejce
4 lžíce nasekanoého kopru
40 g másla
sůl 

losos - Foto: Fotobanka Pixabay

Postup přípravy:
Lososa osolíme, rozkrojíme na čtvrtiny a necháme chvíli v chladu. Brambory oloupeme a nakrájíme na jemné plátky. Vložíme je do mísy a promícháme s rozšlehanými vejci, smetanou, solí a koprem.
Celer oloupeme, nakrájíme na plátky, vložíme je do vroucí osolené vody a necháme krátce přejít varem. Vyjmeme je, necháme okapat a přimícháme k bramborám.
Zapékací mísu vymažeme máslem, rozložíme tři čtvrtiny brambor s celerem,
na brambory rozložíme naporcovaného lososa a zakryjeme ho zbylými bramborami s celerem. Mísu vložíme do trouby vyhřáté na 160° C a vše zapečeme dozlatova. 

Zajímavosti:
Losos stráví většinu svého života v moři, svůj život však započne a skončí v řece. Je dokázáno, že ke svému životu slanou vodu nepotřebuje, můžeme ho tedy považovat za sladkovodní rybu. 

Lososi, kteří putují skrze obchody a restaurace na vaše talíře, pocházejí většinou ze sádek z oblasti kolem Norska. 

Pořad: Vaříme s Habadějem  |  Stanice: Hradec Králové
Čas vysílání: sobota 11:04  |  Délka pořadu: 56 minut  
 

Nové články v rubrice

Královehradecký kraj
  silnice I/14 (ulice Jiráskova), Rychnov nad Kněžnou, okr. Rychnov nad Kněžnou, práce na údržbě mostu, zúžené jízdní pruhy, Od 10.07.2017 08:00 Do 17.09.2017 23:59, částečná uzavírka silnice I/14 v ulici ...
  Od 29.7.2017 07:00 do 19:00; na silnici 284 v obci Miletín okres Jičín; trh; komunikace dočasně uzavřena; Svatojakubských trhů lidových řemesel.
  silnice III/28010, v katastru obce Sobotka, část obce Staňkova Lhota - v katastru obce Markvartice, část obce Rakov, okr. Jičín, uzavřeno, práce na silnici, Od 06.07.2017 13:36 Do 05.11.2017 20:00, rekonstrukce ...

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace